MojAndroid

Po úspešných predošlých modeloch sa spoločnosť Asus rozhodla tento rok predstaviť ďalšiu špičkovú hernú mašinu ROG Phone 8. S postupným vývojom technológií boli oproti minulým sériám opäť pridané ďalšie vychytávky na skvalitnenie herného zážitku. Aké boli prvé pocity z používania smartfónu vám prezradí recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition.

Recenzia smartfónu Asus ROG Phone 8 Pro Edition je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Cena a dostupnosť na Slovensku

Lacnejšia verzia ROG 8 Pro s 16 GB RAM a 512 GB úložným priestorom sa na slovenskom trhu predáva za 1 179 €. Mnou testovaný model Asus ROG Phone 8 Pro Edition je vybavený 24 GB operačnou pamäťou a 1 TB úložným priestorom. Oficiálna stránka spoločnosti zatiaľ odkazuje len na jeden internetový obchod, kde je jeho cena 1 499€. Ak si však budete chcieť zariadenie dodatočne poistiť, jeho cena ešte stúpne o niekoľko stovák eur. Oba modely sú dostupné len v jednej farebnej kombinácii, ktorou je Phantom Black.

ROG Phone 8
Zdroj: Matej Kundis

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Obsah balenia

Dizajn balenia pre Asus ROG Phone 8 Pro je naozaj unikátny. V hranatej krabičke, ktorá už sama o sebe napovedá, že smartfón je určený pre skutočných hráčov mobilných hier je ukrytých niekoľko podstatných detailov.

V masívnej vrchnej časti balenia je uložený externý chladič AeroActive Cooler X a veľký nabíjací adaptér s malými vygravírovanými logami. Veľmi príjemne ma potešil aj textilný kábel s obojstrannými USB-C koncovkami.

ROG Phone 8 balenie
Zdroj: Matej Kundis

V balení je ukrytý aj plastový obal na smartfón, ktorého konštrukcia je prispôsobená tak, aby ste počas jeho nosenia mohli bez problémov používať chladič. Výrobca nezabudol ani na nástroj na vyberanie SIM karty s veľmi unikátnym dizajnom. Najviac ma však prekvapilo, že po prvom zapnutí smartfónu sa automaticky spustila ukážková hra, v ktorej sa vám po nasnímaní symbolov na krabici odomykajú zbrane a nové funkcie. Musím uznať, že spoločnosť si na dizajne balenia dala naozaj záležať.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Konštrukcia a dizajn

Už na prvý pohľad je vidieť, že ide o naozaj výkonnú hernú vlajkovú loď. Vo vrchnej časti displeja je v malom okrúhlom výreze umiestnená predná selfie kamera. Na okrajoch obrazovky sa nachádzajú veľmi úzke a symetricky rozmiestnené čierne rámčeky. Kvôli pripojeniu chladiča má ROG Phone 8 Pro na konštrukcii až 2 USB-C porty.

ROG Phone 8
Zdroj: Matej Kundis

Prvý je umiestnený na spodnej strane konštrukcie hneď vedľa reproduktorov, slotu na dve karty SIM a 3,5 mm jacku. Druhý port sa nachádza na bočnej strane zariadenia a je primárne určený na pripojenie externého ventilátora. Na druhej strane oproti portu sú tradične usporiadané tlačidlá na ovládanie hlasitosti, power button a na koncových hranách opäť nechýbajú ani senzory citlivé na tlak. Ich odozva sa mi však moc nepozdávala, tak som radšej počas hrania využil klasické tlačidlá, ktoré sú súčasťou chladiča.

Kovová zadná časť konštrukcie s malými trblietkami vyzerá naozaj exkluzívne. Na bočnej strane sa nachádza malý detailný herný nápis GLHF, motto hernej novinky, ktoré je znázornené aj na krabičke, DARE TO WIN a rok prvého predstavenia značky ROG, EST. 2006. Vo vrchnej časti zadnej konštrukcie je umiestnená trojica objektívov. Tvar odrezaného štvorca dopĺňa malý pliešok s logom ROG.

Povrch zadnej strany síce pôsobí príjemne na dotyk, no kovová konštrukcia je až príliš klzká. Počas používania smartfónu som takmer celý čas používal ochranný kryt, keďže tento telefón nie je úplne lacnou záležitosťou. Veľkým lákadlom bol pre mňa zabudovaný LED panel AniMe Vision ukrytý pod zadnou konštrukciou. Je zložený z 341 LED diód a dokážete si na ňom naprogramovať niekoľko druhov animácií, o ktorých si povieme neskôr.

