MojAndroid

Spoločnosť Creative je už na trhu známa pre svoje kvalitné produkty od reproduktorov, cez mp3 prehrávače až po slúchadlá. K nám od tejto spoločnosti do redakcie zavítali herné slúchadlá Sound BlasterX H5. Každému hernému nadšencovi by táto recenzia mohla pomôcť pri výbere svojich nasledujúcich slúchadiel. Ide o uzatvorený typ s prídavným flexibilným mikrofónom a ovládačom pre vypnutie mikrofónu a úpravu hlasitosti zvuku.

Konštrukcia

Spracovanie slúchadiel býva častokrát u lacnejších modelov doslova odfláknuté. Niekedy sa môže stať, že aj pri lepších typoch môžeme sledovať podobný trend. Pri testovanom modeli Sound BlasterX H5 však na podobný problém nenarazíme. Slúchadlá sú totiž veľmi dobre spracované. 50 mm meniče po nasadení obopínajú celé ucho a aj pri dlhšom nosení z nich nebolia uši, pretože sú veľmi komfortné. Vypchávky sa dokonca dajú mierne pootočiť, takže sa prispôsobia kontúram každého používateľa.

Creative_SoundBlaster_X-3

Meniče a hornú časť modelu spája brúsený kov, ktorý slúži pre nastavenie veľkosti. Pri zväčšovaní a zmenšovaní veľkosti sa môže zdať, že mechanizmus nie je moc spoľahlivý, pretože veľmi ľahko mení nastavenie, no okamžite po nasadení na hlavu nehrozí jeho zmenenie. Objímka v hornej časti slúchadiel je taktiež veľmi pohodlná aj pri dlhšom nosení.

Creative_SoundBlaster_X-2

Veľkou výhodou týchto slúchadiel sú odoberateľné konektory pre zvuk a mikrofón. Oba vstupy sú umiestnené na pravom slúchadle. Pri cestovaní je teda veľmi jednoduché odobrať mikrofón, aby sa nepoškodil a to isté platí aj o konektore pre zvuk. Mikrofón je veľmi flexibilný, pretože je upevnený na ohybnom kábli. Každý si tak môže presne nastaviť do akej polohy dá mikrofón.

Creative_SoundBlaster_X-6

Spojovací kábel má dĺžku 1,5 metra a je zložený z dvoch častí. Na prvej je uložený ovládač s hlasitosťou, vypínačom mikrofónu a ukončuje ju 3.5 mm konektor. Druhá začína 3,5 mm vstupom pre jack a končí dvomi 3,5 mm konektormi. Jeden je určený pre slúchadlá a druhý pre mikrofón. Takáto konštrukcia spojovacieho kábla sa hodí vtedy, ak používateľ nevlastní zariadenie s dvomi zvukovými vstupmi alebo mu proste prekáža dĺžka kábla, či má slúchadlá zapojené do svojho smartfónu alebo mp3 prehrávača.

Creative_SoundBlaster_X-4

Celkovo sme mali zo slúchadiel po konštrukčnej stránke veľmi dobrý pocit a určite by s nami súhlasila aj väčšina herných nadšencov.

Kvalita zvuku a mikrofónu

Dostali sme sa do časti, ktorá vás asi bude zaujímať najviac. Aký výkon podali slúchadlá v praxi. V prvom rade musíme povedať, že model H5 veľmi dobre izoluje okolitý hluk. Pri vyššej hlasitosti hudby, či zvukov v hrách tak nemáte šancu počuť niekoho, kto na vás hovorí, aj keď stojí priamo vedľa.

Creative_SoundBlaster_X-7

Čo sa týka kvality zvuku, nezaznamenali sme žiadne chyby typu šum alebo piskot. Zvuk bol čistý a basy boli primerane nastavené. Priestorový zvuk bol takisto veľmi dobrý, čo poteší herných fanúšikov, ktorí sa zaujímajú o hry ako Counter Strike: Global Offensive, Call of Duty, Battlefield a podobne. Pri skúšaní mikrofónu sme takisto nenarazili na žiadny problém. Zvuk z neho bol čistý a bez akýchkoľvek chýb. Testovali sme ho cez hovor v aplikácii Skype, či TeamSpeak 3.

Creative_SoundBlaster_X-5

Náš záver z tohto skúmania je jednoznačný. Model Sound BlasterX H5 môžeme určite doporučiť každému nadšencovi FPS hier.

Špecifikácie

Slúchadlá pracujú na frekvencii od 20 Hz do 20 KHz pri citlivosti 118 dB a impedancii 32 Ohm. Mikrofón zase pracuje na frekvencii od 100 Hz do 15 KHz pri citlivosti -40 dB a impedancii 2200 Ohm.

Záver

Testovanie slúchadiel Sound BlasterX H5 sme si v redakcii užili hlavne pri rôznych herných tituloch. Nemyslite si ale, že nejak zaostávali pri pozeraní filmov, či počúvaní hudby. Vo všetkých ohľadoch dokázali, že sú kvalitné a ich kúpu by sme určite odporúčali každému, kto práve zatúžil po kvalitnom hernom zážitku, či vypočutí si dobrej hudby. Určite nás aj potešila nastaviteľnosť meničov a taktiež odoberanie mikrofónu, či skrátenie spojovacieho kábla. Spoločnosť Creative aj cenu nastavila priateľne. Model H5 totiž na slovenskom trhu môžete zohnať od cenovej hladiny 112 €, na ktorej sa pohybujú napr. slúchadlá značky Sennheiser.

Autor: Peter Molnár

31.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+