MojAndroid

Huawei sa v posledných rokoch prepracoval na jedného z najúspešnejších výrobcov smartfónov a momentálne sa radi medzi 3 najlepších výrobcov na svete. Vďačí za to nielen prívetivému pomeru ceny a výkonu, ktorý je typický pre zariadenia tejto značky, ale aj dizajnu a konštrukčnému prevedeniu. Nedávno spoločnosť predstavila aj svoju novú vlajkovú loď Mate S, ktorá sa chce porovnávať s tými najlepšími.

Prémiové balenie

Na Huawei Mate S nás veľmi zaujalo jeho balenie. Na prvý pohľad vyzerá totižto veľmi luxusne a poteší aj svojim obsahom. Po rozbalení v ňom totižto okrem samotného telefónu a niekoľkých brožúr nájdete aj priemerne hrajúce handsfree slúchadlá, nabíjačku a flipové púzdro s otvorom pre funkciu inteligentného krytu. Pomocou neho môžete napríklad prijať hovor bez toho, aby ste  púzdro museli otvárať.

Huawei_Mate_S_recenzia-obal-1 Huawei_Mate_S_recenzia-obal-2

Konštrukcia: Prémiové spracovanie

Huawei Mate S sa svojim konštrukčným spracovaním a dizajnom radí medzi to najlepšie na trhu. Kovová unibody konštrukcia je vyrobená veľmi precízne, je pevná a už pri prvom pohľade pôsobí luxusným dojmom. Ten sa umocňuje pri uchopení zariadenia do ruky, za čo môže aj použitiu 2,5D odolného skla na prednej strane. To vypĺňa celú prednú stranu, pričom vďaka zaobleným okrajom a skoseniu hrán je prechod medzi prednou a bočnou stranou veľmi plynulý. Navyše, celé telo je dostatočne ľahké (156 gramov), a to aj napriek použitým materiálom.

Huawei_Mate_S_recenzia-14

Rozmiestnenie prvkov sa nevymyká dnešným štandardom. Prednú stranu vypĺňa 5,5-palcový displej, nad ktorým je situovaný telefónny reproduktor, predná kamera a niekoľko senzorov, vrátane notifikačnej LED diódy. Boky lemujú tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie telefónu, či 3,5 mm audio konektor, slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu, či microUSB pre pripojenie nabíjačky. Mriežky reproduktoru sú umiestnené v spodnej časti, pričom v používateľovi evokujú prítomnosť stereoreproduktorov. V skutočnosti je tu však len jeden.

Huawei_Mate_S_recenzia-8 Huawei_Mate_S_recenzia-9

Zadná strana je mierne zahnutá, čo tiež prispieva k lepšej ergonómii pri držaní zariadenia v jednej ruke, ale aj jeho nosení vo vrecku nohavíc. Nachádza sa tu samozrejme hlavný 13 Mpix fotoaparát s duálnym dvojtónovým LED bleskom. Hneď pod nájdete snímač odtlačkov prstov, ktorý reaguje na dotyk a môžete pomocou neho zariadenie napríklad aj prebudiť.

Huawei_Mate_S_recenzia-3

Po konštrukčnej stránke nemáme novému Huawei Mate S čo vytýkať. Pomer veľkosti tela k uhlopriečke displeja je výborný a aj napriek tomu, že displej je v skutočnosti veľký, tak celé zariadenie má prijateľné rozmery. Aj umiestnenie snímača odtlačkov na zadnej strane je optimálne, aj keď jeho nevýhodou je, že pri položenom smartfóne ho nemôžete použiť. Inak hodnotíme dizajn a konštrukciu novinky na výbornú.

Snímač odtlačkov: Presný a rýchly

Čítačka na Huawei Mate S funguje vo väčšine prípadov dobre, niekedy sme sa však stretli s prípadmi, kedy odtlačok prsta vyhodnotila nesprávne a my sme museli prst prikladať ešte raz. Huawei spolu s čítačkou prináša aj niekoľko bonusových funkcií. Pomocou odtlačku môžete napríklad zabezpečiť prístup k vami vybraným aplikáciám alebo súborom. Podporované je aj ovládanie prostredia pomocou gest. Posunom prsta sa môžete napríklad vrátiť o krok späť, na domovskú obrazovku, odfotiť fotografiu, zodvihnúť prichádzajúci hovor, vypnúť budík, či zobraziť posledné spustené aplikácie alebo notifikačnú lištu. Registrovať môžete maximálne 5 odtlačkov.

