MojAndroid

Robotické vysávače v poslednom čase testujem veľmi rád. Technológie postupujú neuveriteľným tempom, čoho dôkazom je aj nový Roborock S7. Robotické vysávače vedia fungovať prakticky úplne samostatne, no je potrebné im vytvoriť vhodné podmienky. Nič totiž nie je na 100 %.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Roborock je už medzi vysávačmi etablovanou značkou

S vysávačmi Roborock mám len tie najlepšie skúsenosti. Oceňujem hlavne skvelú orientáciu v miestnosti a vyššie modely sa dokážu vyhnúť prekážkam, na ktoré ste možno zabudli. Najnovší Roborock S7 nie je žiadnou výnimkou a prichádza s niektorými užitočnými novinkami.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Vysávač som mal možnosť testovať len pár dní, tento článok je skôr o prvých dojmoch a postrehoch, na ktoré som za tento krátky čas prišiel. Nie je kompletnou recenziou.

Roborock S7
Príslušenstvo | Foto: Redakcia

Vysávač práve prichádza do slovenských obchodov, jeho cena sa bude pohybovať na úrovni okolo 580 eur. To rozhodne nie je málo, z rodiny Roborock ide o najdrahší model. K dispozícii bude v bielom a čiernom prevedení, osobne sa mi viac páči biele. Je fotogenickejšie a výborne sa hodí do minimalistických priestorov. V neposlednom rade, aj odtlačkov prstov zachytáva podstatne menej a nebude ho potrebné tak často leštiť.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Roborock S7 je nabitý modernými technológiami

Už na prvý pohľad je jasné, že patrí do rodiny Roborock. Opäť má neprehliadnuteľný laserový snímač, ktorý mu pomáha pri orientovaní sa v miestnosti. Už pri prvom mapovaní miestností je možné v aplikácii vidieť aj miesta, kde vysávač síce ešte nebol, ale tento snímač ich zaregistroval. Vysávač vďaka nemu nemá problém ani s orientáciou v úplnej tme.

Roborock S7
Laserový snímač | Foto: Redakcia

Na spodnej strane nechýbajú ďalšie snímače, ktoré zabraňujú pádu zo schodov. V porovnaní so starším modelom, S6 MaxV, ktorý som mal možnosť otestovať, mi tu chýbajú kamery. Vďaka nim som si mohol pozrieť, čo vysávač vidí v reálnom čase.

Je vidieť, že výrobca sa snažil myslieť na detaily. Nabíjacia stanica bola vylepšená o “štetinky”, ktoré sa nachádzajú pred nabíjacími plochami. To znamená, že počas toho, ako sa vysávač vracia na nabíjačku, jeho konektory tieto štetinky vyčistia. Veľmi príjemná maličkosť.

Roborock S7
Dokovacia stanica | Foto: Redakcia

Keď už som pri nabíjacom docku, k dispozícii bude aj špeciálna vyprázdňovacia stanica, ktorú som však na test k dispozícii nemal. Nádoba na odpad má objem necelého pol litra a je potrebné ju pravidelné vyprázdňovať. Páči sa mi, že nabíjací dock má teraz na spodnej strane okrem klasických protišmykových gumičiek aj jednu lepiacu. Problémy s prípadným posúvaním tak úplne zmizli.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Aplikácia je prepracovaná do najmenších detailov

Keďže sme portál o smartfónoch a smart veciach, samostatnú časť si zaslúži aplikácia a spolupráca so smartfónom. Tu je to už tradične veľmi dobré. Prvotné spárovanie bolo jednoduché. Poslúži na to aplikácia Roborock. Stačí sa do nej prihlásiť (zaregistrovať) a začať párovací proces.

Roborock S7
Jednoduché prepojenie so smartfónom | Foto: Redakcia

Stačilo mi otvoriť horný poklop, ktorý odhalí nádobu na odpad. Vysávač sa prepne do párovacieho režimu a smartfón ho nájde. Následne stačí vybrať Wi-Fi sieť, ku ktorej sa má pripojiť, prebehnú všetky párovacie procesy a hotovo. Vysávač je možné ovládať kompletne cez internet, smartfón nemusí byť na rovnakej sieti. To znamená, že vysávanie môžem spustiť napríklad aj keď som v obchode.

