MojAndroid

Spoločnosť HTC neprežíva zrovna najlepšie obdobie. Finančné výsledky v posledných štvrťrokoch neboli vôbec pozitívne a nič sa nezmenilo ani v poslednom období. Taiwanský výrobca musel použiť zbrane ťažkého kalibru a predstavil telefón HTC One A9, ktorý je odklonom od niektorých tradičných hodnôt spoločnosti a mnohí užívatelia ho označujú za kontroverzné zariadenie. Zmena bola ale žiadúca a One A9 skutočne môže byť odpoveďou spoločnosti na slabé výsledky z posledných období. Výrobca ale nezabúda ani na tých užívateľov, ktorí boli spokojní s doterajšími kvalitami smartfónov HTC, a tak bol predstavený oveľa tradičnejší model HTC One M9+.

Balenie – tradícia začína už tu

V priebehu posledných dvoch rokov sme zo škatule vyberali množstvo zariadení spoločnosti HTC a sme radi, že výrobca zachováva tradície aj v tomto smere. Pre mnohých užívateľov môže ísť o nepodstatný prvok, no náruživí fanúšikovia ocenia tradičný spôsob balenia zariadenia. Okrem samotného telefónu nájdeme v ploskej škatuli aj napájací adaptér, USB kábel a tradičné kvalitné štuplíkové slúchadlá s vymeniteľnými silikónovými koncovkami s rôznymi veľkosťami. Ide tak o štandardnú výbavu, ktorá je súčasťou mnohých súčasných vlajkových lodí a ktorá napĺňa všetky očakávania.

Konštrukcia a dizajn – skutočný krásavec

Jednou z hlavných výhod prémiových zariadení od HTC je už niekoľko rokov aj ich luxusná konštrukcia. Tento prvok je ešte zvýraznený pri novom One M9+, ktorý ponúka skutočne kvalitne spracovanú konštrukciu s obrovským zmyslom pre detail.

Základom je kovová konštrukcia, ktorá vyznáva tradičné prvky predchádzajúcich generácií rodiny One. My sme mali na testovanie k dispozícii telefón v zlatom prevedení, ktorý pôsobil skutočne luxusne a prémiovo a bola radosť s ním manipulovať. Jemne zbrúsený zadný kryt sa v ruke nešmýkal a nezachytával ani odtlačky prstov.

Telefón nepatrí medzi žiadnych drobcov. S rozmermi 151 x 72 x 9,6 mm ide o pomerne veľké zariadenie. Hmotnosť 168 gramov je podľa nás ideálna na to, aby nebol telefón veľmi ťažký a zároveň pôsobil dostatočne robustne. Pri displeji s uhlopriečkou 5,2“ ale ide o pomerne veľké zariadenie, ktoré je približne na úrovni súčasných telefónov s 5,5-palcovými displejmi. „Nevyužitý“ priestor však skrýva už tradičné bonusy od HTC.

HTC_One_M9+_recenzia-6

Prednej strane dominuje spomínaný 5,2-palcový displej. Nad a pod ním sa nachádzajú tradičné BoomSound Stereo reproduktory, ktoré sú aj v tomto prípade veľmi hlasné a kvalitné. Zaujímavým prvkom je skener odtlačkov prstov pod displejom, ktorý rozdeľuje spodnú mriežku reproduktoru a ktorý je možné využívať aj ako hardvérové tlačidlo Domov. Nie je možné ho stláčať, no funkcia tlačidla Domov je aktivovaná jednoduchým dotykom, čo veľmi oceňujeme. Samotné softvérové tlačidlá sú umiestnené priamo na displeji.

HTC_One_M9+_recenzia-7

Okrem toho nájdeme nad displejom aj potrebné senzory a šošovku predného fotoaparátu. Všetky ovládacie prvky nájdeme na pravej strane zariadenia. Hore sa nachádza slot na pamäťovú kartu a pod ním je to dvojica tlačidiel pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania s rozdielnym vzorom, vďaka ktorému ho viete identifikovať aj po tme.

