MojAndroid

Spoločnosť, ktorá ešte len minulý rok začínala ako startup, je dnes už dobre známa po celom svete. Čínsky OnePlus predstavil rok dozadu “zabijaka” vlajkových lodí, ktorý útočil nielen svojimi parametrami, ale najmä cenou. Dnes tu máme jeho druhé pokračovanie, ktoré má opäť rozprúdiť vody mobilného priemyslu. Novinka s názvom OnePlus Two totižto oproti svojmu predchodcovi prináša niekoľko podstatných zmien a vylepšení. Hoci spoločnosť musela v niektorých oblastiach šetriť, správna kombinácia hardvérových komponentov znova prináša smartfón, ktorý by, aj pre jeho obmedzenú dostupnosť, mohol byť hitom.

UNBOXING VIDEO

Konštrukcia: Ťažká váha

A to doslova. Prvé čo si pri uchopení OnePlus 2 stihnete všimnúť, je jeho pomerne veľká hmotnosť. Ak by ste ho postavili na váhu, odvážili by ste presne 175 gramov, čo je v rukách už cítiť. Ide ale o zariadenie s 5,5-palcovým displejom, takže takto vysoká hmotnosť nie je až tak neobvyklá, aj keď o niečo vyššia ako u konkurencie. Napríklad LG G4 s rovnakou uhlopriečkou váži len 155 gramov. Aj ostatné rozmery sú trochu nad priemerom, čo sa týka najmä hrúbky. Tá dosahuje v najhrubšom mieste takmer 1 cm.

OnePlus_Two_recenzia-11

OnePlus aj tento rok vsadil na kvalitu. Celá konštrukcia je pevná a po obvode ju vystužuje kovový rám s matnou povrchovou úpravou. Rozloženie jednotlivých prvkov nie je ničím nezvyčajné. Na pravom boku nájdete ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia. Navrchu a dolu sú to 3,5 mm audio jack, mriežka reproduktoru a úplne nový microUSB konektor typu C. Ten má oproti klasickému USB výhodu v tom, že je obojstranný, a tak nezáleží na tom, ako budete kábel do konektoru vkladať. Jednoducho povedané, vždy sa trafíte. USB typu C však so sebou prináša aj jednu podstatnú nevýhodu. Zatiaľ, čo pri klasickom microUSB ste nemali problém použiť akúkoľvek smartfónovú nabíjačku, pri OnePlus 2 budete musieť mať pri sebe vždy dodávaný kábel.

OnePlus_Two_recenzia-6

Výrobca pri tomto modeli prekvapil aj novým prepínačom prioritného režimu, resp. zvukových profilov. Tento má tri polohy, ktoré slúžia na aktiváciu prioritných alebo žiadnych vyrušení, prípadne zapnutie všetkých oznámení. Ide vôbec o prvý Android smartfón s týmto prvkom, ktorý však niektorí môžu považovať za zbytočnosť. Myslíme si však, že nájde svoje uplatnenie, a keď nie, tak ho jednoducho môžete ignorovať.

OnePlus_Two_recenzia-8

Dostávame sa k zadnej strane, ktorá obsahuje nie menej zaujímavý fotoaparát s infračerveným zaostrovaním a duálnym LED bleskom. Povrchová úprava je rovnaká ako v prípade OnePlus One s tým rozdielom, že kryt je ľahko odnímateľný a vymeniteľný. Jeho výhodou je aj to, že sa nešmýka. OnePlus volá celý systém vymeniteľných krytov “StyleSwap”. Vymeniteľné kryty budú dostupné vo verzii kevlar, čierna marhuľa, bambus, či palisander, pričom každý z krytov bude stáť 27 dolárov. Pod krytom nenájdete vymeniteľnú batériu, ale len vysúvací slot pre umiestnenie dvojice nanoSIM kariet.

