MojAndroid

Kategória dostupnejších zariadení strednej triedy je medzi užívateľmi čoraz populárnejšia. Telefóny s cenovkou okolo 200 EUR sú dnes neporovnateľne schopnejšie ako v minulosti. Okrem toho, výrazne sa znižujú rozdiely v schopnostiach zariadení strednej triedy a vlajkových lodí. Aj preto sa môže stať, že na prvý pohľad dostupný telefón môže naplniť očakávania aj náročnejších užívateľov. Približne takto by sa dal charakterizovať aj Alcatel OneTouch Idol 3.

Balenie – výborné slúchadlá

Alcatel OneTouch Idol 3 sme dostali v kompaktnej krabičke, ktorá nenaznačovala, že by sme tu mali nájsť niečo špeciálne. Po otvorení škatule sa naskytol pohľad priamo na zariadenie, pod ktorým sa nachádzalo bohaté príslušenstvo. Našli sme tu USB kábel, nabíjačku s výstupom 1A a aj šikovný nástroj pre výber zásuvky na SIM kartu a pamäťovú kartu. Okrem toho sme tu ale našli aj veľmi zaujímavé slúchadlá značky JBL. Nejde teda o lacné slúchadlá, ktoré sú súčasťou množstva balení smartfónov. Slúchadlá sú pohodlné a hrajú skutočne veľmi dobre. Okrem toho výborne blokujú okolité zvuky a sú tak ideálnymi slúchadlami na cesty a do rušného prostredia.

Dizajn a konštrukcia – ľahký a kompaktný

Už pri prvom pohľade na Alcatel OneTouch Idol 3 je zrejmé, že ide o kompaktné zariadenie. Neprekvapí vás veľkým displejom, práve naopak. Jeho 4,7-palcový displej je už dnes výrazný podpriemer. O takto veľké zariadenia je ale stále veľký záujem, o čom svedčia aj predaje nových Apple iPhonov. Ak hľadáte kompaktné zariadenie so schopným hardvérom, ste tu na správnej adrese.

Telefón má rozmery 134,6 x 65,9 x 7,6 mm a hmotnosť 110 gramov. Vďaka tomu ide o jedno z najmenších a absolútne najľahších zariadení, s akými sme v posledných mesiacoch prišli do kontaktu. Musíme priznať, že na rozmery telefónu sme si museli chvíľu zvykať. Po niekoľkých dňoch používania nám ale veľkosť nerobila žiadne problémy a vôbec nám zariadenie v rukách neprišlo neprirodzené.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-6

Predná strana telefónu je pomerne čistá. Nad a pod displejom sa nachádza pomerne hrubý čierny rámik, no pri vypnutom displeji je skutočne ťažké rozoznať displej od rámiku. Keďže ale ide o naozaj malé zariadenie, väčšie okraje nie sú žiaden problém a bez problémov je možné telefón používať jednou rukou.

Na prednej strane nenájdeme žiadne tlačidlá, keďže výrobca sa rozhodol použiť softvérové tlačidlá na displeji. Vpredu ale nájdeme dva stereo reproduktory, ktoré sa skrývajú za drobnou mriežkou. Okrem nich je nad displejom umiestnená nenápadná kamera a ešte nenápadnejšia skupina senzorov a notifikačná LED dióda.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-9

Rozloženie ovládacích prvkov na Alcatel OneTouch Idol 3 je trochu neštandardné. Na pravej strane nájdeme iba dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Hore sa nachádza 3,5-milimetrový jack na slúchadlá a nenápadný mikrofón. Dole nájdeme ďalší mikrofón a microUSB vstup pre nabíjanie a prepojenie s počítačom. Tlačidlo napájania nájdeme netradične na ľavej strane a pod ním už nájdeme iba zásuvku na SIM kartu a pamäťovú SD kartu.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-3

Musíme uznať, že s takýmto rozložením tlačidiel sme sa už dlhšie nestretli. Napriek počiatočným námietkam mnohých výrobcov sa väčšina z nich nakoniec zmierila s tým, že tlačidlo napájania umiestňuje na pravú stranu zariadenia. Pri takto kompaktnom zariadení by sme nemali problém ani s umiestnením tlačidla na hornej hrane zariadenia. Zapínanie a vypínanie displeju tak bolo spočiatku trochu nepohodlné, no neskôr sme si na to zvykli. Pomáha tiež fakt, že displej je možné zapnúť známym dvojitým poklepaním. Aj bez toho ale bolo možné zvyknúť si na napájacie tlačidlo na opačnej strane. Vieme si predstaviť, že pre ľavákov je to dokonca výhoda.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-4