HTC_One_M9+_recenzia-3

Naľavo nájdeme slot na nano SIM kartu a dole sa nachádza microUSB slot a 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá. V hornej stene nájdeme jednu z mála plastových častí, pričom v tomto prípade ide o čierny kúsok plastu skrývajúci infračervený port.

HTC_One_M9+_recenzia-2

Zadná strana ponúka typické prvky HTC a niekoľko vylepšení. Veľké logo v strede nie je ničím výnimočné, no do očí udrie obrovská šošovka hlavného fotoaparátu, ako aj dodatočný senzor určený pre zaznamenávanie extra údajov pri fotografovaní. Nejde o ultrapixelovú zostavu z predchádzajúcich rokov, ale o zaujímavý nový kompromis, ktorý kombinuje vysoké rozlíšenie a dodatočný senzor pre extra údaje.

HTC_One_M9+_recenzia-9

Vedľa šošovky fotoaparátu sa ešte nachádza duálny LED blesk. Musíme ale poznamenať, že šošovka je skutočne veľká a nepôsobí veľmi estetickým dojmom. Tiež trochu vystupuje z tela telefónu, no my sme počas testovania nespozorovali žiadne škrabance či poškodenia spôsobené touto skutočnosťou.

HTC_One_M9+_recenzia-10

Celkovo je konštrukcia telefónu jednou z jeho najväčších výhod. Napriek kovovému prevedeniu sme boli prekvapení nízkou hmotnosťou zariadenia, ktorá ale nie je príliš nízka. Po konštrukčnej a dizajnovej stránke ide podľa nášho názoru o jedno z najlepšie spracovaných Android zariadení na trhu a jediným väčším nedostatkom je nesympatická šošovka fotoaparátu. Tu už ale zohráva úlohu názor každého fanúšika a my nemôžeme hovoriť za všetkých.

HTC_One_M9+_recenzia-11

Objektívne ale môžeme posúdiť spracovanie, ktoré je skutočne vynikajúce. Zmysel pre detail, prémiové materiály a tradičné hodnoty sa vracajú do prémiových zariadení od HTC. Netvrdíme, že One A9 nie je prémiový smartfón, no tu je rozdiel v dizajnovej filozofii oproti ostatným TOP modelom spoločnosti značný. V tomto prípade ide skôr o vyznávanie tradičných hodnôt a nie o cieľavedomý príchod obrovských zmien.

Displej – to najlepšie od HTC

Displej na telefóne HTC One M9+ môžeme označiť za ten najkrajší, aký kedy HTC vo svojich zariadeniach použilo. Oficiálne označenie hovorí o Super LCD3 paneli, s ktorým sme sa stretli aj v minulosti. Tentokrát ale ide o 5,2-palcovú obrazovku s QHD rozlíšením a hustotou pixelov 565 ppi. Vďaka tomu si môžete byť istí, že nemáte šancu spozorovať jednotlivé pixely.

HTC_One_M9+_recenzia-1

Super LCD panely od HTC patria dlhodobo medzi naše obľúbené. Zobrazované farby síce nie sú také vyzývavé, ako je to v prípade Super AMOLED displejov, no tu je väčší dôraz kladený na verné zobrazenie. To je skutočne na veľmi vysokej úrovni a displej napĺňa všetky najnáročnejšie kritéria. Pozorovacie uhly sú dokonalé a maximálny jas je dostatočne vysoký na to, aby vám udrel do očí aj počas slnečného dňa.

Oproti predchádzajúcim modelom tu vidíme značné zlepšenie. Nemáme problém s použitím Full HD displeja na telefóne týchto rozmerov, práve naopak. Rozdiely medzi Full HD a QHD rozlíšením sú pri týchto rozmeroch minimálne. Teší nás ale, že HTC rešpektuje nové trendy a umožní svojim fanúšikom využívať to najlepšie, čo trh aktuálne ponúka.