OnePlus_Two_recenzia-2

Predná strana nie je o nič menej dôležitá. Výrobca ju osadil 5,5-palcovým displejom a po vzore viacerých výrobcov aj hardvérovým home tlačidlom. To však nereaguje na stlačenie, ale len na dotyk prstov. Navyše, integruje v sebe aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje rovnako iba na dotyk. OnePlus odlišne pristúpilo aj ku kapacitným tlačidlám pre ovládanie operačného systému. Namiesto toho, aby ich funkcie napevno nastavil, používateľ si môže vybrať, čo budú predstavovať. Navyše je možné v nastaveniach okrem základnej funkcie definovať aj akcie pre dlhé a dvojité stlačenie. Ak by sa vám nepozdávalo ani to, môžete ostať verní softvérovým tlačidlám na displeji, ktoré zároveň deaktivujú kapacitné tlačidlá pod ním.

OnePlus 2 nás v redakcii svojim spracovaním určite nesklamal, práve naopak. Za svoju cenu ide o naozaj prvotriedne zariadenie, ktorého prémiové spracovanie cítite pri každom zodvihnutí (nezabudnite zlepiť ochrannú fóliu, ktorá je na telefóne od výroby. Tá zachytáva mastnotu a pomerne rýchlo sa poškrabe). Chyby sme na zariadení počas testovania nenašli, no určite by sme boli radi, kedy OnePlus Two prešiel menšou odtučňovacou kúrou. 175 gramov je už v rukách trochu cítiť, aj keď sa na ne dá zvyknúť.

OnePlus_Two_recenzia-7 OnePlus_Two_recenzia-5

Displej: Viac farieb prosím!

Displej OnePlus Two má uhlopriečku 5,5-palca, takže na ňom zobrazíte skutočne veľa obsahu. Oceníte to nielen pri prehliadaní webových stránok, ale aj pri čítaní dokumentov, či inej práci. Zobrazovací panel má síce len 1920 x 1080 pixelov s hustotou 401 PPI, čím sa neradí práve na technologickú špicu, no aj tak maximálne postačuje. Nižšie rozlíšenie je síce v porovnaní s QHD displejmi už poznať, no nie natoľko, aby vám to akokoľvek mohlo prekážať.

Displej typu LTPS LCD ponúka výborné pozorovacie uhly aj dobrú čitateľosť na priamom slnku. Musíme mu však vytknúť pomerne malú farebnosť a slabší kontrast. Ten sme si všimli už pri prvom zapnutí. Čierna sa tiež nedá porovnávať so SuperAMOLED displejmi. Celkovo tak ide o priemernú zobrazovaciu jednotku, ktorá vyslovene ničím neohúri, no ani nezahanbí.

OnePlus_Two_recenzia-1

Výkon a pamäť: TOP trieda

Nová generácia OnePlus smartfónu je, podobne ako viacero vlajkových lodí, vybavená procesorom Snapdragon 810. Ten si už vyslúžil niekoľko negatívnych referencií, najmä v prípadoch nadmerného prehrievania. V prípade OnePlus 2 sa teplota zariadenia pri bežných činnostiach drží v rozumných medziach, akonáhle však začnete robiť na výkon náročnejšie operácie, pocítite aj zvýšenú teplotu. Najvyššie teploty dosahuje pri hraní graficky intenzívnych hier, či pri používaní GPS navigácie v kombinácii so zapnutým mobilným internetom. Vo väčšine prípadov vás však prehrievanie trápiť nebude.

Čo sa týka výkonu, tak vďaka Snapdragonu 810 by v teórii mala novinka podávať dostatok výkonu, ktorý by mal byť porovnateľný napríklad s HTC One M9 alebo Sony Xperiou Z3+. Pri testovaní v benchmarkoch nás však čakalo nemilé prekvapenie. OnePlus Two v AnTuTu totižto dosiahol len 47-tisíc bodov, čo je o poznateľne menej ako u vyššie spomínaných zariadení, a približne rovnako ako pri minuloročnej generácii, ktorú poháňal starší Snapdragon 801. K vyššiemu výkonu nedomohla ani 4 GB pamäť RAM, z ktorej bude ale profitovať predovšetkým samotný operačný systém. Ten bude mať dostatok prostriedkov pre spúšťanie aplikácií, či náročných hier.

