MojAndroid

Prvý tablet na svete so štvorjadrovým procesorom Tegra 3 od spoločnosti NVIDIA nesie označenie Transformer Prime. Tablet od Asusu ako prvý ponúka výpočtový výkon štyroch jadier pre široké masy. Či už ste vášnivý priaznivec náročných 3D hier, grafiky alebo multimédií, s týmto zariadením si príde na svoje skutočne každý.

Článok je rozdelený na tieto časti:

 1. Konštrukcia tabletu ASUS Eee Pad Transformer Prime
 2. Displej, hardvér + benchmarky
 3. Operačný systém
 4. Multimédia: prehrávanie videa, hudby, fotoaparát
 5. Konektivita
 6. Záver a podrobná špecifikácia ASUS Eee Pad Transformer Prime
 7. Fotogaléria ASUS Eee Pad Transformer Prime

Konštrukcia

Transformer Prime vychádza z koncepcie svojho predchodcu a rovnako ako on, ponúka kvalitnú dokovaciu klávesnicu.

Telo a konštrukcia Primu už na prvý pohľad vyzerajú veľmi decentne. Asus nenechal nič na náhodu a tablet vytvoril z prvotriednych materiálov. Zadný kryt je vyrobený z lesklého hliníku, na povrchu ktorého je vidieť jemnú textúru s kruhovitým vzorom. V jeho strede sa pekne vyníma logo ASUS, nad ktorým sa nachádza hlavný fotoaparát s LED bleskom.

Prednú stranu chráni odolné sklo Gorilla Glass. Na strane displeja nájdete tiež prednú kameru, príslušný senzor pre jeho automatické podsvietenie a v ľavom hornom rohu umiestnené logo výrobcu, ktoré však svojou prítomnosťou nijako nenarúša celkový dizajn.

Boky sú mierne skosené a zaoblené, takže tablet sa i napriek svojim miniatúrnym rozmerom 263 × 180.8 × 8.3 mm a váhe 586g výborne drží v ruke. Tiež sa tu nachádzajú konektory a ovládacie prvky, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po stranách.

Navrchu je umiestnené tlačidlo pre zapnutie, naľavo sú to tlačidlá hlasitosti a porty microHDMI a microSD. Vpravo nájdete 3,5mm jack a v spodnej časti dokovací konektor spolu s dvomi škárami pre bezpečné pripojenie klávesnice, zaslepené gumovými krytkami.

Klávesnica

Klávesnica alebo tiež dokovacia stanica už neodmysliteľne patrí k modelovej rade tabletov Transformer. Podobne ako pri prvej verzii zariadenia, aj táto má v sebe zabudovanú batériu, ktorá predlžuje životnosť až na výrobcom udávaných 18 hodín. Rozloženie kláves je rovnaké ako pri staršom modeli. Nájdeme tu teda 5 riadkov tlačidiel, pričom nechýbajú klávesy s funkciami pre ovládanie  tabletu ako: vyhľadávanie, návrat na domovskú obrazovku, tlačidlo späť, menu, ovládanie jasu a hlasitosti, konektivity Bluetooth a WiFi spolu s ďalšími, ktoré uľahčujú prácu  v dokovacom režime.

V začiatkoch je potrebné si chvíľu zvykať na hustejšie rozloženie kláves, ale inak je písanie komfortné a rýchle. Možno by sme uvítali trochu väčší zdvih jednotlivých tlačidiel, ale to je už sila zvyku. Ďalšiu pripomienku máme aj k absencii tlačidla „delete“, ktorá pri písaní dlhších textov bude mnohým chýbať.

K ovládacím prvkom patrí tiež touchpad, ktorý je multi-dotykový – pri pohybe dvoch prstov zľava doprava prechádzate medzi plochami. Žiaľ ďalšie multitouch funkcie nie sú implementované.

Telo klávesnice je vyrobené z rovnakého materiálu ako tablet – teda z hliníku s textúrovaným povrchom. Rozmery činia  263 x 180.8 x 8~10.4mm a váha je rovných 537g – celková hmotnosť tabletu aj klávesnicou je teda 1,123Kg. Mechanizmus uchytenia tabletu je rovnaký ako v predchádzajúcej verzii. Úchyty ako aj ostatné časti sú vyrobené z kovu a teda zaručujú dostatočnú pevnosť aj pri prenášaní a manipulovaní. Spodná časť disponuje štvoricou gumených podložiek, ktoré pri hladkých povrchoch zabraňujú zošmyknutiu. Nevýhodou konštrukcie je, že tablet s klávesnicou je možné otvoriť len do uhla približne 135°.

Čo sa rozširujúcich portov týka, klávesnica Primu ich má v sebe niekoľko. Vľavo je to konektor pre dobíjanie a prepojenie s PC. Vpravo zase čítačka SD kariet a plnohodnotný USB 2.0 port, ktorý okrem pripojenia USB flash diskov použijete aj pre iné externé zariadenia. Prime zvládal prácu s diskami 2TB (NTFS) a problémy mu nerobili ani klávesnica alebo bezdrôtová myš.

K celkovému hodnoteniu konštrukcie nie je naozaj čo dodať. Transformer Prime je v každom záhybe a spoji pevný, nevydáva žiadne nepríjemné zvuky, perfektne sa drží v ruke a ani pri silnejšom namáhaní sa v žiadnom prípade neprehýba. Môžeme povedať, že je skutočnou konkurenciou pre Apple a jeho iPad – a to nie len v konštrukcii.

Hodnotenie|Konštrukcia: 10/10

Článok je rozdelený na tieto časti:

 1. Konštrukcia tabletu ASUS Eee Pad Transformer Prime
 2. Displej, hardvér + benchmarky
 3. Operačný systém
 4. Multimédia: prehrávanie videa, hudby, fotoaparát
 5. Konektivita
 6. Záver a podrobná špecifikácia ASUS Eee Pad Transformer Prime
 7. Fotogaléria ASUS Eee Pad Transformer Prime
24.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+