MojAndroid

Len tento týždeň sme sa dozvedeli, kedy by sme mohli očakávať prvej testovacie verzie budúcoročného systému Android 14 a už sa objavujú aj prvé informácie o jeho funkciách. Podľa portálu SamMobile by mal mať podporu satelitného pripojenia.

Prvé satelitné pripojenie pre smartfóny vznikne zo spolupráce operátora T-Mobile a spoločnosti SpaceX

Táto informácia prichádza v čase, keď spoločnosť SpaceX a americký mobilný operátor T-Mobile oznámili, že na smartfóny prinesú satelitnú konektivitu. Google v reakcii na to teraz uviedol, že toto pripojenie bude podporovať aj systém Android 14. Senior viceprezident oddelenia Platforms & Ecosystems v spoločnosti Google tiež vysvetlil, že takéto pripojenie k satelitom bude vo viacerých smeroch odlišné od LTE a 5G konektivity.

Používatelia musia hlavne očakávať, že rýchlosti pripojenia a aj doba interakcie budú odlišné, a to iba s dvoma až štyrmi megabitmi šírky pásma na mobilnú zónu. Šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk uviedol, že pri tejto šírke pásma by satelitná konektivita mohla podporovať jednu až dvetisíc súbežných telefónnych hovorov alebo stovky tisíc textových správ.

Smartfóny so systémom Android 14 predbehne v podpore satelitného pripojenia Apple iPhone 14

Satelitné pripojenie na smartfónoch bude kvôli šírke pásma primárne zamerané na núdzové situácie a oblastí mŕtvych zón bez mobilného signálu. Príkladom sú oceány, vysokohorské oblasti alebo púšte. Americký operátor T-Mobile bude pri satelitnom pripojení podporovať posielanie SMS a MMS správ, respektíve niektoré aplikácie pre textovú komunikáciu.

Podporu pripojenia by chcel T-Mobile spustiť v testovacom režime koncom budúceho roka. Budúcoročné smartfóny so systémom Android 14 však pravdepodobne nebudú prvými mobilnými zariadeniami s podporou satelitného pripojenia. Už 7. septembra sa chystá predstavenie smartfónov Apple iPhone 14, ktoré by mali mať údajne ako prvé podporu tejto technológie.

Náš tip
Apple čoskoro odhalí novú funkciu. Huawei s ňou príde ako prvý.

 

4.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+