MojAndroid

Bluetooth reproduktor je jeden zo základných kúskov príslušenstva, ktoré môžete zakúpiť k vášmu smartfónu. Ani tie najlepšie telefóny na trhu často nedisponujú veľmi dobrými reproduktormi a ak chcete dlhšie počúvať hudbu či sledovať videá alebo filmy, Bluetooth reproduktor je jednoduché a dnes už aj veľmi lacné riešenie. Ideálnym príkladom základného Bluetooth reproduktoru je model hoco bs7 od novej značky na našom trhu.

Konštrukcia: Elegantné textilné prevedenie

Jednou z predností tohto reproduktoru je jeho spracovanie. Ide o veľmi kompaktné zariadenie s rozmermi cca 110 x 90 x 40 mm a hmotnosťou iba 130 gramov. Vďaka tomu sa reproduktor zmestí prakticky kdekoľvek, jeho prítomnosť nepocítite v žiadnej taške a poľahky ho môžete vložiť aj do vrecka nohavíc.

Väčšina konštrukcie je vyrobená z plastu, vrchná časť ukrýva samotný reproduktor a má špeciálne textilné prevedenie. To je veľmi príjemné na dotyk a aj veľmi pekne vyzerá. Reproduktor je dostupný v dvoch farbách – okrem nami testovanej nenápadnej sivej je k dispozícii aj krikľavá oranžová.

Konštrukcia reproduktoru je pritom veľmi účelná a praktická – poteší gumené uško v hornej časti, vďaka ktorému môžete reproduktor pripevniť napríklad na váš batoh. Oblý dizajn zasa zaručí, že sa reproduktor dobre drží v ruke. V spodnej časti tiež nájdete gumené protišmykové podložky, vďaka ktorým sa reproduktor skutočne nekĺže a ostane na jednom mieste. Navyše, tieto podložky eliminujú vibrácie reproduktoru, resp. prípadné vibrácie podložky.

Ovládanie reproduktoru je tiež extrémne jednoduché – nájdeme tu iba štyri tlačidlá, okrem tlačidla napájania sú to potom tradičné tlačidlá pre ovládanie prehrávania. V stene reproduktoru sa tiež nachádza napájací microUSB konektor, ako aj port pre microSD pamäťovú kartu.

Informácie o reproduktore na stránkach oficiálneho slovenského distribútora hocostore.sk sú pomerne strohé. Dočítate sa tu, že reproduktor nemá vodeodolnosť a ani mikrofón pre hovory. Obe informácie sú nepresné – reproduktor mikrofón má, je ho jasne vidieť pri gumenom kryte pre konektory a aj funguje pri telefonátoch. Okrem toho práve táto gumená krytka spolu s celkovou konštrukciou síce nie je vodeodolná, no podľa niektorých zahraničných obchodov minimálne odolná voči ošpliechaniu vodou a voči prachu.

V každom prípade, konštrukcia reproduktoru je skutočne jednoduchá, účelná, ale aj elegantná. Textilné prevedenie pôsobí prémiovo a vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti je telefón ideálny aj na cestovanie.

Výbava: Veľký reproduktor a štandardné funkcie

Zaujímavosťou reproduktoru hoco bs7 je, že vo vnútri nájdeme až 56mm menič s frekvenciou 120-20000 Hz. Reproduktor ponúka pripojenie Bluetooth v2.1 JL a zvuk prenáša na frekvencii 2,4GHz. Podporuje protocoly A2DP, AVRCP, HSP a HFP a oficiálne špecifikácie udávajú dosah až 10 metrov.

V balení pritom okrem stručnej príručky nájdete ešte napájací microUSB kábel. Pomocou toho nabijete batériu s kapacitou 600 mAh, ktorá sa postará o prehrávanie po dobu cca 5 hodín. To je na reproduktor takýchto rozmerov štandardná hodnota.

K reproduktoru nenájdete žiadnu podpornú aplikáciu ani nič podobné – jednoducho k nemu pripojíte telefón a môžete púšťať hudbu. Pripájanie k reproduktoru bolo výnimočne pohodlné. Ani raz s ani jedným zariadením, ktoré sme k hoco bs7 pripájali, sme nemali absolútne žiadne problémy. Reproduktor sa okamžite objavil v zozname dostupných zariadení a takmer okamžite po kliknutí naň prebehlo aj pripojenie. V tomto smere má množstvo lacnejších čínskych zariadení veľké problémy, no sme radi, že sa to netýka tohto modelu.

Zároveň sme sa počas používania reproduktoru nestretli so žiadnym netradičným vypadávaním signálu či sekania skladieb. Dosah na úrovni 10 m je skôr optimistický údaj, no pri bežnom používaní sa reálny dosah nijako nelíšil od zariadení s podobnou cenovkou či výbavou. Skrátka, od reproduktoru sa nemôžete veľmi vzdialiť, no bez problémov ho môžete ovládať z druhej strany väčšej miestnosti či napríklad cez celú terasu počas jarnej grilovačky.

Zvuk: Poriadne dunenie

Jednoznačne najvýraznejším komponentom zvukového prejavu reproduktoru hoco bs7 sú hlboké tóny. Basy je počuť skutočne intenzívne a akonáhle sa v piesni objavia, okamžite to zbadáte. Dunenie reproduktoru je počuť aj vidieť, a to aj pri nižších hlasitostiach.

Tu sú celkom slušne reprezentované aj ostatné časti spektra, no pri vyšších hlasitostiach sa kvalita vo vysokých a stredných tónoch stráca. Hudbu tak budete zrejme počúvať pri maximálne cca 60% hlasitosti, pri vyšších úrovniach je kvalita o poznanie horšia.

Úroveň vašej spokojnosti s reproduktorom tak bude určite závisieť aj od toho, akú hudbu prevažne počúvate. Nie vždy a všade je dramatická prevaha bás vítaná a ani nám sa v mnohých prípadoch toto riešenie nepáčilo. Sú ale skladby, kde toto nastavenie zasa vynikne. Je ale škoda, že rozdiel v jednotlivých častiach spektra je taký obrovský. Najväčšmi nás mrzí skreslenie zvuku prejavujúce sa pri vyšších hlasitostiach.

Na druhej strane je však potrebné poznamenať, že máme dočinenia so zariadením s cenou 25,90 EUR. Ak si nepotrpíte na skutočne kvalitný zvuk a skôr vás zaujme dizajn a jednoduchosť ovládania, hoco bs7 je pre vás ako stvorený.

Hoco bs7: Záverečné hodnotenie

Ak hľadáte jednoduchý a kompaktný Bluetooth reproduktor za veľmi priateľnú cenu a dobrú (nie výnimočnú) kvalitu zvuku, hoco bs7 vás určite nesklame. Jeho kompaktné rozmery a šikovné spracovanie ho predurčujú na to, aby ste ho používali skutočne radi. Poteší rozumná výdrž batérie aj možnosť využívania reproduktoru na hlasové telefonáty. S cenou 25,90 EUR ide o extrémne dostupné zariadenie určené pre nenáročných používateľov, ktorí ocenia práve spracovanie a funkcie reproduktoru a nepotrpia si na dokonalé zvukové podanie.

Plusy

+ Spracovanie
+ Cena
+ Kompaktné rozmery

Mínusy

– Horší zvuk pri vyšších hlasitostiach

Za zapožičanie reproduktoru na test ďakujeme e-shopu hocostore.sk.

10.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+