ROG Phone 8
Zdroj: Matej Kundis

Aj napriek kovovej konštrukcii je hmotnosť 225 gramov naozaj obdivuhodná. Spoločnosť sa tentokrát rozhodla zmenšiť konštrukciu zariadenia oproti predošlému modelu ROG Phone 7 a vďaka rozmerom 163,8 x 76,8 x 8,9 mm je manipulácia s telefónom veľmi pohodlná a príjemná.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Displej a reproduktory

Na kvalitný displej od spoločnosti Samsung nemôžem povedať ani jedno zlé slovo. Už od prvého momentu, kedy som začal používať smartfón som bol veľmi milo prekvapený pestrosťou farieb, plynulosťou systému a neuveriteľne rýchlou odozvou na dotyk. Ide o 6,78- palcový Flexible AMOLED displej s rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov a obnovovacou frekvenciou až 165 Hz. Panel je vybavený aj technológiou LTPO, ktorá dokáže automaticky zmenšiť frekvenciu obrazu pri menej náročných činnostiach, no jej maximálny rozsah je od 1 do 120 Hz.

ROG Phone 8 displej
Zdroj: Matej Kundis

Maximálna svietivosť displeja je až 2 500 nitov. Vďaka vysokej úrovni jasu som nemal vôbec problém s používaním smartfónu na priamom slnku a vo večerných hodinách vám maximálna úroveň jasu dokáže skutočne vypáliť zrak. Pod panelom je ukrytý aj snímač odtlačkov prstov s extrémne rýchlou odozvou. Obrazovka je dodatočne chránená odolným sklom Corning Gorilla Glass Victus 2.

Herný zážitok ešte dokážu vylepšiť stereo reproduktory na vrchnej a spodnej časti konštrukcie. Doposiaľ som sa nestretol s tak kvalitnou sústavou reproduktorov. Počas počúvania hudby zvuku vôbec nechýbali basy, ktoré som doslova cítil na prstoch.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition
Zdroj: Matej Kundis

Na hranie hier asi väčšina fanúšikov preferuje používanie slúchadiel, no ani na reproduktoroch to v tomto prípade nebolo vôbec zlé. Maličký rozdiel som zaznamenal pri počúvaní hudby na maximálnej hlasitosti, ktorá naozaj dokáže ozvučiť aj väčšiu miestnosť. S kvalitou zvuku je to vtedy o niečo horšie. Podľa môjho skromného názoru znejú reproduktory najlepšie niekde na strednej hranici hlasitosti.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Výkon a pamäť

Výkon tejto hernej mašiny určite nemôžem spochybňovať. Okrem základných testov v aplikáciách, ako je AnTuTu Benchmark alebo Geekbench som si na vlastnej koži otestoval niekoľko náročnejších hier. Maximálny výkon zabezpečuje najnovší a najvýkonnejší osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Úložný priestor s kapacitou až 1 TB by mal bez najmenších problémov uspokojiť aj tých najnáročnejších používateľov.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition
Zdroj: Matej Kundis

To samozrejme záleží na modeli, ktorý si vyberiete. Na oficiálnej stránke spoločnosti Asus máte na výber z dvoch verzií, a to Asus Rog Phone 8 Pro alebo Pro Edition. Ja som mal tú možnosť testovať druhý spomenutý model, ktorý je vybavený práve 1 TB úložným priestorom, no model Pro používateľom poskytne “len” 512 GB kapacitu úložiska. V oboch modeloch sa však nemusíte obávať o rýchlosť prenosu dát vďaka rýchlemu typu úložiska UFS 4.0.

Mnou testovaná verzia disponuje aj 24 GB operačnou pamäťou. Výkon zariadenia je určite postačujúci na spustenie každej aktuálne dostupnej hry, no po nejakom čase je cítiť, že zadná časť konštrukcie sa výrazne otepľuje. Počas hrania totiž nemusíte mať vôbec zapojený externý chladič. Ak však plánujete stráviť dlhší čas hraním mobilných hier, určite odporúčam pripojenie ventilátora.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition
Zdroj: Matej Kundis