Výkon a pamäť – absolútna špička v každodennom používaní

HTC One M9+ nahradil Snapdragon 810 za menej tradičný procesor MediaTek MT6975T Helio X10. Ide o 8-jadrový čip s taktom 2,2 GHz, ktorý sa postará o skutočne fantastický chod telefónu. Spolu s 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte, ktorú je navyše možné rozšíriť o ďalších 128 GB použitím microSD kariet, ide o extrémne výkonné zariadenie, ktoré sa nám nepodarilo ani na okamih spomaliť.

HTC One M9+ Screenshot (3) HTC One M9+ Screenshot (4) HTC One M9+ Screenshot (6)

Telefón možno nedosiahol najlepšie výsledky v benchmarkových aplikáciách a neprekonáva tu absolútnu mobilnú špičku. Pri každodennom používaní ale ukazuje všetky svoje prednosti a nepozná zaváhanie. A to sme sa skutočne snažili. Otvárali sme a zatvárali aplikácie, prepínali medzi nimi čo najrýchlejšie to šlo a snažili sme sa zariadenie dostať do pomykova. Neúspešne. Každý náš dotyk displeja bol sprevádzaný okamžitou odpoveďou a používanie telefónu tak bolo skutočne radosťou.

Rýchle odozvy, spúšťanie aplikácií a žiadne problémy s prehrievaním – tak by sa dal charakterizovať HTC One M9+ po výkonnostnej stránke. Okrem toho má dostatok výkonu na to, aby ste si na ňom mohli zahrať aj tie najmodernejšie hry a ešte nejaký čas to aj bude platiť. Ak chcete zariadenie, ktoré obstojí v skúške času, One M9+ je veľmi dobrou voľbou.

Systém – osvedčená kvalita

HTC One M9+ prichádza s predinštalovaným systémom Android 5.0.2 Lollipop a nadstavbou HTC Sense 7.0. Ide tak o aktuálnu verziu systému, ktorú nájdeme aj v ostatných aktuálnych zariadeniach od HTC. Ako obyčajne, aj v tomto prípade ide o veľmi vydarenú nadstavbu, ktorá ponúka vylepšenia po vizuálnej aj funkčnej stránke oproti čistému Androidu, no zároveň zachováva jeho eleganciu a rýchlosť.

Ak ste už vlastnili zariadenie so systémom Sense 7, túto časť recenzie môžete pokojne preskočiť. Nenájdeme tu žiadne novinky, ktoré by v predchádzajúcich telefónoch chýbali a zároveň sa tu nachádzajú všetky možnosti a funkcie, na ktoré sme si už v podaní HTC Sense zvykli. Zmeny prichádzajú už na zamknutej obrazovke, kde sa okrem upozornení nachádzajú aj naše obľúbené aplikácie zo spodného panelu. Tie môžete spustiť priamo potiahnutím zdola a ušetriť tak sekundy pri spúšťaní obľúbených aplikácií.

Zaujímavé tiež je, koľkými rôznymi spôsobmi je možné telefón odblokovať. Základnou možnosťou je stlačenie tlačidla napájania. Ak si ale nastavíte skener odtlačkov prstov, odblokovanie je oveľa jednoduchšie – stačí, keď priložíte prst a obrazovka sa rozsvieti a aj odblokuje. Skener pritom fungoval počas nášho testovania veľmi dobre. Jeho úzky a predĺžený tvar spôsobil, že sme si najskôr museli zvykať na to, ako máme prst prikladať. Dobrou správou je, že skener bez problémov rozozná aj prst priložený šikmo či pozdĺžne so skenerom, čo je prirodzené pri uchopení zariadenia pravou rukou. Na odtlačok reagoval rýchlo a ak sme prst priložili správne, odtlačok bol rozoznaný v drvivej väčšine prípadov.

