MojAndroid

Michal Truban je človek, ktorého netreba asi špeciálne predstavovať, tak skúsim len jednou vetou – je zakladateľ najväčšej hostingovej firmy WebSupport na Slovensku. Po blogovaní, prednáškach a iných mudrovačkách, ako on zvykne hovorievať, sa rozhodol pre vydanie svojej knihy s názvom .Support: ako vybudovať úspešný biznis aj keď robíte jednu chybu za druhou.

Sám som už niekoľko jeho prednášok videl, aj blogy som pravidelne čítal a preto som bol zvedavý, či dokáže ešte prezradiť niečo, o čom sa nikde nepísalo alebo nerozprávalo. Kniha ma však milo prekvapila.

Internátna izba

Hneď na úvod musím povedať, že .Support je veľmi dobre napísaná kniha, ktorá “sa číta sama”. To znamená, že pri nej strávite najbližší voľný čas a nebudete ju chcieť odtrhnúť z rúk. Kým ju nedočítate.

michal-truban-kniha-support-3

Kniha je rozdelená do troch chronologicky za sebou idúcich častí. Úvod patrí začiatkom založenia firmy na internátnej izbe. Po prvých neúspechoch prichádzajú prví klienti, nové výzvy a trápenia. Medzi základné problémy patrilo aj nájdenie usilovného spoločníka, ktorý by vedel s novou firmou pomôcť a vziať na seba časť agendy. Záver prvej časti patrí už známej a medializovanej kauze NBU, ktorá zhabala servre mladej firme WebSupport. Napriek tomu, že toto obdobie nebolo určite príjemné, pri niektorých odsekoch sa dobre zasmejete. 

Jednotka na trhu

Druhá časť začína odhodlaním zakladateľov byť najlepší na trhu, z čoho sa odvíjala celá vízia a poslanie firmy. WebSupport začína prijímať nových ľudí, začína budovať firemnú kultúru a procesy. Firma sa rozrastá a potrebuje správne riadiť a motivovať ľudí. V tejto časti sa dozvedáme aj o pohľade na hľadanie investora či startup scénu na Slovensku.

Expanzia, odovzdanie firmy a dôchodok v tridsiatke

Posledná časť firmy objasňuje stratégiu budovania expanzie aj v zahraničí. Opäť na vlastných chybách a skúsenostiach Michala Trubana dozvedáme, ako kupovať či predávať firmu, na ktoré nástrahy si dať pozor. Dôležité je sa posunúť aj z pozície zakladateľa, nájsť si človeka, ktorý bude firmu riadiť ďalej a začať si užívať dôchodok ako mladý človek.

So smartfónom v ruke

Kniha po vizuálnej stránke pôsobí elegantným dojmom. Mňa však zaujala špeciálna EXTRA zóna, ktorú Michal pri knihe prináša. Sú to rôzne bonusy, ktoré sa už do knihy nezmestili, preto ich nájdete na stránke autora komunita.truban.support. V knihe sú v texte označené červené slová, ktoré stačí vložiť do vyhľadávača na stránke a dostanete sa k archívnemu materiálu. Nechýbajú rôzne emaily, šablóny, dokumenty, ktoré WebSupport používa.

Súťaž o knihu a večeru s Michalom Trubanom

My sme sa rozhodli pripraviť súťaž o knihu .Support a mentoring od Miša Trubana. Stačí, ak napíšete niečo zaujímavé o vašom projekte alebo firme a v čom by vám Michal Truban mohol pomôcť a poradiť s vaším biznisom, či nápadom na novú aplikáciu. Michal si jedného výhercu vyberie a osobne sa s ním stretne na obede, večeri alebo pri kávičke. Súťaž trvá od pondelka 14.11. do nedele 20.11.2016.

Update: Vyhodnotenie

Ďakujeme všetkým za zapojenie sa do súťaže, Michal Truban si prešiel formulár a vybral si dizajnérske štúdio Kivvi Architects. Srdečne blahoželáme.

>>> Súťažný formulár <<<

Tip 1: Ak si chcete vypočuť Michala Trubana, stačí prísť na niektorú z prednášok, ktoré má v pláne v tomto mesiaci. Kalendár s presnými termínmi nájdete na jeho blogu

Tip 2: Kniha sa už niekoľko dní drží na prvom mieste ako bestseller na Martinus.sk.

michal-truban-kniha-support-1

Zdroj foto: Michal Truban Facebook

14.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+