MojAndroid

Prestigio prichádza s ďalšími smartfónmi, ktoré majú zaujať svojim pomerom ceny a výkonu. Jedným z nich je aj model Grace X3, ktorého cenovka sa pohybuje na úrovni 100 eur. Napriek tomu na vás nečaká zariadenie, ktoré by sa nedalo používať, práve naopak, vzhľadom na svoju cenu prekvapí svojimi rýchlymi reakciami, ale aj konštrukčným spracovaním. Operačný systém Android je samozrejmosťou.

Blesk vpredu

Prestigio Grace X3 sa niektorými svojimi črtami podobá na staršie zariadenia spoločnosti Samsung – konkrétne na model Galaxy S3 či S3 Mini. Strieborný rámik ma podobnú povrchovú úpravu, pričom sčasti zasahuje aj do prednej strany. Tá obsahuje 4,5-palcový displej s trojicou podsvietených kapacitných tlačidiel, ako aj prednú VGA kameru, telefónny reproduktor s notifikačnou LED diódou a niekoľko ďalších senzorov, napríklad pre riadenie automatického podsvietenia. Čím však Grace X3 skutočne prekvapí, je prítomnosť LED blesku, ktorý má pomôcť pri fotení selfie fotiek v noci. Predná strana je celá pokrytá sklom s oleofóbnou vrstvou, ktorá má brániť zachytávaniu odtlačkov prstov či nečistôt a zároveň pomáha k lepšiemu pohybu prstu po obrazovke. Napriek jej prítomnosti sa však dokáže X3 pomerne rýchlo zamastiť a ani čistenie nie je úplne ideálne.

Prestigio Grace X3-recenzia-1

Ovládanie smartfónu je realizované aj prostredníctvom tlačidiel na pravom boku. Nájdete na ňom dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo zapnutia, ktoré je umiestnené na dosah palca. Zvyšné konektory sa nachádzajú navrchu, kde je situovaný 3,5 mm audio jack a nabíjací microUSB konektor. Reproduktor tentokrát výrobca neumiestnil do zadného krytu, ale do spodnej hrany, kde je ukrytý za jeden z dvoch otvorov.

Prestigio Grace X3-recenzia-4

Zadný kryt je odoberateľný a jeho povrch je tvorený jemnou textúrou s lesklým povrchom, na ktorom však aj vďaka bielej farbe nevidno skoro žiadne odtlačky či nečistoty. Je však pomerne šmykľavý. Samozrejmosťou je logo spoločnosti, ako aj umiestnenie šošovky fotoaparátu a LED blesku. Po odňatí krytu sa vám naskytne pohľad na dvojicu SIM slotov v dvoch vyhotoveniach. Jedna v dnes už nie tak často používanom formáte vo veľkosti klasickej SIM karty a druhý vo veľkosti microSIM. Nachádza sa tu ešte slot pamäťovej karty microSD a vymeniteľná batéria.

Prestigio Grace X3-recenzia-3  Prestigio Grace X3-recenzia-5

Konštrukcia Prestigio Grace X3 je vzhľadom na nízku cenovku dobre spracovaná a ponúka aj pekný zaoblený dizajn, vďaka ktorému sa dobre drží a ovláda v jednej ruke. Prstom v podstate dosiahnete kdekoľvek na displej, a to bez nutnosti zariadenie prehmatávať. Pevnosť konštrukcie nie je na tom už tak dobre a pri silnejšom zatlačení už vidieť, ako sa predná strana pretláča a dotýka sa zobrazovacieho panelu. Nevýhodou je aj zachytávanie mastnoty, ktorá prispieva k šmýkaniu zariadenia v ruke.

Prekvapí rýchlosťou

Prestigio Grace X3 poháňa 4-jadrový procesor MediaTek MT6582M s taktom 1,3 GHz, ktorému sekunduje operačná pamäť RAM s kapacitou 1 GB. Práve táto dvojka dokáže aj pri takto lacnom zariadení ponúknuť dostatočný výkon pre plynulý chod operačného systému Android. Reakcie zariadenia sú naozaj rýchle, pričom zvládne aj také úlohy ako prehrávanie Full HD videí, či hranie hier podobných napríklad Dead Trigger 2. Prehliadanie webových stránok je tiež plynulé, no tu je už vidieť, že ide o lacnejšie a menej výkonné zariadenie. Pohyb po stránkach  je oproti drahším zariadeniam o poznanie pomalší, nie však natoľko, aby výrazne znepríjemňoval používanie telefónu.