Ďalšími možnosťami na odomknutie sú gestá. Telefón môžete odblokovať dvojitým poklepaním po jeho zdvihnutí do ruky. Tiež môžete využiť gesto potiahnutia prsta zdola nahor po obrazovke, ktoré rozsvieti displej. K dispozícii sú aj ďalšie gestá, pomocou ktorých môžete priamo zo zamknutej obrazovky spustiť niektoré funkcie zariadenia. Okrem toho ale môžete telefón rozsvietiť aj dotykom skenera odtlačkov prstov. Ak sa v zamknutom stave na okamih dotknete skenera akýmkoľvek prstom, obrazovka sa rozsvieti a vyzve vás, aby ste tu dlhšie podržali prst. Ak si ale potrebujete iba skontrolovať svoje upozornenia, ide o jednoduchú a rýchlu cestu, akou rozsvietite displej jedným prstom a bez potreby zdvíhať telefón z podložky.

HTC One M9+ Screenshot (1) HTC One M9+ Screenshot (8) HTC One M9+ Screenshot (9)

Po odblokovaní zariadenia sa naskytne pohľad na klasické domovské obrazovky HTC. Nájdeme tu aj BlinkFeed, ktorý ponúka stále obsahu a slúži ako zberné miesto pre novinky a správy zo sociálnych sietí či upozornenia v kalendári. Stále platí, že ak BlinkFeed používať nechcete, môžete si ho jednoducho v menu deaktivovať.

HTC One M9+ Screenshot (37) HTC One M9+ Screenshot (38) HTC One M9+ Screenshot (39)

Naša obľúbená časť systému je menu s aplikáciami. Tu si môžete zobraziť aplikácie podľa abecedy, dátumu inštalácie, alebo podľa vlastného uváženia. V poslednom režime je možné vytvárať v menu s aplikáciami priečinky, vďaka čomu sú aplikácie oveľa lepšie organizované a je možné takto ušetriť množstvo miesta na domovskej obrazovke. K dispozícii máte aj dve veľkosti mriežky – 3×4 a 4×5. Na takto veľkom displeji ale odporúčame druhú možnosť, pretože pri použití mriežky 3×4 vám ostanú na displeji zbytočne veľké medzery medzi ikonami aplikácií.

HTC One M9+ Screenshot (11) HTC One M9+ Screenshot (12) HTC One M9+ Screenshot (33)

Zmeny nájdeme aj v lište s upozorneniami. Nájdete tu zobrazených až 12 ikon rýchleho spustenia, ktoré je navyše možné reorganizovať a vymeniť za iné. Túto funkciu využívame veľmi radi a dúfame, že Google už čoskoro ponúkne túto možnosť aj v čistom Androide. Ide síce iba o detail, no práve preto by nemala byť implementácia tejto možnosti taká náročná.

HTC One M9+ Screenshot (34) HTC One M9+ Screenshot (35) HTC One M9+ Screenshot (36)

Zmenami prešlo aj menu s nastaveniami, aj keď tu ide skôr o kozmetické úpravy ako o obrovské novinky. Nájdete tu všetky tradičné nastavenia zoradené v jednom dlhom rade a roztriedené na niekoľko základných kategórií. Nechýba špeciálne nastavenie pre odtlačky prstov a ani naše obľúbené menu Prispôsobiť, kde môžete nastaviť všetky aspekty systému podľa vašich vlastných predstáv.

Tomu pomáha aj aplikácia Motívy, kde nájdete pripravené témy pre vaše zariadenie a zároveň si môžete vytvoriť vlastné motívy, ktoré môžete zdieľať v aplikácií a ponúknuť ich ostatným užívateľom. Tieto motívy potom menia množstvo aspektov vášho zariadenia a ponúkajú vám tak výkonný nástroj na uskutočňovanie pokročilých nastavení prispôsobenia.

V menu s nastaveniami nájdeme aj špecifickú položku HTC BoomSound s Dolby Audio, kde si môžete meniť režim prehrávaného zvuku na základe toho, či počúvate hudbu, alebo videá či filmy. Práca s nastaveniami je pritom jednoduchá a ak by ste sa tu aj nevedeli orientovať, pomôže vám šikovný nástroj na vyhľadávanie konkrétneho nastavenia.