O grafický výkon sa v prípade OnePlus 2 stará už tradične Adreno 430, ktorý dokáže bez problémov utiahnuť aj tie najnáročnejšie herné tituly. Bez problémov si tak zahráte akúkoľvek hru. V 3D Marku dosiahol OnePlus 2 19883 bodov, čo je menej ako pri konkurenčných high-end zariadeniach.

Screenshot_2015-09-02-12-06-33_1 Screenshot_2015-09-02-12-13-17_1

Vnútorná pamäť zariadenia sa síce nedá rozšíriť o pamäťové karty microSD, no v závislosti od zakúpeného modelu poskytuje viac než dostatok kapacity. V našom prípade sme disponovali 64 GB verziou, v ktorej pre používateľa ostáva 54 GB voľného úložného priestoru. Na výber je aj 32 GB verzia. Už samozrejmosťou je aj podpora OTG príslušenstva a externých pamätí. K OnePlus 2 tak bez problémov pripojíte externý disk alebo flash pamäte, či príslušenstvo ako myšky alebo klávesnice.

Multimédiá: Softvérové vylepšenia, priemerný zvuk

Na prvý pohľad vás druhá generácia zabijaka vlajkových lodí ničím neprekvapí. Podobne ako väčšina smartfónov totižto disponuje jediným hlasným reproduktorom s priemernou hlasitosťou aj kvalitou prednesu. Poteší však pokročilým ekvalizérom a podporou zvukových profilov pre hudbu, filmy a hry, ktoré je možné jednoducho prepínať pri počúvaní hudby priamo z notifikačnej lišty. V aplikácií s názvom Audio Tuner nájdete hneď niekoľko prednastavených hodnôt ekvalizéru, vrátane možnosti zvoliť vlastné hodnoty. K dispozícii sú aj efekty ako Maxxbass, Maxxtreble, Maxspace, či Maxxdialog, ktoré zvýraznia basy, výšky, priestor alebo dialógy. Ich zapnutím si tak môžete počúvanú hudbu prispôsobiť podľa seba. Celkovo nás ale kvalita zvukového výstupu až tak neoslovila a patrí skôr k priemeru strednej triedy.

Ako galériu používa OnePlus 2 aplikáciu Google Fotky, ktorá zároveň poskytuje funkcie zálohy fotografií do cloudu. Ponúka niekoľko nástrojov na úpravu a pomerne rýchle reakcie a bezproblémovú interakciu používateľa. Potešia aj automatické vylepšenia fotografií, či vytváranie príbehov a rôznych animácií. Chýba však akákoľvek synchronizácia s inými sociálnymi sieťami. Aj preto by som pre náročnejších používateľov odporúčal v kombinácii s Google fotkami použiť aplikáciu Quickpic, ktorá má všetko to, čo Galérii od Googlu chýba.

Operačný systém: Čistý Android s vylepšeniami

Čínsky OnePlus používa v zariadení vlastnú upravenú verziu Androidu Lollipop, ktorá nesie názov Oxygen OS. Tá sa v mnohom podobá na čistý Android, čo určite ocenia fanúšikovia Nexusov. Nejdete tu však aj niekoľko vylepšení a funkcií navyše. V prvom rade sú to už v konštrukcii spomínané kapacitné tlačidlá, ktoré je možné nahradiť softvérovými ekvivalentami. Pribudlo aj ovládanie pomocou gest. Obrazovku prebudíte dvojitým poklepaním na displej, nakreslením O otvoríte kameru, písmenom V zas aktivujete baterku. Vhod príde aj ovládanie hudby priamo z vypnutej obrazovky. Potiahnutím dvoch prstov prehrávanie pozastavíte, gestom v tvare šípky sa môžete zas prepínať medzi skladbami.

Samozrejmosťou je aj prítomnosť používateľských kont, možnosť aktivovať tmavý režim prostredia, či spravovať povolenia aplikácií. Jednotlivým titulom tak môžete zakázať napríklad pristupovať ku kontaktom, SMS správam, k funkciám telefónnych hovorov a iným službám. Súčasťou systému je aj správca odtlačkov prstov a dualSIM kariet. Inak ide ale o čistý Android so všetkými jeho funkciami, vrátane multitaskingu, notifikačnej lišty a aplikácií od Googlu.