Roborock
Roborock
Developer: Roborock
Price: Free
 • Roborock Screenshot
 • Roborock Screenshot
 • Roborock Screenshot
 • Roborock Screenshot

V aplikácii vidím aktuálnu polohu vysávača a tiež aj to, ktoré časti miestnosti už prešiel. Samotný pohyb pri vysávaní je logický a čím lepšie pozná mapu, tým vysáva rýchlejšie a efektívnejšie. Roborock S6 MaxV mi vďaka umelej inteligencii vie ukázať a dokonca aj odfotiť, akým predmetom sa vyhol. Novinka toto nedokáže.

Roborock S7 nie je len vysávačom, ale aj mopom. V tejto oblasti sa tiež udiali zmeny, našťastie len k lepšiemu. Po novom je už nádoba na vodu samostatná, rovnako samostatná je časť s handrou, ktorá slúži na mopovanie. Práve tento systém bol prerobený.

Roborock S7 má vylepšený systém mopovania

Časť, na ktorú pripevníte mopovaciu utierku, teraz počas mopovania vibruje. Výsledkom je kvalitnejšie mopovanie do hĺbky. A naozaj, Roborock S7 zvládne vyčistiť aj také nečistoty, ktoré predchodca nezvládol. Nádobu na vodu je potrebné pravidelne dopĺňať. V aplikácii si samozrejme môžem zvoliť výkon vysávania a množstvo dávkovanej vody. A to aj počas vysávania/mopovania.

Roborock S7
Zadná strana a mop | Foto: Redakcia

V aplikácii som dokonca našiel aj zaujímavé nastavenia týkajúce sa mopovania. Vysávač dokáže automaticky detegovať koberec a zvýšiť výkon vysávania. Ak je pripojený aj mop, na koberci ho môže zdvihnúť, prípadne sa kobercu vyhne úplne. Všetko je možné nastaviť v aplikácii. Intenzitu vysávania si môžem nastaviť pre každú miestnosť zvlášť.

Parametre

Rozmery Priemer: 35 cm
Výška: 9,65 cm
Hmotnosť 4,5 kg
Výdrž batérie a nabíjanie 180 min | 6 h
Hlučnosť 67 dB
Maximálna výška prekážky 2 cm
Spôsob navigácie laser
Filter EPA E11, umývateľný, náhradný v balení
Mopovanie áno

Záverečné hodnotenie

Roborock S7 je na pomery výrobcu drahý robotický vysávač, ale vyššiu cenu kompenzuje funkciami. Už tradične ponúka skvelú a spoľahlivú aplikáciu s množstvom nastavení. Vylepšené bolo mopovanie, vďaka čomu teraz dokáže vyčistiť ešte do väčšej hĺbky.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Laserová navigácia je jednoducho skvelá, vysávanie rýchle, sací výkon veľmi dobrý. Výdrž batérie na jedno nabitie je 180 minút, čo stačí aj na poriadne veľké miestnosti. A keby to nestačilo, dokáže sa počas vysávania vrátiť, dobiť a pokračovať.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Vysávač Roborock S7 jednoznačne odporúčam, nedostatky sa hľadajú veľmi ťažko. Do pozornosti ale dávam aj model Roborock S6 MaxV, ktorý ponúka navyše umelú inteligenciu a kamery. S7 zase ponúkne lepšie a pohodlnejšie mopovanie, lepšie upevnenie nabíjacej stanice aj so štetinkami, ktoré automaticky vyčistia konektory.

Roborock S7
Foto: Redakcia

Plusy

 • Kvalitná aplikácia
 • Laserová navigácia
 • Kvalitné vysávanie aj mopovanie
 • Kompatibilita s Google Assistant aj Amazon Alexa
 • Výborná výdrž batérie
 • Pokročilé mopovanie

Mínusy

 • Chýba mi kamera a prvky umelej inteligencie, aké mal predchodca

Za zapožičanie vysávača ďakujeme spoločnosti WESTech.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+