MojAndroid

Honor predstavil nový vlajkový model tesne pred výstavou IFA v Berlíne. Novinka s menom Honor 7 je nástupcom populárneho modelu Honor 6, ktorý si používatelia obľúbili najmä pre priaznivý pomer ceny a výkonu. V rovnakom duchu prichádza na trh aj Honor 7, ktorý ale oproti predchodcovi pridal niekoľko vylepšení, akými sú napríklad nový dizajn, výkonnejší procesor, čítačka odtlačkov prstov a ďalšie. V obchodoch sa dá kúpiť už od 369 eur.

Konštrukcia: Klame telom

Nový Honor je na rozdiel od svojho predchodcu takmer celý vyrobený z kovu. Slovíčko takmer je však veľmi dôležité, pretože rám chrániaci boky zariadenia v spodnej a vrchnej časti nahradil plast. Ten ale výrobca šikovne zamaskoval tak, aby rozdiel nebolo takmer poznať. Skutočne, to, že tieto časti sú z plastu zistíte až po bližšej obhliadke. Nič to však nemení na fakte, že Honor 7 je skonštruovaný kvalitne, nič na ňom nevŕzga a jednotlivé diely do seba zapadajú pevne a nemajú žiadnu vôľu.

Honor_7_recenzia-3

Prednú stranu z 72,4% pokrýva 5,2″ displej, ktorý je chránený sklom a dodatočne aj ochrannou fóliou. Tá ale podobne ako v prípade Huawei P8 pomerne ľahko zachytáva odtlačky prstov a mastnotu, čím sťažuje najmä čitateľnosť na priamo slnku. Fólia sa bude dať pravdepodobne demontovať, no u nás v redakcii sme to neskúšali – drží pomerne pevne. Prednú stranu dopĺňa ešte predná kamera, niekoľko senzorov, telefónny reproduktor a netradične aj LED blesk.

Honor_7_recenzia-1

Zadná strana je z väčšej časti vyrobená z kovu, ktorý prechádza do bokov zariadenia až po displej. Okrem snímača odtlačkov prstov na nej nenájdete nič nezvyčajné. Z tela tu okrem neho totižto vystupuje už len šošovka fotoaparátu a duálny dvojtónový LED blesk. Ovládanie hlasitosti a zapnutia je situované na pravom boku, no a výrobca pridal aj jedno špeciálne programovateľné tlačidlo, ktoré môže zastávať niekoľko funkcií. Vedľa neho na ľavom boku nájdete aj hybridný slot pre pamäťové karty a nanoSIM. MicroUSB konektor spolu s hlasným reproduktorom je potom situovaný v spodnej časti, 3,5 mm audio jack a infra LED si svoje miesto našli navrchu.

Honor_7_recenzia-8

Konštrukčné spracovanie ako aj umiestnenie jednotlivých prvkov musíme pochváliť. Telo je dostatočne pevné a pri používaní máte pocit, že v ruke držíte skutočne odolné zariadenie. Nepáčilo sa nám však, že kvôli hladkému zadnému krytu sa telefón pomerne ľahko šmýka a za nie príliš ideálne považujeme aj umiestnenie čítačky odtlačkov prstov. Viac sa nám páči riešenie, ktoré ponúka napríklad Samsung Galaxy S6 alebo najnovšie aj Sony Xperia Z5 compact. Hmotnosťou Honor 7 tiež nepatrí medzi najľahších a 157 gramov už v ruke budete cítiť. Nie je to však nič, čo by nám vyslovene prekážalo.

Honor_7_recenzia-9 Honor_7_recenzia-7

Snímač odtlačkov: Presný a rýchly

Čítačka odtlačkov prstov je na Honore 7 veľmi rýchla a spoľahlivá. Okrem odblokovanie samotného telefónu môže chrániť aj prístup k sejfu alebo jednotlivým aplikáciám. Zapnutie a odomknutie sa pritom realizuje jednoduchým priložením prsta na snímač. Honor pribalil aj niekoľko funkcií, ktoré využívajú práve snímač odtlačkov prstov. Ten môže slúžiť napríklad na vrátenie o krok späť, na domovskú obrazovku, odfotenie fotografie, zodvihnutie hovoru, vypnutie budíka, či zobrazenie posledných spustených aplikácií alebo notifikačnej lišty. Registrovať môžete maximálne 5 odtlačkov.