Osobne sa mi práca s Oxygen OS páčila a v podstate sa neodlišovala od používania Androidu na Nexusoch. OnePlus Two je rýchly a na podnety používateľa reaguje rýchlo. Aj tu však občas došlo k spomaleniu. Výbornou funkciou je aj snímač odtlačkov prstov, ktorý dokáže akceptovať 5 odtlačkov, či už vás alebo vašich príbuzných, ktorým chcete ponechať prístup do zariadenia. Presnosť snímača je vysoká a úspešnosť pri odomykaní obrazovky takmer 100%. Páčilo sa nám, že namiesto toho aby ste museli zariadenie najskôr aktivovať a až potom odtlačok zosnímať, stačí, ak pri vypnutej obrazovke prst pridržíte a zariadenie sa samo odomkne. Je to rýchle a bezproblémové.

Poznámka: Musíme spomenúť, že na internete sa objavili správy o tom, že OnePlus 2 má hardvérovú chybu, ktorá pri určitom uchopení spôsobuje nefunkčnosť kapacitného home tlačidla. S týmto problémom sme sa stretli aj my, no zdá sa, že po najnovšej aktualizácii problém zmizol.

Fotoaparát: Patrí k najlepším

Fotoaparát, ktorý použil OnePlus, patrí dnes k tým najlepším. Ponúka dobrú optickú stabilizáciu obrazu, ako aj dostatočne vysoké rozlíšenie na úrovni 13 Mpix. To všetko v kombinácii s infračerveným zaostrovaním a duálnym dvojtónovým LED bleskom, ktorý zachytí vernejšie farby aj v úplnej tme. Skutočne, fotoaparát vo OnePlus 2 nás svojimi kvalitami presvedčil aj pri bežnom používaní. Snímky sú farebne verné a detailné aj po priblížení. Pochváliť musíme aj video, ktoré je vďaka optickej stabilizácii veľmi plynulé. Jeho maximálne rozlíšenie je možné nastaviť na 1080p, ktoré sa dnes používa najčastejšie, no na výber máte aj 4K. Všimli sme si však aj občasného zaváhania, a to najmä pri spôsobe kompresie fotografií. Tie boli niekedy skomprimované až príliš, v čoho dôsledku sa detaily vzdialenejších objektov strácali a mali efekt maľovaného obrazu. Podpriemernou je kvalita nahrávaného zvuku.

OnePlus_Two_recenzia-10

Fotoaparát neponúka žiadne zvláštne alebo inak nezvyčajné funkcie. V takmer plnom uvádzanom rozlíšení môžete fotiť, ale len s pomerom strán 4:3, pri ktorom fotografie majú rozlíšenie 12,4 Mpix. Ak sa rozhodnete pre širokouhlejší formát, budete sa musieť uspokojiť s rozlíšením 7,9 Mpix, čo je stále postačujúce. S OnePlus Two môžete vytvárať tiež spomalené alebo zrýchlené zábery, čo oceníte napríklad pri rýchlo sa pohybujúcich objektoch alebo len v prípade, že chcete vytvoriť zaujímavé videá. V tomto prípade ale počítajte s menším HD rozlíšením, v ktorom sú tieto zábery natáčané. Podporované je aj HDR, či režimy pre jasné a “krásne” fotografie. To sú však všetky funkcie, ktoré vo OnePlus 2 nájdete. Nemáme mu to za zlé, pretože vo väčšine prípadov aj tak používatelia fotia v automatickom režime. Na druhej strane, vďaka Androidu Lollipop a manuálnym nastaveniam kamery je možné doinštalovať aplikácie tretích strán, ktoré vám umožnia ovládať napríklad rýchlosť uzávierky, citlivosť, vyváženie bielej a zaostrenie.