HTC One M9+ Screenshot (48) HTC One M9+ Screenshot (49) HTC One M9+ Screenshot (7)

V telefóne sme našli aj pomerne veľké množstvo predinštalovaných aplikácií, aj keď často ide o nástroje, ktoré pomáhajú využívať konkrétne funkcie zariadenia a nie o typický bloatware. Zákaladom sú nástroje a pomôcky od HTC, ako aj množstvo multimediálnych aplikácií. Okrem toho tu nájdeme aj balíček aplikácií Google vo svojej rozšírenej podobe, kde nechýbajú ani aplikácie Dokumenty, Prezentácie, Tabuľky a ďalšie tituly.

Predinštalované sú ale aj aplikácie sociálnych sietí Facebook a Twitter či domácej siete Zoe. Okrem toho tu nájdeme aplikáciu Polaris Office 5, ktorá je plnohodnotným kancelárskym balíkom a v zariadeniach s Androidom funguje veľmi dobre.

Medzi nástrojmi sa ukrývajú ešte špeciálne aplikácie pre používanie zariadenia v režim Auto či rodičovské nastavenia, pomocou ktorých je možné pripraviť telefón do režimu vhodného pre deti. Tomu pomáha aj špeciálna aplikácia Kid Mode. Nájdeme tu dokonca aj aplikáciu Fun Fit, ktorá agreguje informácie o vašich pohybových aktivitách či skonzumovanom jedle počas dňa. Samozrejme, nechýbajú ani naše obľúbené tituly Galéria a Počasie, ktoré má HTC zvládnuté na jednotku už niekoľko rokov.

Zmien oproti posledným zariadeniam so systémom HTC Sense 7.0 je absolútne minimum, a tak si tu každý fanúšik tohto rozhrania príde na svoje. HTC je už niekoľko rokov poskytovateľom jedného z najobľúbenejších systémov na trhu, ktorého veľká výhoda je najmä rýchlosť. Systém fungoval skutočne fantasticky a nestretli sme sa s absolútne žiadnym zaváhaním či seknutím, ktoré by sme pripísali zlému vyladeniu systému. Taký pojem v HTC jednoducho nepoznajú a nás teší, že HTC zostalo verné tejto nadstavbe.

Multimédiá – všetko potrebné + niečo navyše

Vlajkové lode HTC z posledných rokov patria medzi multimediálne najlepšie vybavené zariadenia na trhu. Pomáhajú tomu užitočné predinštalované aplikácie, pekné displeje a aj skvelé BoomSound reproduktory. Všetky tieto kvality pritom nájdeme aj v novom HTC One M9+.

Ako obyčajne, aj teraz je multimediálny zážitok založený na peknom displeji. Už vyššie sme spomínali, že ide o najkrajší displej, aký kedy HTC na svojom zariadení použilo a to sa odzrkadlilo aj na multimediálnom využití. Funguje tu aj možnosť sledovania YouTube videí v plnom rozlíšení 1440p, čo nás veľmi potešilo a vďaka čomu sa telefón počas našej recenzie stal naším jediným multimediálnym centrom. Druhým veľkým pomocníkom sú reproduktory. Tie sú, ako vždy, hlasné a vynikajúce. Nestrácajú na kvalite ani pri vyššej hlasitosti a umožňujú vám sledovať videá aj v hlasnom prostredí krčmy či baru.

HTC_One_M9+_recenzia-8

Dobrému multimediálnemu zážitku pomáhajú aj predinštalované multimediálne aplikácie. Galéria, ktorú nebudete musieť nahrádzať alternatívou z obchodu Play, ako aj aplikácia Hudba, ktorá ponúka mnohé funkcie tých najvýkonnejších prehrávačov na trhu. Okrem toho tu nájdeme drobné doplnky od HTC na vylepšovanie fotografií či ich zdieľanie (Zoe, Galéria One) a ak by vám naozaj niečo chýbalo, obchod Play je vám plne k dispozícii.

Konektivita – všetko, čo by ste od vlajkovej lode očakávali

V recenziách dostupnejších zariadení často píšeme o tom, že súčasne modely strednej triedy ponúkajú takmer všetko to, čo tie najdrahšie zariadenia na trhu. Jednou z oblastí, kde výrobcovia často šetria, je konektivita. Preto má aj HTC One M9+ v tomto smere náskok – výrobca tu šetriť nemusel a novinku obdaril všetkými modernými možnosťami pripojenia, na ktoré si pomyslíte.