Prestigio Grace X3-screen-2 Prestigio Grace X3-screen-3

Vnútorná pamäť má veľkosť 8 GB, časť z nej však zaberajú systémové súbory a pre používateľa tak ostávajú k dispozícii približne 4 GB. Tie budú postačovať väčšine nenáročných používateľov, pre ktorých je tento smartfón určený. Využiť môžete ale aj pamäťové karty microSD, ktoré Grace X3 podporuje do veľkosti 32 GB. Priamo v nastaveniach si môžete pritom zvoliť, kde sa budú dáta a aplikácie ukladať, či do vnútornej pamäte alebo do externého úložiska. USB Host pre pripojenie USB príslušenstva podporovaný nie je.

Displej a multimédiá

Displej Prestigia Grace X3 má veľkosť 4,5-palca a rozlíšenie 480 x 854 pixelov, ktoré zabezpečujú dostatočne jemné zobrazenie aj pre čítanie menšieho textu. Ide o zobrazovací panel typu IPS, ktorý ponúka dobré pozorovacie uhly a farebné podanie. V žiadnom prípade sa však nedá porovnávať s drahšími zariadeniami, no vzhľadom na nízku cenovku ide o slušný displej, ktorý určite bude postačovať väčšine používateľov. Samozrejme, má niekoľko nedostatkov, ako napríklad nie úplne rovnomerné podsvietenie, nedokonalú čiernu, či zobrazenie bielej s nádychom modrej. Pri bežnom používaní mi to ale vôbec nevadilo. Podsvietenie je dostatočné pre ovládanie smartfónu aj vo vonkajších prostrediach, počas slnečných dní však vôbec nie ideálne.

Prestigio Grace X3-recenzia-7

Hlavný multimediálny reproduktor Prestigia je umiestnený v spodnej časti, jeho kvality a hlasitosť je však skôr podpriemerná. Hlasitosť je teda pomerne nízka a zvonenie tak v hlučnejšom prostredí nemusíte počuť. Kvalitatívne reproduktor neponúka nič, čím by mňa osobne nadchol. Ide skôr o klasický plechový zvuk bez náznakov po basoch, ktorý z lacnejších zariadení už veľmi dobre poznáme. Audio výstup cez 3,5 mm audio jack ponúka už lepší poslucháčsky zážitok, no ani ten určite nebude vyhovovať náročnejším poslucháčom. Zvuk je trochu nevýrazný a chýbajú mu basy.

Prestigio Grace X3-recenzia-2

Operačný systém

Android 4.4.2 KitKat je, podobne ako na väčšine lacnejších zariadení, prítomný v takmer čistej podobe. Pre Prestigio je však už príznačné, že OS dopĺňa o vlastné aplikácie a služby, ktoré v zariadení nájdete hneď po prvom spustení. Je to napríklad Prestigio MultiCloud, vďaka ktorému získate 200 GB voľného priestoru v cloudovom úložisku spoločnosti. Ďalej to je čítačka elektronických kníh Prestigio eReader alebo aplikácia Multishare, pomocou ktorej môžete jednoducho zdieľať súbory.

Prestigio Grace X3-screen-7 Prestigio Grace X3-screen-8 Prestigio Grace X3-screen-4 Prestigio Grace X3-screen-6

Inak ide o čistý Android KitKat so všetkým čo k nemu patrí. Nájdete tu teda notifikačnú lištu rozdelenú do dvoch sekcií, jednu určenú pre notifikácie a druhú pre rýchle ovládacie prvky. Bezo zmien ostal aj dialer, kontakty a ďalšie aplikácie Googlu. Pozmenené boli niektoré ukazovatele v notifikačnom paneli a pribudli ešte niektoré nastavenia, no to je z noviniek v tomto OS asi tak všetko.