OnePlus_2-6

OnePlus_2-10

Konektivita: Viacero kompromisov

OnePlus musel v prípade druhého modelu svojho smartfónu spraviť niekoľko kompromisov. Medzi ne patrí aj absencia bezkontaktnej technológie NFC, ktorá sa dnes s obľubou využíva najmä pri platbách. U nás síce tento druh platenia zatiaľ nie je veľmi rozšírený, no vzhľadom na kategóriu high-end, do ktorej sa toto zariadenie radí, by sme tu NFC očakávali aj my. Na druhej strane, výrobca musel niekde šetriť a na základe vlastných prieskumov padlo za obeť práve NFC. Aj tak ho väčšina z používateľov nepoužíva. Po ostatných stránkach ide o klasický high-end. Podporované sú siete štvrtej generácie s rýchlosťou Cat4 150/50 Mbps (testovali sme v sieti mobilného operátora Telekom), či 3G HSPA+ s prenosovou rýchlosťou 42,2/5,76 Mbps. Nechýba ani Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth vo verzii 4.1, či GPS a GLONASS. Kvalita príjmu je priemerná a o niečo kvalitnejší by sme uvítali aj telefónny reproduktor. Plusom a zároveň aj mínusom OnePlus 2 je jeho nový microUSB konektor typu C. Ten je reverzibilný, čo znamená, že kábel k nemu pripojíte bez ohľadu na jeho orientáciu. Na druhej strane, musíte takýmto káblom aj disponovať (v balení sa nachádza jeden kus), čo môže byť problém napríklad v prípade, že sa vám vybíja mobil a vaši priatelia a všetci naokolo majú len klasický microUSB kábel. Tiež tu nenájdete žiadny video výstup.

OnePlus_Two_recenzia-15

Batéria: Výdrž tak akurát

Batéria má kapacitu 3300 mAh, čo je viac ako ponúka väčšina smartfónov s väčšími uhlopriečkami. Neočakávajte od nej však žiadne extra výsledky, s batériou totižto vydržíte na jedno nabitie približne 28 hodín, a to v prípade, že budete OnePlus 2 používať s dvoma SIM kartami a k internetu sa budete pripájať prostredníctvom 4G. Displej bol v našom prípade zapnutý 2,5 hodiny, čo nie je práve najviac. Nabíjanie z 0 na 100% trvá 2,5 hodiny, takže žiadne extra rýchle nabíjanie ako v prípade vlajkových lodí nečakajte. V zariadení nenájdete tiež žiadne extra šetriace funkcie. Jedine šetrič batérie, ktorý je prítomný natívne už od Androidu 5.0 Lollipop. Ten znižuje výkon zariadenia a niektoré služby, ktoré by mohli nadmerne míňať energiu. Absentuje aj podpora bezdrôtového nabíjania.

Záverečné hodnotenie: Zabíja cenou

OnePlus 2 nie je až tak výnimočné zariadenie, ktoré by nás malo ohúriť svojou skvelou konštrukciou alebo výkonom. Po hardvérovej stránke tak nejde vyslovene o zabijaka vlajkových lodí. Čím však skutočne klepne konkurencii po prstoch, je cena, za ktorú sa predáva. My sme si priamo od výrobcu nechali poslať 64 GB model za 420 eur (vrátane poštovného), čo je viac než výhodná kúpa (za 16 GB verziu zaplatíte 339 eur – bez poštovného). Za tieto peniaze totižto získate zariadenie, ktoré je síce nemotornejšie a ťažšie, no na druhej strane ponúka výborný fotoaparát, dostatočne kvalitný displej a prekvapenia, ako USB typu C, či čítačku prstov umiestnenú do kapacitného tlačidla Domov. Skutočne, v tejto cenovej kategórií by ste podobne vybavené zariadenie hľadali asi márne. A tak na záver môžeme len potvrdiť, že OnePlus 2 je aj tento rok skutočným zabijakom, a to minimálne čo sa týka pomeru ceny a výkonu.

Plusy:

  • Cena
  • Hardvérová výbava
  • Fotoaparát s optickou stabilizáciou
  • Snímač odtlačkov prstov
  • Kvalitné konštrukčné spracovanie
  • Praktický prepínač režimov upozornení

Mínusy

  • Robustnejší a ťažší
  • USB typu C je zatiaľ málo rozšírené
4.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+