Základom je pripojenie k Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n/ac s podporou pre dual-band a Wi-Fi Direct. Nájdem tu aj Bluetooth v4.1, ako aj NFC. O presné určenie vašej polohy sa postará GPS, A-GPS, GLONASS a BDS. Výrobca nevynechal ani tradičné FM rádio s podporou pre RDS. K mobilným sietiam sa pripojíte pomocou HSPA s rýchlosťami 42,2/21,1 Mbps. Nájdeme tu aj podporu pre super-rýchle LTE cat6 s rýchlosťami 300/50 Mbps.

V skratke povedané, s týmto telefónom sa pripojíte vždy a všade, a to najvyššou možnou rýchlosťou. Napriek celokovovému prevedeniu bolo pripojenie spoľahlivé a stabilné. O to sa postarajú antény v zadnom kryte, ktoré sú tu umiestnené práve preto, aby kovová konštrukcia nebránila prenikaniu signálu. Na mnohých miestach sme mali dokonca nadpriemerne dobré pripojenie, takže v tomto smere HTC určite chválime. Bezproblémové boli aj hlasové telefonáty, ktoré boli na oboch stranách hlasné a čisté.

Fotoaparát – nesklamal, no revolúcia sa nekonala

Spoločnosť HTC má s experimentmi týkajúcimi sa fotoaparátov na mobilných zariadeniach poriadne veľa skúseností. Nápad s ultrapixelovými fotoaparátmi nebol zlý, no možno mu chýbalo trochu lepšie prevedenie. Niečo také, čo ponúka One M9+ – ultrapixelový snímač so 4 MP rozlíšením na prednej strane pre pekné selfie aj v zlom osvetlení a výkonný fotoaparát s 20 MP rozlíšením na zadnej strane, ku ktorému je pridaný dodatočný snímač s rozlíšením 2,1 MP pre zachytávanie extra informácií, ako napríklad hĺbka poľa.

HTC_One_M9+_recenzia-4

Dobrou správou je, že fotoaparát je schopný produkovať skutočne fantastické fotografie. Vďaka dodatočnému bokeh efektu sme radi fotografovali najmä objekty z blízka, no bez problémov si telefón poradil aj s väčšími objektmi či dokonca panorámou. Jediný problém, s ktorým sme sa stretli, bolo množstvo šumu, ktorý vznikal pri fotografovaní v mierne zhoršených svetelných podmienkach. Snímky v šere boli dostatočne ostré a pekné, no fotografie v interiéri počas neskorších častí dňa (ale stále za svetla) boli niekedy skutočne plné digitálneho šumu, ktorý tam nemal čo robiť. Našťastie, k dispozícii sú manuálne nastavenia fotoaparátu, kde môžete nastaviť kratšiu uzávierku a nižšiu hodnotu ISO a šum je takto možné z fotografie odstrániť. Samozrejme, potrebná ale bude pevnejšia ruka pri fotení.

Veľmi nás potešilo množstvo funkcií, ktoré sú spojené či už so samotným fotografovaním, alebo neskoršou úpravou fotografií. Pre základné, ale aj pokročilé úpravy skutočne nepotrebujete žiadnu dodatočnú aplikáciu a všetko potrebné máte priamo v telefóne. Množstvo efektov je spojené práve s dodatočným senzorom pre sledovanie hĺbky poľa, no v našom testovaní sa tieto efekty neprejavili vždy tak, ako by sme dúfali. Pri troške trpezlivosti je možné dosiahnuť želaný efekt, no my sme tú trpezlivosť nemali a radšej sme si užívali, že telefón fotí skutočne pekne a nič iné sme riešiť nemuseli.

