MojAndroid

Určite to poznáte. Leto okrem bežných radostí prináša so sebou aj neodkladné povinnosti. Najmä ak bývate v rodinnom dome so záhradou, na ktorej máte vysadený krásny zelený trávnik – určite ste naň aj patrične hrdí. Asi nie je potrebné hovoriť o tom, koľko starostlivosti si vyžaduje, a to v období od jari až do jesene. Tou najbežnejšou činnosťou, ktorú vykonáva snáď každý, je kosenie. Či už používate elektrickú alebo benzínovú kosačku, tak trávnik je nutné minimálne raz za týždeň, prípadne dva, pokosiť. Pokiaľ máte záhradu s rozlohou niekoľkých metrov štvorcových, tak to nie je žiadny problém, ak sa ale staráte o pozemok so stovkami alebo tisíckami metrov štvorcových, tak tu už to také jednoduché nie je. Kosenie takto veľkej plochy môže zabrať aj niekoľko hodín práce, a to je presne to, o čo najmä cez leto alebo aj v iný voľný deň nestojíte. Aj preto sú vhodným riešením robotické kosačky, ktoré vám umožnia tráviť drahocenný čas s rodinou alebo zmysluplnejšou činnosťou. Nehovoriac o tom, že o váš trávnik môže byť postarané aj počas vašej neprítomnosti, napríklad keď ste na dovolenke. Výhodou je nepochybne aj oveľa nižšia hlučnosť ako pri benzínových alebo elektrických kosačkách.

Dnes sme pre vás vybrali niekoľko zaujímavých kúskov robotických kosačiek od dvoch spoločností s dlhoročnými skúsenosťami – Husqvarna a ROBOMOW. Každá ponúka hneď niekoľko modelov kosačiek, ktoré sa líšia najmä plochou kosenia, pre ktorú sú vhodné. K dispozícii sú ale aj modely s prémiovými funkciami a vlastnou aplikáciou.

Husqvarna

Overený výrobca, ktorý sa angažuje aj na poli robotických kosačiek je Husqvarna. Tá má podobne ako Robomow vo svojom portfóliu niekoľko kosačiek, ktoré je možné ovládať prostredníctvom smartfónu. Ako rozširujúce príslušenstvo je aplikácia dostupná napríklad pre modely Automower 320, 420 a 430x.  Kosačky Husqvarna sú samozrejme veľmi dobre vybavené. Umožňujú kosiť v teréne so sklonom svahu až do 45°, pričom problémy im nerobí ani kosenie v daždi.

bg_let_it_complexity

Výška kosenia je nastaviteľná v rozsahu od 20 do 60 mm, pričom k dispozícii je niekoľko variantov kosačky, ktoré sa líšia svojou výbavou. V najvyššom modeli na vás čaká okrem vymedzenia udržiavanej plochy pomocou drôtikov, napríklad aj navigácia prostredníctvom GPS, ktorá zaručí efektívnejšie kosenie. Kosačka si bez problémov poradí s úzkymi prechodmi, či objektami, ktoré sa jej náhodne objavia v ceste. Okrem toho, je dostatočne inteligentná aj na to, aby neprechádzala viackrát tými istými miestami, čím by mohla pri mokrejšom podklade vytvoriť koľaje. Ako presne funguje si môžete pozrieť na videu.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Cena robotických kosačiek Husqvarna sa pohybuje na úrovni od 1315 až do 4250 eur pri najvyššom modeli.

Robomow

Robotická kosačka Robomow je k dispozícii v dvoch základných verziách s jedným alebo dvoma masívnymi nožmi so záberom 28, resp., 56 cm. My sa bližšie pozrieme na vyššiu radu Robomow RS 615, ktorá disponuje dvojicou silných elektromotorov s výkonom 2x200W. Každý z nich disponuje snímačmi zaťaženia a prehriatia, ktoré ich majú ochrániť pred náhodným namotaním šnúrky alebo konárikov. Výhodou Robomow kosačiek je, že nože nie sú umiestnené presne v strede, ale po stranách, vďaka čomu pri kosení okrajov trávnika vzniká len minimálny nepokosený prúžok trávy. K dispozícii je samozrejme ovládanie pomocou appky, ktorá slúži na nastavenie presného harmonogramu automatického kosenia, ako aj na manuálne ovládanie kosačky z pohodlia vášho záhradného kresla. Medzi ďalšie výhody patrí napríklad aj nízka hlučnosť či odolnosť voči vode.

Verzia: 1.87.05
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.87.05
Aktuálna cena: Zdarma

Robotická kosačka Robomow RS612

Ak vás zaujímajú technické detaily, tak by ste mali vedieť, že na kosačkách tejto značky sa dá pri väčšine modelov nastaviť výška kosenia, ako aj presná plocha, ktorú má kosačka pokosiť. Maximálny uhol stúpania je 18°, pričom doba nabíjania sa podľa zakúpeného modelu pohybuje od 45 minút až po 2 hodiny. Prvé nastavenie a vymedzenie kosenej plochy sa realizuje prostredníctvom virtuálnej steny z natiahnutého drôtika – ten je možné zakopať do zeme alebo ho pripevniť pomocou dodávaných kolíkov. Cena kosačiek značky Robomow sa pohybuje na úrovni od 1179 do 3329 eur.

Samozrejme, na trhu existuje množstvo iných modelov robotických kosačiek, ktoré ale vo väčšine prípadov nepodporujú ovládanie prostredníctvom aplikácie. Aj preto sme v článku vybrali len niekoľko modelov od dobre známych a overených výrobcov, ktorí s výrobou robotických kosačiek majú už skúsenosti a ponúkajú to najlepšie. Ak máte ale tip na ďalšie zaujímavé robotické príslušenstvo, budeme radi, ak nám o ňom poviete v komentároch pod článkom.

 

7.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+