Huawei_Mate_S_recenzia-7

Displej: Super AMOLED

Zobrazovací panel má veľkosť 5,5-palca, čo je aspoň v našom prípade hranica, kedy sa zariadenie ešte dá pohodlne ovládať jednou rukou. Rozlíšenie nepatrí práve k najvyšším na trhu a Full HD je dnes bežné skôr pri menších uhlopriečkach. Väčšina renomovaných výrobcov v tejto cenovej kategórii ponúka QHD displej, ktorý sa ale Huawei rozhodol nepoužiť. Napriek nižšiemu rozlíšeniu je ale jemnosť zobrazenia na dobrej úrovni a voľným okom pravdepodobne rozdiel medzi Full HD a QHD nespozorujete. Vzhľadom na cenovku zariadenia by sme však očakávali panel s vyšším rozlíšením.

Displej ponúka výborné pozorovacie uhly, výborný kontrast a farebné podanie. Keďže ide o panel typu AMOLED, tak aj zobrazenie čiernej je dokonalé, pričom biela farba sa dá ďalej upravovať v nastaveniach vyváženia bielej. Môže mať tak chladnejší alebo teplejší charakter. Čitateľnosť na priamom slnku je dobrá a vo svojej kategórií sa nevymyká štandardu. Pochváliť musíme odolné sklo, po ktorom prsty dobre kĺžu a zároveň výborne odpudzuje mastnotu a nečistoty. Sklamaním je však absencia funkcie Force Touch, ktorú Huawei pri predstavení tak veľmi propagoval. Na Slovensko sa dostala zatiaľ len verzia bez tejto technológie, čo je škoda.

Huawei_Mate_S_recenzia-11

Výkon a pamäť: Podpriemerný výkon

Aj napriek tomu že Huawei kategorizuje Mate S ako high-end, jeho výkon tomu až tak neodpovedá. 8-jadrový procesor HiSilicon Kirin 935 s taktom do 2,2 GHz síce ponúka dostatok výkonu pre plynulý chod operačného systému a rýchle reakcie aplikácií, no určite sa vo svojej cenovej kategórii neradí medzi najvýkonnejšie čipy. Dokazujú to aj benchmarky AnTuTu a 3D Mark, v ktorých sme namerali 46681 a 11921 bodov. Pre porovnanie, najvýkonnejšie zariadenie predávané u nás, Samsung Galaxy S6, dosahuje v AnTuTu skóre na úrovni až 68 462 bodov. V 3D Marku dosiahol tento smartfón bez problémov 20 780 bodov, a to aj napriek tomu, že na rozdiel od Huawei Mate S, má QHD displej.

Huawei Mate S zvládne dnes spustiť väčšinu hier, vrátane titulov ako Modern Combat 5, Real Racing 3 a iných. Prehrievanie sme v tomto smartfóne ani pri vyššej záťaži nepostrehli a Mate S ostával pomerne chladný aj pri hraní hier, či pri iných, na výkon náročných, úlohách. Aj napriek nižšším nameraným hodnotám z benchmarkov však platí, že Mate S je rýchly a pokojne sa môže porovnávať s ktorýmkoľvek high-end smartfónom. Ak ale hľadáte skutočného výkonnostného rekordmana, tak s Huawei Mate S príliš nepochodíte a mali by ste sa poobhliadnuť po inom zariadení.

MateS-screen4 MateS-screen3

Po kúpe zariadenia môžete počítať tiež s prítomnosťou 32 GB interného úložiska, z ktorého je pre používateľa dostupných niečo cez 24 GB pamäte. Rozšíriť sa ale dá o pamäťové karty, a to až do kapacity 128 GB. Samozrejmosťou je aj možnosť pripojiť externé USB disky, či iné príslušenstvo, ktoré sa pripája cez USB.

Multimédiá

Reproduktor, ktorý Huawei použil v Mate S je dostatočne hlasný a reprodukcia zvuku kvalitná. Hoci má zariadenie v spodnej časti až dve mriežky, hrajúci reproduktor sa nachádza len za jednou z nich. Reprodukcia zvuku cez audio konektor je na vysokej úrovni a poskytuje aj dostatok výkonu s vyváženým podaním stredov, výšok aj basov. Zvuk si však môžete doladiť podľa seba prípadným doinštalovaním ekvalizéra, no a k dispozícii je aj efekt DTS.

Huawei_Mate_S_recenzia-6

Galéria prichádza v skutočne peknom vyhotovení. Fotografie sú rozmiestnené do mriežky, pričom naľavo sa nachádza časová os. Priamo z úvodnej obrazovky môžete posunom nadol aktivovať fotoaparát a fotiť priamo z používateľského prostredia galérie. Prepnúť sa môžete aj na zobrazenie albumov, v ktorom nájdete ďalšie priečinky s fotografiami. Filmy môžete prehrávať aj pomocou vstavaného prehrávača, no lepším riešením je inštalácia alternatívnej aplikácie MXPlayer, ktorá si poradí s väčšinou formátov vo Full HD rozlíšení.