Prestigio Grace X3-screen-10 Prestigio Grace X3-screen-9

Fotoaparát bez prekvapení

Prestigio Grace X3 je vybavený 8 Mpix fotoaparátom, ktorý robí len podpriemerné fotografie. Ak by ste chceli smartfón používať aj na fotenie, určite sa poobhliadnite po inom a trochu drahšom zariadení. Lepšie fotí napríklad o niekoľko desiatok eur drahší BenQ T3 s 8 Mpix snímačom. X-trojka je vhodná skôr na núdzové snímky, keď už skutočne nemáte nič iné po ruke. S ňou vytvorené zábery sú totižto nekvalitné, majú veľa šumu, sú častokrát nezaostrené a o vyváženom farebnom podaní tu nie je ani reč. Práca s fotoaparátom je síce pomerne rýchla a ponúka aj niekoľko možnosti úprav a nastavení, no vzhľadom na nízku kvalitu sú tieto funkcie trochu zbytočné. O videách platí to isté, natáčať ich môžete v rozlíšení HD. Tu sa asi najviac potvrdzuje, že od tohto telefónu dostanete to, za čo si zaplatíte.

Zaujímavejšou je predná kamera s rozlíšením 5 Mpix, ktorá je dovybavená ešte LED bleskom. Ten tak často nie je vidno ani na tých najdrahších zariadeniach. Výsledky podávané predným snímačom však ani LED blesk nezachráni, na videohovory alebo príležitostné selfie fotografie v danej cenovej kategórii však vzhľadom na cenu postačuje.

IMG_20150319_132159
Záber z prednej kamery

Konektivita

Grace X3 nie je nijako zvláštny alebo výnimočný smartfón. Disponuje štandardnými technológiami, ktoré sa v smartfónoch nachádzajú už niekoľko rokov. Nájdete tu teda Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.0, GPS a podporu pre 3G siete. Čím zaujme, je asi len prítomnosť dvoch slotov pre SIM, ktoré robia z X3 dualSIM smartfón. Môžete tak komunikovať v sieti dvoch operátorov, a to v móde Dual Standby, čo znamená, že aktívne môžete komunikovať vždy len prostredníctvom jednej SIM. Ak budete volať z jedného čísla, tak na druhom budete nezastihnuteľní a ak budete využívať internetové pripojenie z jednej SIM a zavolajú vám na druhej, pripojenie sa preruší, aby ste mohli telefonovať. To, používanie SIM nastavíte priamo v nastaveniach zariadenia. Celkovo sa zdá, že po niekoľkodňovom používaní fungovali všetky formy pripojenia bezproblémovo a dostatočne presné a rýchle je aj GPS. Digitálny kompas zariadeniu chýba.

Prestigio Grace X3-recenzia-6

Batéria

Batéria s kapacitou 1650 mAh nie je vôbec veľká, no v prípade tohto zariadenia úplne postačuje na viac ako deň používania. Nie je to veľa, no s podobnou výdržou sa stretávame u väčšiny smartfónov. Pravdou však je, že menej výkonné zariadenia dokážu vydržať aj dva dni bežného používania, čo ale nebol prípad Prestigia Grace X3. Výdrž na úrovni 30 hodín, z ktorých bol displej zapnutý približne 3 hodiny, je ale pri zariadení s cenovkou na úrovni 100 eur celkom dobrá. Výdrž môžete mierne vylepšiť zapnutím režimu úspory energie, ktorý obmedzí maximálny výkon procesora.

Záverečné hodnotenie

Prestigio Grace X3 je určený predovšetkým skutočne nenáročným používateľom, ktorí majú hlboko do vrecka. Tento smartfón je vzhľadom na cenovku pohybujúcu sa na úrovni 100 eur ideálny práve pre nich. Navyše, ponúka dostatočný výkon, rýchle reakcie, ako aj dostatočne kvalitný displej. X3 prekvapí predným LED bleskom, ale aj prítomnosťou dvojice SIM kariet, vďaka čomu ho môžete používať v sieti dvoch operátorov. Horšie je na tom s kvalitou fotoaparátu, ktorý je vhodný skôr pre núdzové situácie, či reproduktorom, ktorý hrá pomerne slabo a neponúka tak vysokú kvalitu. Výdrž batérie je priemerná. Ak by som to mal teda všetko zhrnúť, Prestigio Grace X3 ponúka predovšetkým zaujímavý pomer ceny a výkonu, čo ocení nejeden jeho budúci majiteľ.

Plusy Mínusy
  • Plynulý chod a dostatočne rýchle reakcie
  • Dual SIM
  • Pomer ceny a výkonu
  • Fotoaparát
  • Displej je magnetom na odtlačky
26.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+