Kvalita fotoaparátu je prenesená aj do videa, ktoré je detailné a plné farieb a môže mať až 4K rozlíšenie. Telefón tiež podal nadpriemerný výkon pri vyvážení bielej farby, a tak vo väčšine svetelných podmienok dosiahnete skutočne veľmi dobré výsledky. Hoci HTC One M9+ nie je najlepší fotomobil roku, stále ide o skutočne silného konkurenta pre ostatné vlajkové lode na trhu. HTC sa zo svojich chýb poučilo a telefón vybavilo skutočne schopným fotoaparátom, ktorý bez problémov nahradí lacnejší digitálny kompakt, ktorý možno používate.

Batéria – nebude vás obmedzovať

Je rok 2015 a my sme sa ešte stále nedočkali revolúcie vo výdrži batérie, v ktorú sme dúfali. Napriek tomu sa ale výdrž inkrementálne zlepšuje a na trhu nájdeme čoraz viac zariadení, ktoré pri troche snahy môžeme na jedno nabitie používať aj dva dni. HTC One M9+ je jedným z nich. Disponuje batériou s kapacitou 2840 mAh, čo na dnešné pomery a aj použitý displej nie je najviac, no výdrž batérie pri našom testovaní problémom nebola.

HTC One M9+ Screenshot (23) HTC One M9+ Screenshot (24) HTC One M9+ Screenshot (25)

Ani raz sa nestalo, že by sme nezvládli jeden deň aktívneho používania na jedno nabitie. Najbližšie sme sa k tomu dostali počas dňa, keď sme boli od rána do večera mimo domu a absolvovali sme aj štvorhodinovú cestu vlakom z Prahy do Bratislavy. Počas dňa sme telefón používali skutočne aktívne, asi 3,5 hodiny bol zapnutý displej a ďalšie štyri hodiny sme počúvali hudbu alebo podcasty. K tomu ešte treba prirátať náročnosť cesty a časté zmeny v príjme signálu, čo je aj pre moderné smartfóny stále náročná úloha. Napriek tomu nám večer zostávalo ešte približne 20 % výdrže, čo stačilo na večernú kontrolu e-mailov a prezretie sociálnych sietí.

Počas bežného dňa sme sa väčšinou nedostali ani za polovičnú hranicu výdrže batérie. Bežný deň v našom podaní znamená 1,5 hodiny zapnutého displeja, synchronizácia dvoch mailových účtov a niekoľkých sociálnych sietí, práca s bežnými aplikáciami, fotografovanie a vykonávanie telefonátov. K dispozícii je aj užitočný režim šetrenia batérie, ktorý je účinný a veľmi ľahko konfigurovateľný. Okrem toho tu nájdeme aj Extrémny režim šetrenia, ktorý je vhodný na predĺženie výdrže v čase núdze a v tomto je veľmi efektívny. Nás výdrž na HTC One M9+ veľmi potešila a nemali sme s ňou absolútne žiadne problémy.

Záver

HTC One M9+ určite nespôsobí toľko kontroverzie, ako model One A9. To ale neznamená, že nejde o minimálne rovnako zaujímavé zariadenie. Ponúka skutočne všetko, čo by ste od modernej vlajkovej lode očakávali. Napráva nedostatky inovácie tam, kde One M9 zlyháva a ponúka ešte množstvo ďalších výhod. Celkovo ide o veľmi dobre spracované zariadenie, ktoré na jednej strane poteší náročného užívateľa hľadajúceho tisícky funkcií a možností, ale aj bežného užívateľa, ktorý iba chce, aby jeho zariadenie dobre fungovalo. HTC One M9+ to všetko spĺňa a ponúka toho ešte oveľa viac. Možno nejde o model, ktorý spoločnosť vykúpi z finančných problémov, no One M9+ dokonale naznačuje, že to, čo aj tradície môžu podliehať inováciám a stále si pritom zachovať svoju pravú tvár.

Plusy

+ Konštrukcia a dizajn

+ BoomSound reproduktory

+ Krásny displej

+ Dobrá výdrž batérie

+ Sense 7.0 so všetkými svojimi výhodami

Mínusy

– Problémy fotoaparátu v niektorých konkrétnych situáciách

– Obrovská šošovka fotoaparátu nie je veľmi estetická

24.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+