Otestoval som aj najnovšiu verziu hry Call Of Duty: Warzone, s ktorou smartfónu nemal vôbec žiadny problém. Trošku ma však mrzelo, že v nastaveniach hry som nemohol prepnúť grafické nastavenia vysokej kvality na maximálne povolenú úroveň. To však mohlo byť spôsobené aj zlou optimalizáciou aplikácie, keďže v tom čase bola dostupná len niekoľko dní. Ako som už spomenul, smartfón som podrobil aj niekoľkým testom v aplikáciách AnTuTu Benchmark a Geekbech. Po zapojení chladiča sa skóre mierne zlepšilo, no pri týchto testoch som sa zameral najmä na teplotu zariadenia.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Operačný systém

Operačný systém Android 14 s nadstavbou ROG UI je sústredený najmä na detaily z herného prostredia. Predvolený motív s plynulou animáciou loga ROG ma príjemne prekvapil, no po niekoľkých dňoch používania mi neustále pohybujúca sa animácia začala trochu vadiť. V nastaveniach si však stále môžete zmeniť motív pozadia na statický, vďaka pestrému výberu dizajnov. V dnešnej dobe už množstvo výrobcov pridáva do svojich smartfónov aj umelú inteligenciu a ani Asus samozrejme nezaostáva v moderných trendoch.

Umelá inteligencia a jej vymoženosti je veľmi dobre vidieť pri fotení, kedy systém rozpoznáva jednotlivé časti snímku a na základe toho zosvetlí niektoré objekty tak, aby výsledná fotografia vyzerala čo najkvalitnejšie. Najviac funkcií umelej inteligencie je samozrejme spojených s hraním hier. Panel Game Genie, ktorý môžete otvoriť potiahnutím prsta z pravého alebo ľavého horného rohu po zapnutí aplikácie má v sebe zabudovaných niekoľko nových funkcií spojených práve s AI.

Jednou z nich je napríklad AI Grabber, ktorý dokáže rozpoznať text v hre a na základe kľúčových slov si následne môžete vyhľadať daný výraz v malom okne prehliadača. Ďalší režim X Sense 2.0 využíva systém na rozpoznávanie vzorov a objektov v hre a na základe toho dokáže automaticky pozbierať predmety v blízkosti postavy. Svoje najlepšie herné momenty si dokonca môžete zaznamenávať vďaka funkcii X Capture, ktorá automaticky nahráva situácie počas hrania. Po ukončení hry si následne môžete prostredníctvom funkcie a špeciálnych ikon vyhľadať najlepšie momenty z predošlej hry.

Ak obľubujete oddychové hry, kde musíte aj niekoľko hodín čakať na splnenie misie, špeciálne pre vás je v systéme zabudovaný aj režim Background. Táto funkcia spustí hru na pozadí a nechá vás pokračovať v plnení misie až dovtedy, kým sa nerozhodnete hru manuálne vypnúť. Pre efektívnejšie využitie smartfónu výrobca aj v novej sérií použil známu aplikáciu Armoury Crate.

V knižnici hier si môžete prispôsobiť nastavenia tlačidiel, výkonnostný režim zariadenia osobitne pre každú nainštalovanú hru. Okrem toho sa vám v knižnici zobrazuje aj čas strávený hraním konkrétnej hry, či dokonca záznamy alebo snímky obrazovky. Druhá sekcia s názvom Konzola vo svojej vrchnej časti zobrazuje všetky dôležité údaje o spotrebe energie, teplote jednotlivých hardvérových častí alebo o využitej kapacite operačnej pamäte a úložného priestoru.

Po scrollnutí obrazovky si môžete dodatočne nastaviť výkonnostný režim zariadenia alebo animácie na LED panely ukrytým pod zadnou konštrukciou. Mne osobne sa veľmi páčila široká ponuka dostupných informácií, ktoré sú zobrazované prostredníctvom AniMe Vision. Po pripojení ventilátora sa automaticky otvoria aj možnosti nastavenia režimu chladenia.

Ak by ste si chceli opätovne vyskúšať takzvanú “misiu rozbalenia” spojenú so vzormi na krabici od smartfónu, v úplne spodnej časti týchto nastavení si ju môžete spustiť ešte raz. V poslednej časti aplikácie si pre používateľov spoločnosti pripravila zoznam odporúčaných aplikácií. Tie si podľa filtrov môžete roztriediť do rôznych kategórií, ako na príklad na hry, ktoré podporujú 165 Hz obnovovaciu frekvenciu displeja.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Fotoaparáty