Displej

Displej má v podstate rovnaké papierové špecifikácie ako ponúka Huawei P8. Ide o ten istý IPS-NEO LCD displej s rozlíšením 1920 x 1080 px, ktorý ponúka dobré farby a pozorovacie uhly. Zobrazenie bielej je dobré a dá sa prípadne ďalej upravovať v nastaveniach zobrazenia. Záleží od toho, či teda preferujete studenšiu alebo teplejšiu bielu. Čierna nie je dokonalá, no ak nebazírujete na dokonalosti Super AMOLED displejov, tak to nepredstavuje žiadne negatíva. Čitateľnosť na priamom slnku sme nemali moc možnosť v tomto sychravom počasí otestovať, no zdá sa, že sa nevymyká z priemeru dnešných smartfónov v tejto cenovej kategórií.

Honor7-1

Výkon

Honor 7 poháňa už dobre známy procesor Kirin, tentokrát vo verzii s označením HiSilicon Kirin 935, ktorý má 8 jadier s maximálnym taktom 2,2 GHz. V spojení s 3 GB operačnej pamäte RAM ide o výkonnú dvojku, ktorá s Androidom 5.0 Lollipop poskytuje dostatok výkonu a zaručuje rýchle reakcie systému pri spúštaní či práci s aplikáciami. Samozrejmosťou je potom aj bezproblémové prehrávanie Full HD videa a prehliadanie webových stránok. Vysoký výkon potvrdili aj benchmarky, v ktorých sme s Honorom 7 namerali slušné hodnoty. V AnTuTu dosiahol 51-tisíc bodov, zatiaľ čo teste grafiky pomocou 3D Marku to bolo 11818, čo je síce len asi polovica toho, čo dosahujú vlajkové lode, no aj to postačuje na bezproblémové hranie väčšiny hier. Čo sa týka prehrievania, tak počas nášho používania sme pri bežnej práci nezaznamenali žiadne nadmerné prehrievanie a teplota sa aj pri záťaži držala v rozumných medziach do 36 stupňov celzia.

Interná pamäť má kapacitu 16 GB, dá sa však rozšíriť o pamäťové karty microSD do 128 GB. Škoda len, že pre používateľa ostane len niečo cez 10 GB, čo je tak akurát pre nenáročného používateľa. V spojení s pamäťovkou by však úložný priestor mal postačovať každému. Dobrou správou je tiež podpora USB Host, vďaka čomu k Honoru 7 pripojíte aj externé disky a USB úložiská, čím si uľahčíte napríklad kopírovanie súborov alebo multimédií.

Multimédiá

Zariadenie disponuje jedným hlasným reproduktorom, ktorý je umiestnený za mriežkou v pravom dolnom rohu. Ten je hlasný a pritom hrá aj kvalitne, takže nie je problém si cez neho vypočuť aj nejakú tu hudbu, či sledovať film. Treba si však dávať pozor, aby ste pri držaní telefónu nezakryli otvory, čím by sa zvuk výrazne ztlmil. Cez audio konektor a pripojené slúchadlá je reprodukcia zvuku na dobrej úrovni s pomerne vyváženým podaním basov, stredov aj výšok. Prípadné nedokonalosti sa dajú ešte odstrániť nainštalovaním ekvalizéru, či vypnutím alebo zapnutím efektu DTS.

Honor7-5

Galéria prichádza v skutočne peknom vyhotovení. Fotografie sú rozmiestnené do mriežky, pričom naľavo sa nachádza časová os. Priamo z úvodnej obrazovky môžete posunom nadol aktivovať fotoaparát a fotiť priamo z používateľského prostredia galérie. Prepnúť sa môžete aj na zobrazenie albumov, v ktorom nájdete ďalšie priečinky s fotografiami.

Operačný systém

Honor 7 má predinštalovaný Android 5.0 Lollipop, ktorý dopĺňa používateľský nadstavba EMUI. Tá prináša niekoľko zaujímavých funkcií, ktorými poteší nejedného používateľa. Patrí medzi ne napríklad “Ovládanie rečou” pre nájdenie telefónu pomocou hlasu – ten sa ozve prostredníctvom svojho reproduktora a identifikuje sa. Užitočným je aj vytváranie screenshotov dvojitým poklepaním hánkou alebo jej posunom po obrazovke, čím vytvoríte snímky len tej časti obrazovky, ktorú si vyberiete.

