MojAndroid

Spoločnosť Creative, podobne ako iní výrobcovia, pokračuje vo výrobe moderných reproduktorov a slúchadiel, ktoré ponúkajú okrem tradičného káblového pripojenia aj vyspelejšiu konektivitu prostredníctvom Bluetooth. Do redakcie sa nám dostali kompaktné stolové reproduktory Creative T15 Wireless, ktoré patria medzi nižšiu triedu a cenovú kategóriu určenú najmä pre používateľov s nízkymi nárokmi.

creative T15

KONŠTRUKCIA A BALENIE

Na prvý pohľad sú reproduktory Creative T15 Wireless veľmi pekné a elegantné, skvelo sa hodia napríklad k stolovému počítaču kde prevláda čierna farba. Samotná konštrukcia je vyrobená z plastu, pričom predný panel je na rozdiel od zadného lesklý, čo by som označil za veľkú nevýhodu. Hoci estetická funkcia lesklého plastu je výborná, po funkčnej stránke je vidieť každý odtlačok, škrabanec alebo čiastočka prachu. Predná strana obsahuje veľmi dobre umiestnené ovládacie prvky hlasitosti a “tónu”, ktorý zvýrazňuje výšky a basy. Medzi touto dvojicou potenciometrov sa nachádza tlačidlo pre aktiváciu Bluetooth. Nad ovládacími prvkami sa nachádzajú samotné zvukové meniče. Jeden vysokotónový reproduktor s ostrými výškami, väčší reproduktor pre stredy a zvrchu konštrukcie sa nachádza reflexný otvor BasXPort pre najnižšie tóny. Výrobca udáva, že sa jedná o výkonné basy bez použitia subwoofera. Každý reproduktor je vybavený veľkým otvorom zvukovodu pre prenos zvukových vĺn z vnútornej komory satelitného reproduktora do priestoru posluchu.

Zo zadnej strany sa nachádza audio vstup, vstup pre slúchadlá, Cinch pre ľavý reproduktor a konektor pre 13 V adaptér, ktorý je samozrejme súčasťou balenia. Dlžka kábla z druhého reproduktora je približne 1,5 metra, čo bude postačovať pre bežné umiestnenie na stole vedľa monitora, či televízora. Malú nevýhodu vidím v dĺžke priloženého jack-jack kábla pre audio vstup. Tento má dĺžku len niečo cez meter, čo je z môjho pohľadu veľmi málo. Je zaujímavé, že výrobca dodáva k už vyššiemu modelu T30 približne dvojnásobne dlhý kábel. V prípade potreby si však kábel môžete zakúpiť v akomkoľvek elektre a šikovní si ho vyrobia, prípadne predĺžia aj doma.

recenzia creative T15 recenzia creative T15

Konštrukcia a dizajn umožňujú reproduktorom, aby boli používateľovi viditeľné a teda nie sú voči vonkajším vplyvom chránené. Po estetickej stránke je to veľmi pekné, no vzniká väčšie riziko poškodenia meničov. Creative T15 Wireless sú aj napriek drobným nevýhodám vynikajúco spracované reproduktory s pekným dizajnom určeným pre širokú škálu ľudí.

recenzia creative T15

vľavo Creative T30, vpravo Creative T15

Rozmery: 

  • Ľavý reproduktor: 200 x 90 x 170 mm
  • Pravý reproduktor: 200 x 90 x 180 mm

Hmotnosť:

  • Ľavý reproduktor: 940 g
    Pravý reproduktor: 1,06 Kg
    Napájací adaptér: 138 g

KONEKTIVITA

Testovaný model reproduktorov disponuje bezdrôtovou technológiou Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate) a podporovaný je profil A2DP. K reproduktorom sa tak bezproblémovo pripojíte z akéhokoľvek zariadenia, ktoré podporuje Bluetooth. S dosahom som bol pri testovaní spokojný. Prenos zvuku bol bezproblémový vo vnútri celého domu a myslím, že v prípade pevných reproduktorov nemá ani zmysel počítať s dlhšími vzdialenosťami. V praxi budete aj tak vo väčšine prípadov počúvať hudbu v jednej miestnosti. Kvalita zvuku bola z Xperie Z1 na nerozpoznanie s káblovým prepojením. Možno niekto využije aj možnosť, že zvuk z káblového aj bezdrôtového pripojenia je možné počúvať súčasne.

ZVUKOVÁ REPRODUKCIA

V prvom rade si treba uvedomiť, že sa jedná o nízku triedu reproduktorov, ktorá nie je určená pre fajnšmekrov. Hoci nie som žiaden odborník na zvuk, musím skonštatovať, že pri prvom zapojení a počúvaní hudby som bol prekvapený z pomerne kvalitnej reprodukcie. Na prvý pohľad je možné predpokladať, že reproduktory nebudú mať takmer žiadne zastúpenie v nízkych tónoch, no vďaka spomínanému BasXPortu to nie je až také zlé. Viac ma však zaujala čistota zvuku a vysoké tóny, ktoré sú veľmi pekné a to najmä v prípade klasickej hudby, ktorá profituje skôr zo stredného pásma a výšok. V tomto prípade omrzí absencia potenciometrov pre nastavenie basov, výšok a stredov. Pri vysokej hlasitosti približne v 2/3 sa začne zvuk skresľovať. Naopak, pri nízkej hlasitosti sa basová zložka odmlčí, takže ideálne je reproduktory používať niekde za polovicou hlasitosti.

HODNOTENIE

Form_meets_function

Reproduktory Creative T15 Wireless sú vo svojej kategórií zaujímavé, no pridaná hodnota v prípade Bluetooth nie je určená pre každého používateľa. Reproduktory sa skvelo hodia do kancelárie alebo do domáceho prostredie v spojení s osobným počítačom. V tomto prípade vstupuje vynikajúci dizajn s otvorenými reproduktormi a ich kompaktné rozmery. Malou nevýhodou je spomínaný lesklý povrch. Cena testovaných modelov sa pohybuje v rozmedzí 55,73 – 68,41 €, čo rozhodne nie je málo za maličké stolové reproduktory. V tejto cene je už možné dostať o niečo lepšie sústavy 2+1, takže otázkou pre potenciálnych spotrebiteľov je využitie bezdrôtového pripojenia Bluetooth.

(Na testovanie sme dostali už staršie reproduktory, ktoré boli poškrabané a šmuhy na nich sa nedali vyčistiť. Za horšiu kvalitu fotografií sa preto ospravedlňujeme.)

foto v hodnotení zdroj: creative

14.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+