Operačný systém

V Huawei Mate S nájdete Android vo verzii 5.1.1 Lollipop, ktorý dopĺňa nadstavba EMUI. Tá, až na niekoľko detailov, prináša podobné funkcie ako Huawei P8 alebo Honor 7. Nechýba teda napríklad možnosť vyhľadať telefón pomocou hlasu, vytváranie screenshotov pomocou hánky prstov alebo prispôsobenie navigačných tlačidiel. Panel notifikácií sa od iných zariadení s EMUI nezmenil. Zobrazuje upozornenia a riadiť z neho môžete aj základné funkcie ako Wi-Fi, Bluetooth či podsvietenie displeja. Novinkou je možnosť práce v dvoch oknách, ktorá ale žiaľ funguje len s niekoľkými aplikáciami od Huawei. V dvoch samostatných oknách tak spustíte napríklad len videá, galériu, prehliadač, poznámkový blok, správcu súborov alebo kalendár.

EMUI podporuje aj motívy, ktoré sa dajú spravovať z predinštalovanej aplikácie. Samostatne si môžete prispôsobiť jednotlivé prvky, ako napríklad tapety, štýl písma, ikony a štýl uzamknutej obrazovky. Z predinštalovaných aplikácií spomenieme najmä správcu telefónu, ktorý ponúka niekoľko funkcií. Nájdete tu správcu procesov, inteligentný čistič úložiska, blacklist kontaktov pri hovoroch a správach, správcu napájania, upozornení, či sieťových pripojení. “Prostredie pre jednu ruku” zmenší celú obrazovku a posunie ju bližšie na dosah ruky. Plávajúce tlačidlo nahrádza navigačný panel, môžete si ho však umiestniť na ľubovoľné miesto. Podporované je aj ovládanie pohybom, zvonenie môžete vypnúť prevrátením alebo ho stlmiť zodvihnutím. Priložením k uchu sa dá zodvihnúť prichádzajúci hovor, alebo zavolať na kontakt, ktorý máte práve na displeji. Chytrý reproduktor a náhlavná súprava Bluetooth vedia po priložení k uchu inteligentne prepnúť hovor do vstavaného slúchadla a odpojiť sa od Bluetooth headsetu alebo reproduktoru. Táto funkcia však nie vždy fungovala správne a spoľahlivo.

Až na niektoré funkcie ide o rovnaký OS ako v prípade smartfónu Huawei P8 alebo Honor 7, ktoré stoja oveľa menej. Reakcie systému sú ale rýchle a problémy sme počas testovania nemali ani so spúšťaním aplikácií, či ich prípadným zamŕzaním. Výhradu máme jedine k výberu farieb textu v notifikačnej lište, kedy napríklad pri upozorneniach z Hangouts alebo Gmailu sú kvôli čiernej farbe takmer nečitateľné. Nie každému bude vyhovovať tiež prevedenie launcheru, ktorý ukladá všetky aplikácie priamo na plochu. Nie je však problém vymeniť ho za iný alternatívny launcher z obchodu Play.

Fotoaparát

13 Mpix fotoaparát ponúka optickú stabilizáciu, no chýba mu natáčanie vo vyššom rozlíšení 4K, ktoré je pre high-endy dnes už bežné. Vyvažuje to však prítomnosťou viacerých zaujímavých režimov pre fotenie v noci. Nechýba známe maľovanie svetlom, zachytenie koncových svetiel automobilov v tme, vody v pohybe, či hviezdnej oblohy. Samozrejmosťou je aj prítomnosť módu Super Noc, ktorý nechá smartfón snímať nočnú scénu dovtedy, dokým sa vám výsledná snímka nebude zdať dostatočne svetlá. Pomocou všetkých týchto režimov je možné vytvoriť, na mobil, veľmi pôsobivé nočné fotografie.

To isté platí aj o fotení počas dňa alebo v zhoršených svetelných podmienkach. Denné snímky patria k tým lepším, ktoré sa dajú vytvoriť so smartfónom. Celkovo má kvalitou fotografií blízko zariadeniu Huawei P8, ktorý tiež disponuje 13 Mpix fotoaparátom s optickou stabilizáciou. U Huawei Mate S sa nám ale kvalita fotografií zdala byť predsa len o niečo vyššia. V prospech Mate S hovorí aj prítomnosť manuálneho režimu, ktorý umožňuje ručné nastavenie citlivosti, času uzávierky, svetelnosti a vyváženia bielej. Využiť sa dá aj pri natáčaní videa, pri ktorom sa dá meniť spôsob zaostrovania a hodnota expozície EV.

Fotografia vytvorená v režime Stopy koncových svetiel
bsh
Nočná fotografia odfotená zo statívu s režimom Super noc. Fotená scéna bola osvetlená len minimálne. Všimnite si najmä úroveň detailov a nízky šum.