Navigačné tlačidlá v spodnej časti obrazovky sa dajú jednoducho prispôsobiť a aby ste sa nemuseli naťahovať za notifikačnou lištou až k vrchnej časti obrazovky, môžu byť doplnené o tlačidlo, ktoré ju stiahne za vás. Panel notifikácií zobrazuje upozornenia a riadiť z neho môžete aj základné funkcie zariadenia, ako zapnutie Wi-Fi, Bluetooth či podsvietenie displeja.

EMUI podporuje aj motívy, ktoré sa dajú spravovať z predinštalovanej aplikácie. Samostatne si môžete prispôsobiť aj jednotlivé prvky, ako napríklad tapety, štýl písma, ikony a štýl uzamknutej obrazovky. Z predinštalovaných aplikácií spomenieme najmä správcu telefónu, ktorý ponúka niekoľko funkcií. Nájdete tu správcu procesov, inteligentný čistič úložiska, blacklist kontaktov pri hovoroch a správach, správcu napájania, upozornení, či sieťových pripojení. “Prostredie pre jednu ruku” zmenší celú obrazovku a posunie ju bližšie na dosah ruky. Plávajúce tlačidlo nahrádza navigačný panel, môžete si ho však umiestniť na ľubovoľné miesto. Podporované je aj ovládanie pohybom, zvonenie môžete vypnúť prevrátením alebo ho stlmiť zodvihnutím. Priložením k uchu sa dá zodvihnúť prichádzajúci hovor, alebo zavolať na kontakt, ktorý máte práve na displeji. Smart speaker a Bluetooth Headset vedia po priložení k uchu inteligentne prepnúť hovor do vstavaného slúchadla a odpojiť sa od Bluetooth headsetu alebo reproduktoru.

Honor pre majiteľov zariadenia pripravil aj niekoľko ďalších aplikácií. Sú to napríklad Hodiny, poznámkový blok, správca súborov, baterka, Zrkadlo, FM rádio, Počasie či Lupa, ktorá pomôže ľuďom s horším zrakom. Ako klávesnica je použitá dobre známa aplikácia Swype, ktorá podporuje predikciu, písanie gestami, či možnosť prispôsobiť vzhľad pomocou niekoľkých motívov a výšky klávesnice. Samozreme, k dispozícii je aj natívna klávesnica Androidu 5.0.

Až na niektoré funkcie ide však o totožný OS ako v prípade smartfónu Huawei P8. Reakcie OS sú rýchle a problémy sme počas testovania nemali ani so spúšťaním aplikácií, či ich prípadným zamŕzaním.

Fotoaparát

Fotoaparát je v podstate kópiou toho, čo nájdete v Huawei P8. Okrem rôznych nastavení tu teda nechýbajú režimy pre maľovanie svetlom, zachytenie koncových svetiel automobilov v tme, vody v pohybe, či hviezdnej oblohy. Samozrejmosťou je aj prítomnosť módu Super Noc, ktorý nechá smartfón snímať nočnú scénu dovtedy, dokým sa vám výsledná snímka nebude zdať dostatočne svetlá. Vďaka týmto režimom viete vytvoriť pomerne pôsobivé nočné snímky podobne ako je tomu aj v prípade Huawei P8. A hoci Honor 7 nemá optickú stabilizáciu, môže sa pochváliť snímačom s vyšším, až 20 Mpix rozlíšením. To je možné aktivovať pri pomere strán 4:3, pri širokouhlejšom formáte 16:9 to bude “len” 15 Mpix.

Honor7-7

Celkovo je kvalita záberov na dobrej úrovni. Zachytené snímky sú farebné verné a dostatočne ostré. Šum sa cez deň drží v rozumných medziach, takže fotografie sú celkom dobre použiteľné aj pri výrezoch. Samozrejme, tak ako sme už zvyknutí, aj tu platí, že čím viac svetla budete mať, tak tým bude Honor 7 fotiť lepšie. Absencia optickej stabilizácie sa prejavuje najviac pri natáčaní videa, ktoré síce aj v rozlíšení Full HD má dostatok detailov, no pri pohybe sa už trasie viditeľné je tiež vlnenie. V noci zas na fotografiách badať už pomerne veľký šum.