Od fotoaparátov som pri tomto type smartfónu naozaj neočakával veľa. Aj napriek tomu ma kvalita výsledných snímok príjemne prekvapila. Pri pohľade cez hľadáčik sa mi zdali fotografie celkom tmavé, no tento problém vyriešila umelá inteligencia, ktorú som spomínal už skôr. Hlavný 50 MP fotoaparát dokáže s pomocou systémov vytvoriť naozaj sýte a na prvý pohľad kvalitné snímky. Po priblížení na niektoré detaily sa mi zdali byť niektoré objekty dosť rozmazané.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition fotoaparáty
Zdroj: Matej Kundis

Musím však podotknúť, že pri tomto smartfóne mi to vôbec neprekážalo, keďže jeho hlavnou úlohou je poskytnúť vysoký výkon a kvalitný zážitok z hrania hier. Ani sekundárny 32 MP teleobjektív nefotí vôbec zle. Posledným z trojice je 13 MP ultra-široký snímač so 120˚ uhlom záberu. Výpomoc systémov pri skrášlení fotiek je najviac viditeľný počas snímania nočných záberov. Takmer všetky z ukážkových nočných fotografií boli fotené za úplnej tmy.

Po priblížení fotiek si určite všimnete značné rozmazanie, no sám však neviem posúdiť, či sa mi pri fotení len triasli ruky alebo je to nekvalitným spracovaním výsledných snímok. Na prvý pohľad však vyzerajú celkom dobre. Nočné fotky zaznamenané sekundárnym a ultra-širokým objektívom neboli podľa môjho názoru dostatočne kvalitné a nebolo na nich takmer nič vidieť.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition
Zdroj: Matej Kundis

Smartfón umožňuje natáčanie 4K videa pri 60 snímkach za sekundu a nechýba ani nahrávanie 8K videa pri 24 snímkach za sekundu. Videám naozaj nemám čo vytknúť, no osobne by kvôli plynulosti odporúčal radšej nahrávať v 4K rozlíšení. K aplikácii fotoaparátu nemám čo dodať, keďže fungovala bezchybne a odozva na spúšť je okamžitá.

Ukážkové fotografie

Ukážkové videá

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Batéria a nabíjanie

Na prvý pohľad sa zdá byť 5 500 mAh batérie naozaj postačujúca. To však platí len pri bežnom používaní smartfónu. Výkonný displej a aj samotný výkon čipsetu sa naozaj silno odzrkadľuje na výdrži batérie. Masívny nabíjací adaptér, ktorý je zahrnutý v balení podporuje až 65 W super rýchle nabíjanie. Ani v tomto prípade smartfónu nechýba bezdrôtové nabíjanie, ktoré podporuje maximálny výkon 15 W.

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition
Zdroj: Matej Kundis

Podporovaná je aj bezdrôtová reverzná technológia dodávania energie s výkonom 10 W. Ja osobne som počas testu vôbec nepoužíval bezdrôtový typ nabíjania. Výrobca uvádza, že nabitie z približne 1 % na 100 % trvá necelých 40 minút. Z mojich vlastných skúseností viem potvrdiť, že je tomu tak aj v skutočnosti. Čo sa však týka výdrže, tá naozaj závisí od aktivít a spôsobu používania telefónu.

Za bežného používania pri takmer 3 hodinovom dennom priemere bola výdrž batérie postačujúca na necelé 2 dni. Ak ste vášnivým hráčom hier, tento údaj pre vás nebude vôbec podstatný. Počas konštantného hrania percentá batérie miznú celkom rýchlo. Najväčšiu spotrebu som samozrejme zaznamenal po pripojení chladiča, s ktorým mi dokázalo ubudnúť aj 20 % za pol hodiny hrania. Výrobca ale myslel na všetko a práve preto je v spodnej časti ventilátora vedľa ďalšieho 3,5 mm jacku umiestnený ďalší USB-C port na komfortnejšie nabíjanie smartfónu počas chladenia.   

Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Konektivita

Z hľadiska konektivity smartfónu určite nechýbajú žiadne podstatné prvky, ktorými sú vybavené všetky podobné vlajkové lode. Kvalitné internetové pripojenie zabezpečuje Wi-Fi 802.11, ktoré je ešte dodatočne zosilňované pri nastavení výkonnostného Režimu X. Medzi základné technológie v oblasti konektivity patrí aj Bluetooth 5.4, GPS, GALILEO alebo NFC.

Nechýba ani podpora Dual SIM. Keď už sme pri tom, telefonovanie prebiehalo na oboch stranách bez najmenších problémov. Aj keď je väčšina hráčov určite zvyknutá na klasické pripojenie drôtových slúchadiel, novinka je vybavená aj systémom, ktorý zosilňuje bezdrôtové pripojenie tak, aby ste počas hrania nezaznamenali takmer žiadnu latenciu.