Konektivita

Huawei Mate S, na naše počudovanie, nepodporuje 5 GHz Wi-Fi a chýba teda aj rýchle Wi-Fi 802.11 ac. V tejto cenovej kategórii ide skôr o must-have a kompromisy by sa v tejto oblasti podľa nás robiť nemali. AC-čkový profil podporujú aj oveľa lacnejšie zariadenia a to, že chýba v zariadení, ktorého cena sa pohybuje na úrovni 600 a viac eur, považujeme za veľké mínus. Taktiež tu nájdete len starší štandard Bluetooth vo verzii 4.0.

Mate S disponuje presným GPS s rozšírením ruského lokalizačného systému GLONASS. Telefonovanie je inak pohodlné a bezproblémové aj v hlučnejšom prostredí a problémy sme nemali ani s príjmom signálu. Absentuje tiež podpora dvoch SIM kariet, takže smartfón budete môcť použiť len v sieti jedného operátora. Spoločnosť pridala technológiu Signal+. Vďaka kompaktnej a výkonnej duálnej anténe a technológii rýchleho prepínania dokáže inteligentne rozpoznať, ktorý režim je najvhodnejšie použiť. Keď je jeden koniec antény zakrytý a signál zoslabne, zariadenie okamžite prepne na druhý koniec antény. Táto funkcia má znižovať počet prerušených hovorov, pretože rieši problém náhleho „výpadku“ signálu.  Za zmienku stojí aj Wi-Fi+, ktorý inteligentne volí medzi Wi-Fi alebo mobilnou dátovou sieťou, a to podľa kvality a rýchlosti pripojenia. Ak vypadne internet na Wi-Fi, tak dôjde k automatickému prepnutiu na mobilné dáta (v tomto prípade budete na prepnutie aj upozornení).

Batéria

Batéria má kapacitu 2700 mAh, čo je pri takto veľkom displeji pomerne malá hodnota. Prejavilo sa to aj pri výdrži, ktorá nás moc nezaujala. Mate S vám na jedno nabitie vydrží deň a niečo navyše, čo znamená, že na nabíjačku ho budete musieť vo väčšine prípadov pripájať každý večer. Čo sa týka spôsobu používania, my sme telefón mali nonstop pripojený na internet, v polovici prípadov to bolo cez 4G sieť. Displej bol počas 36 hodín aktívny skoro 3 hodiny. Nabíjanie pomocou pribalenej nabíjačky trvá z 5 na 100% 2,5 hodiny, čo pri vlajkovej lodi tiež nie je práve najlepšia hodnota. Huawei Mate S totižto nedisponuje žiadnou technológiou, ktorá by nabíjanie urýchľovala.

MateS-screen2 MateS-screen1

Výdrž sa dá ešte predĺžiť, a to pomocou troch šetriacich režimov – Ultra, Inteligentný a Normálny. Ultra ponechá aktívne iba základné funkcie hovorov a správ, inteligentný režim automaticky upraví využívanie procesoru a siete pre vyvážený výkon a pri normálnom sa využívanie procesoru a siete upravia skutočne len minimálne. Vybrať sa dajú tiež aplikácie, ktoré budú bežať vždy aj po vypnutí obrazovky a nebudú šetrením ovplyvnené.

Záverečné hodnotenie

Huawei Mate S v nás zanechal zmiešané pocity. Na jednej strane ide o veľmi dobre vyzerajúce a precízne skonštruované zariadenie, na druhej zas zamrzí absencia viacerých kľúčových parametrov a funkcií, ktoré by sme od zariadenia s touto cenovkou očakávali. Výkon je podpriemerný a môže sa skôr porovnávať so smartfónmi strednej triedy, čo platí aj o rozlíšení displeja. Sklamaním je tiež absencia 5 GHz Wi-Fi, či niektorých novších technológií, ktoré sa už stávajú bežnou súčasťou smartfónov strednej triedy. V high-end smartfóne by sme tiež očakávali prítomnosť rýchleho nabíjania, ktorá tu ale chýba. Pochváliť však musíme napríklad fotoaparát, ktorý robí naozaj kvalitné zábery, a to nielen počas dňa, ale aj v noci. Myslíme si však, že kvalitou sa dá porovnávať s lacnejším Huawei P8. Huawei Mate S je podľa nás veľmi podarený smartfón, no cenovka na úrovni 600 EUR môže byť v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami rozhodujúcim parametrom.

Plusy

  • Konštrukčné a dizajnové spracovanie
  • Príslušenstvo navyše
  • Kvalitný a kontrastný displej
  • Fotoaparát

Mínusy

  • Chýbajúce 5 GHz Wi-Fi
  • Na high-end podpriemerný výkon

Huawei_Mate_S_recenzia-13

9.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+