Konektivita

Honor 7 má po stránke konektivity všetko čo by ste si mohli priať. Okrem rýchleho WiFi v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac je to napríklad aj LTE CAT6, ktoré podporuje rýchlosti 300/50 Mbps. Samozrejmosťou je aj podpora 3G s rýchlosťou 42,2/5,76 Mbps. Vo výbave nechýba Low Energy Bluetooth vo verzii 4.1 s profilmi A2DP a EDR, či presné GPS s rozšírením ruského lokalizačného systému GLONASS. Telefonovanie s Honorom 7 je mimochodom vďaka hlasnému reproduktoru bezproblémové aj v hlučnejšom prostredí a problémy sme nemali ani s príjmom signálu. Plusom je aj podpora dvoch SIM, z ktorých jedna je určená pre mobilné siete 2G/3G/4G, tá druhá len pre 2G. Funkcie jednotlivých SIM kariet je možné v mobile nastavovať podľa potreby.

Honor7-3

Podobne ako niektorých zariadeniach Huawei, aj tu nájdete technológiu Signal+. Vďaka kompaktnej a výkonnej duálnej anténe a technológii rýchleho prepínania dokáže inteligentne rozpoznať, ktorý režim je najvhodnejšie použiť. Keď je jeden koniec antény pokrytý a signál zoslabne, zariadenie okamžite prepne na druhý koniec antény. Táto funkcia má znižovať počet prerušených hovorov, pretože rieši problém náhleho „výpadku“ signálu.  Za zmienku stojí aj Wi-Fi+, ktorý inteligentne volí  medzi Wi-Fi alebo mobilnou dátovou sieťou, a to podľa kvality a rýchlosti pripojenia. Ak vypadne internet na Wi-Fi, tak vás teda Honor 7 automaticky prepne na mobilné dáta (v tomto prípade budete na prepnutie ale aj upozornení).

Výdrž batérie

Honor 7 má na svoju veľkosť nadpriemernú kapacitu batérie 3100 mAh. Ani napriek tomu sa mu však vo svojej kategórii nedarí prekonať priemerné hodnoty výdrže. Pri nonstop zapnutom internete (približne 50% cez WiFi) a troch hodinách aktívneho displeja, sme sa dostali pri normálnom používaní asi na 29 hodín výdrže. To nie je vôbec zlé, no vzhľadom na kapacitu batérie sme očakávali trochu viac.

Honor7-6

Výdrž sa dá ešte predĺžiť, a to pomocou troch šetriacich režimov – Ultra, Inteligentný a Normálny. Ultra ponechá aktívne iba základné funkcie hovorov a správ, inteligentný režim automaticky upraví využívanie procesoru a siete pre vyvážený výkon a pri normálnom sa využívanie procesoru a siete upravia skutočne len minimálne. Vybrať sa dajú tiež aplikácie, ktoré budú bežať vždy aj po vypnutí obrazovky a nebudú šetrením ovplyvnené.

Záverečné hodnotenie

Honor 7 sa predáva od 366 eur, čo je vzhľadom na jeho výbavu dobre zvolená cenovka. Zaujímavou je podobnosť s Huawei P8, s ktorým zdieľa rovnaký displej a podobnú hardvérovú aj softvérovú výbavu. Honor 7 však ponúka ešte niečo navyše. Je to napríklad podpora rýchlejšieho štandardu WiFi ac, či prítomnosť čítačky odtlačkov prstov. Na druhej strane trochu stráca na absencii optickej stabilizácie, ktorú ale kompenzuje vyšším rozlíšením snímača. Po funkcionálnej stránke sú ale Huawei P8 a Honor 7 takmer na nerozoznanie. Bez ohľadu na svojho príbuzného, môžeme Honor 7 pochváliť za dobre konštrukčné spracovanie, výkon, či dobrú ale aj tak priemernú výdrž na jedno nabitie. Ak teda hľadáte zariadenie, ktoré ponúka dobrý pomer ceny a výkonu, tak potom je Honor 7 vhodnou voľbou a jeho kúpu môžeme len odporučiť.

Plusy: 

  • Dobrá výdrž na batériu
  • Dobrý displej 
  • Konštrukčné spracovanie
  • Snímač odtlačkov prstov
  • Pomer ceny a výkonu
  • Funkcie fotoaparátu
  • Dual SIM

Mínusy:

  • Konštrukcia nie je celokovová
  • Ochranná fólia zachytáva odtlačky a mastnotu
  • Nočné snímky
26.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+