MojAndroid

Viete si predstaviť, že by ste telefonovali k svojmu predajcovi, kde ste kúpili telefón a riešili reklamáciu spôsobom, že pôjde o spoplatnené číslo? Donedávna som sa domnieval, že takáto praktika, je predsa jasne definovaná zákazom. No v rámci Európskej únie sa našli predajcovia, ktorí si zákaz vysvetlili po svojom a aplikovali aj svoje pravidlá. A to až do momentu, kedy do celého prípadu zasiahne Európsky súdny dvor (ESD) a normy, ktoré už boli skôr nalinkované, sa spresnia a vysvetlia tak, aby to už pochopil každý.

Audiotext, zakázaná praktika

V úvode spomeniem nedávny nemecký prípad, kedy spoločnosť, ktorá v Nemecku predáva elektroniku mala pre celé územie Nemecka zriadenú infolinku, na ktorej aj prijímala reklamácie a riešila so zákazníkmi problémy, ktoré so svojim zariadením mali. Predvoľba ktorá sa v Nemecku používa a je definovaná číselnými znakmi 0180 je platná ako celoštátna sadzba, ktorá je však vyššia ako regionálna. Zároveň však nejde o klasický audiotext alebo podobne drahé telefonovanie, ako ho poznáme napríklad u nás. Ak teda predajca uviedol pre všetkých zákazníkov takúto predvoľbu a následne konkrétne telefónne číslo, znamenalo to, že každý síce volal za rovnakú sadzbu, no vyššiu, ako keby sa jednalo o nemeckú regionálnu predvoľbu. Otázka, ktorá bola nastolená znie, do akej miery je aj toto možné považovať za porušenie práv kupujúceho (zákazníka), ak síce neplatí za drahý audiotext a podobné služby, no aj tak uhrádza vyšší poplatok za telefonovanie, ako je tomu pri regionálnej taxe, tak mobilnej ako aj pevnej siete?

Teraz sa prípadom zaoberá ESD a celá podstata je spojená s tým, že od kupujúceho zákazníka (spotrebiteľa) nemôže byť vyžadované aby kontaktoval svoju predajcu na takej telefónnej linke, ktorá vyvoláva dodatočné náklady na takéto volanie a to bez ohľadu, aká táto výška je. Môže to totiž znamenať, že to odradí kupujúceho kontaktovať predajcu a tým naruší aj možnosť reklamovať tovar. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/83/EÚ z 25. októbra 2011 o právach spotrebiteľov, ktorá sa uplatňuje aj u nás cez zákon o ochrane spotrebiteľa, obsahuje záver, podľa ktorého je telefonická servisná služba zahrnutá v cene, ktorú spotrebiteľ už zaplatil, takže použitie čísla s vyššou sadzbou by znamenalo, že spotrebiteľ má za tú istú službu znášať dodatočné náklady. Tým zaplatením sa myslí to, že ju kupujúci uhradil pri objednaní a nákupe napríklad svojho mobilného telefónu. V posudzovanom prípade sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí záver, ktorý sa už v smernici a tiež našom zákone objavuje. Malo by sa teda bez pochyby a bez ďalšej diskusie zamedziť tomu, aby akákoľvek sadzba bola účtovaná za to, že oslovím svojho predajcu a budem s ním riešiť zakúpený tovar.

Audiotext predplatené karty

Ak sa pozrieme na slovenské pomery, tak náš zákon o ochrane spotrebiteľa určuje tento zákaz pre všetkých predajcov nasledovne, telefónne číslo predávajúceho, na ktorom ho môže kontaktovať spotrebiteľ v súvislosti s uzavretou zmluvou, nesmie byť číslom služby so zvýšenou tarifou. Tým sa má na mysli, že ak volám predajcovi a potrebujem sa ho napríklad opýtať na reklamáciu svojho telefónu, tak jeho číslo by nemalo mať žiadnu zvýšenú tarifu. Pokiaľ mám voľné minúty na svojom mobilnom paušály, tak volám v rámci nich. Akonáhle ich nemám a čerpám napríklad predplatenú kartu, tak cena volania musí byť bežná, aká je na mobilných alebo pevných linkách, ktoré u nás poskytujú služby. Táto povinnosť bola zavedená iba nedávno, v roku 2014 a preto je možné, že by sme objavili aj predajcov, ktorí toto nerešpektujú a stále takéto telefónne linky majú aktívne a svojim zákazníkom ich ako jednu z foriem ponúkajú. Je samozrejme bez významu, že mám možnosť kontaktovať predajcu aj iným spôsobom. Ten je totiž väčšinou vždy, napríklad e-mailová adresa funguje ako bežný a štandardný spôsob komunikovania. Avšak existencia e-mailovej adresy a tiež možnosť jej využívania nie je dôvod na to, aby existoval predajca s plateným telefónnym číslom.

Audiotext mobilný telefón

V prípade, že sa zákazník stretne s takýmto konaním zo strany svojho predajcu, je to možné jednoznačne vyhodnotiť, ako zakázané konanie, kde okrem postihu zo strany kontrolných orgánov (Slovenská obchodná inšpekcia) je možné dosiahnuť aj vrátenie platby, ktorú musel kupujúci uhradiť svojmu operátorovi za to, že volal na číslo so zvýšenou tarifou. Ak sa teda vyskytne akýkoľvek problém alebo podozrenie na takéto číslo, je možné vždy osloviť Slovenskú obchodnú inšpekciu.

18.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+