MojAndroid

Sledovanie celodenných aktivít patrí dnes k obľúbeným činnostiam ľudí, čomu nasvedčujú aj desiatky miliónov predaných kusov rôznych náramkov a trackerov. Dôvodom, prečo je táto činnosť tak populárna je jednoducho snaha dosiahnuť lepšie výsledky a viac pohybu. Presne to viedlo aj firmu Tractive k výrobe veľmi podobného zariadenia na sledovanie aktivity našich domácich miláčikov, ako sú psy alebo mačky. Ako majiteľa psa ma tento druh príslušenstva pre mobilné zariadenia zaujal a rozhodol som sa ho vyskúšať na vlastnej koži. Nielen psia obezita je totižto čoraz väčší problém domácich zvierat, resp. ich majiteľov, ktorí im nevenujú dostatok času. Sledovanie ich aktivity preto môže byť jedným zo spôsobov, ako im dopriať viac pohybu.

BALENIE

Tractive MOTION je veľmi malé zariadenie a preto prichádza v drobnej krabici samozrejme s motívom zvierat. Vo vnútri nájdete samotný tracker uložený v silikónovom púzdre so zapínaním na obojok a atypickú nabíjačku, do ktorej je potrebné zariadenie vložiť, pričom na opačnom konci má tradičný USB konektor. Okrem toho sa v balení nachádza aj krátka brožúra v anglickom jazyku, ktorá vás prevedie základným nastavením a používaním.

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-4

NASTAVENIE A SLEDOVANIE AKTIVITY

Pre plnohodnotné používanie trackera Tractive MOTION je nutné jeho prepojenie s mobilným zariadením a rovnomennou aplikáciou. Prvým krokom bude teda inštalácia aplikácie z obchodu Google Play alebo z AppStore. Do svojho Android smartfónu alebo tabletu môžete aplikáciu stiahnuť napríklad prostredníctvom nášho widgetu nižšie.

Verzia: 2.1.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.1.8
Aktuálna cena: Zdarma

Pri prvom spustení aplikácie vytvoríte svojmu miláčikovi vlastné konto s fotografiou a nastavíte mieru jeho aktivity. Potom nasleduje spárovanie zariadenia so smartfónom alebo tabletom prostredníctvom technológie Bluetooth, pričom aplikácia vás prevedie všetkými potrebnými krokmi. Po spárovaní ste pripravení sledovať pohyb vášho psa, mačky alebo akéhokoľvek iného zvieraťa s obojkom.

tracker motion-2-2 tracker motion-1-2

Tractive MOTION sleduje aktivitu zvieraťa 24 hodín denne, 7 dní v týždni, pričom okrem pohybových informácií zbiera aj údaje o teplote a intenzite osvetlenia. 7 dní pritom nie je spomenutých náhodne, toľko totižto zariadenie vydrží na jedno nabitie a takú má aj kapacitu pamäte. Pokiaľ teda Tractive MOTION nezosynchronizujete so smartfónom a nenabijete počas 7 dní, prestane vykonávať svoju činnosť. Týždňová výdrž nie je vzhľadom na kompaktné rozmery vôbec zlá hodnota a osobne som sa stotožnil s tým, že tracker musím v tomto časovom rámci nabiť.

tracker motion-2

Aktivita vášho zvieraťa je zaznamenaná prostredníctvom pohybových senzorov v útrobách zariadenia a je interpretovaná vo forme bodov, tzv. pet points. Ide o podobnú metriku, ako v prípade merania krokov, teda každý pohyb, ktorý senzor zaznamená je interpretovaný jedným bodom. Tieto sa zobrazujú buď na malom displeji na samotnom zariadení, alebo po synchronizácií na displeji smartfónu.

tracker motion-3

V úvode som uviedol, že takéto sledovanie aktivity môže byť jedna z foriem zvýšenia pohybu a teda aj zdravia domácich zvierat. Je to práve aplikácia, ktorá tieto možnosti ponúka. Tá vám dokáže totižto formou notifikácie upozorniť, kedy je váš pes najmenej aktívny a potrebuje viac pohybu. Na prehľadom grafe vidíte aktivitu za každú hodinu počas dňa, pričom dostupný je aj graf porovnania s predchádzajúcim dňom. Aplikácia vás taktiež motivuje formou odznakov. Napríklad odznaky môžete získať za 10 000 bodov alebo ak je aktívny počas splnu a podobne. Iný spôsob motivácie predstavuje svetový rebríček v počte nazbieraných bodov, kde súperite s ostatnými používateľmi a majiteľmi trackera.

ZÁVER

Používanie zariadenia Tractive MOTION pokladám za prínosné, hlavne pre štatistiky, ktoré mi poskytla mobilná aplikácia. Zistil som, aký je môj pes naozaj aktívny a svojim spôsobom ma to inšpirovalo k tomu, aby som spolu s ním prekonal stanovenú hranicu bodov. Pomocou aplikácie môžete jednoducho zistiť aj to, či vaše deti vyvenčili psa pokiaľ ste boli v práci a aký mal pohyb počas vašej neprítomnosti. Výhodou zariadenia je aj jeho vodeodolnosť, takže sa oň nemusíte obávať ani v prípade stretu vášho miláčika s vodou.

tracker motion-1-3

Osobne som istú nevýhodu pocítil pri spôsobe uchytenia. Patrím k ľudom, ktorí svojmu psovi dávajú radšej postroj, než obojok a v tom prípade je sledovanie pohybu možné len pri prechádzkach, keď ho má na sebe. Autori produktu počítali s tým, že zviera musí mať obojok po celý čas na sebe a teda ak ho vaše zviera nemá, štatistiky sú neúplné. Výrobca preto mohol pribaliť nejakú formu ľahkého textilného alebo silikónového obojku, ktorý by v takýchto prípadoch mohol majiteľ použiť.

V aplikácii mi chýbali dodatočné informácie o aktivite zvieraťa. Napríklad osobne som nevedel, akú hodnotu bodov mám nastaviť, aby to vyhovovalo potrebám práve rase Cavalier King Charles Spaniel. Samozrejme priestor na zlepšenie je vždy a preto od autorov očakávam ďalší posun aj v tejto oblasti.

Cena zariadenia je 89,99 eur v e-shope RealShop, ktorému ďakujeme za požičanie.

19.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+