Záverečné zhodnotenie

Ako milovníkovi hier mi Asus ROG Phone 8 Pro Edition vyhovel v úplne všetkých aspektoch. Jediným mínusom je pre mňa naozaj vysoká cena, no ak zvážim všetko vybavenie a funkcie, ktoré novinka ponúka, je to naozaj výhodná kúpa. Ak nie ste veľmi náročný na kvalitu fotografií, výbava s trojicou objektívov by vám mala stačiť. Hlavnou úlohou smartfónu je ponúknuť používateľovi čo najlepší zážitok z hrania hier, čo sa spoločnosti naozaj podarilo. Nedostatok výkonu a sekanie hier vás určite nebude trápiť ešte niekoľko rokov.

ROG Phone 8 titulka
Zdroj: Matej Kundis

Prehrievanie zadnej konštrukcie dokážete jednoducho vyriešiť pripojením chladiča. Kapacita batérie na tom taktiež nie je vôbec zle. Výdrž smartfónu pri niekoľko hodinovom dennom používaní by mala uspokojiť aj náročnejších používateľov.

Vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti si tento vreckový herný počítač môžete vziať úplne kamkoľvek. Pokiaľ ste skutočným fanúšikom hier, určite by ste mali zvážiť kúpu tejto mašiny. Ak vás odradila príliš vysoká cena tohto modelu, môžete siahnuť aj po lacnejších verziách podarenej hernej série Asus ROG Phone 8.

Tabuľka parametrov

Rozmery 
  • 163,8 x 76,8 x 8,9 mm
Hmotnosť 
  • 225 gramov
Displej
  • 6,78- palcová uhlopriečka
  • SAMSUNG LTPO Flexible AMOLED
  • Full HD+ rozlíšenie (2 400 x 1 080 pixelov)
  • Pomer strán 20:9
  • Hustota približne 388 pixelov na palec
  • Obnovovacia frekvencia 165 Hz
  • Maximálna svietivosť 2 500 nitov
  • Podpora HDR10
  • Corning Gorilla Glass Victus 2
Čipset
  • Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
Operačná pamäť
  • 24 GB
Interné úložisko
  • 1 TB (UFS 4.0)
Operačný systém
  • Android 14
  • ROG UI
Fotoaparáty
  • 50 MP primárny (f/1.9) s optickou stabilizáciou obrazu
  • 32 MP teleobjektív (f/2.4) s trojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu
  • 13 MP ultra-širokouhlý (f/2.2) so 120-stupňovým uhlom záberu
  • 32 MP predný (f/2.5)
Batéria a nabíjanie
  • 5 500 mAh
  • 65 W drôtové nabíjanie
  • 15 W bezdrôtové nabíjanie
  • 10 W reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena
  • 1 499 €

Konkurencia

Asus ROG Phone 8 Pro Edition aktuálne patrí medzi najvýkonnejšie smartfóny na trhu. Aj napriek tomu má vo svojom obore veľmi schopnú konkurenciu. V podobnej cenovej kategórií sa nachádza aj herný smartfón Nubia Redmagic 9 Pro, ktorý určite zaujme prepracovaným dizajnom, 16 GB operačnej pamäte a 512 GB úložným priestorom.

samsung s24 ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra

Novinka VIVO X100 Pro síce nepatrí medzi skupinu herných smartfónov, no elegantným dizajnom a prekvapivým výkonom sa taktiež dokáže čiastočne priblížiť aj špičkovým herným mašinám, akou je aj novinka od spoločnosti Asus. Veľmi podobne na tom je aj Samsung Galaxy S24 Ultra, o ktorom sme na našom portáli zverejnili aj samostatnú recenziu.

29.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

2 odpovede na “Recenzia Asus ROG Phone 8 Pro Edition: Drahá, ale výkonná herná mašina”

  1. Zdravím, keď už ste dali do recenzie výsledok benchmarku s chladičom a bez neho, očakával by som, že sa dozviem, či bude skóre po dvoch, troch, štyroch… po sebe idúcich záťažových testoch klesať alebo zostane vďaka aktívnemu chladeniu približne rovnaké. Tým by sa ukázala efektívnosť odvodu tepla. Toto mi v recenzii takéhoto telefónu chýba.

Pridaj komentár

+