Na zadnej strane nájdeme šošovku fotoaparátu s prisvetlovacou LED diódou v ľavom hornom rohu. V sa nachádza dizajnový nápis „idol“ a dole nájdeme ešte ďalšie logo zariadenia. My sme mali k dispozícii zariadenie v šedej farbe. Tá je na zariadení dominantná, pričom zadný kryt je vyrobený z matného plastu a takmer vôbec nezachytáva odtlačky prstov. Rámik je tvorený kombináciou šedého vrúbkovaného plastu a lesklých strieborných okrajov, ktoré ale tiež nie sú magnetom na odtlačky.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-7

V sumáre je tak konštrukcia zariadenia veľmi zaujímavá. Nejde o úplne nenápadné, ale zároveň ani o výstredné zariadenie. Ak ste zvyknutí na ťažšie zariadenia, je možné, že si budete musieť skutočne chvíľu zvykať. Takto ľahké zariadenie nemusíte cítiť ani vo vrecku nohavíc a spočiatku môže byť používanie skutočne trochu zvláštne. Ako vo väčšine prípadov, aj tento fakt si vyžaduje iba niekoľko dní zvykania si. Okrem toho, mnohí užívatelia uprednostňujú ľahké zariadenia, ktoré im zbytočne neprinášajú ťarchu.

Displej – nemáme žiadne výhrady

Alcatel OneTouch Idol 3 ponúka 4,7-palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. V strednej triede je pritom HD rozlíšenie úplným štandardom. Ak ale takéto rozlíšenie nájdeme na zariadení s displejom s uhlopriečkou pod 5 palcov, často ani nedokážeme rozoznať, že ide o displej strednej triedy. Zobrazované pixely sú skutočné tak malé, že ich aj z maximálne malej vzdialenosti uvidíte iba so skutočnými ťažkosťami. Aj preto po tejto stránke nemáme výrobcovi čo vytknúť.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-5

Okrem toho, Alcatel použil na svojom modeli veľmi kvalitný IPS panel. Ten ponúka peknú reprodukciu farieb, veľmi vysoký jas a skvelé pozorovacie uhly. Ide tak o kvalitný displej, na ktorom si vychutnáte všetky druhy multimédií bez akýchkoľvek problémov. Ak vám táto veľkosť displeja vyhovuje, s ničím iným by ste už nemali mať žiaden problém.

Výkon – úsporný, no rýchly

Idol 3 nie je v žiadnom prípade výkonnostným rekordérom. Cieľom výrobcu bolo priniesť dostatočne výkonné zariadenie, ktoré si poradí s každodennými úlohami a nebude bežných užívateľov obmedzovať v ich činnostiach. Všetky tieto predpoklady Alcatel OneTouch Idol 3 bez problémov napĺňa.

Vo vnútri zariadenia nájdeme 4-jadrový procesor Snapdragon 410 a 1,5 GB RAM. Vnútorná pamäť má veľkosť 8 GB/16 GB v závislosti od toho, či ide o zariadenie s jedným, resp. dvomi slotmi na SIM karty. Nájdeme tu ale aj slot na microSD karty s kapacitou až 128 GB, takže o nedostatok vnútornej pamäte sa nemusíte obávať.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (3) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (4) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (5)

Čo sa týka samotného výkonu, Alcatel OneTouch Idol 3 nám fungoval bez akýchkoľvek problémov. Pri práci so systémom a jednoduchými aplikáciami bolo všetko veľmi plynulé a rýchle. Nemali sme problémy ani s multitaskingom a ani s pokročilejšími aplikáciami. Ak by ste chceli vykonávať náročnejšie úlohy, je logické, že načítavanie môže chvíľu trvať. Ani v takýchto prípadoch nás ale Idol 3 nesklamal a so všetkými našimi požiadavkami si poradil ako šampión.

Problém nemal ani s náročnejšími hrami či multitaskingom. Okrem schopného hardvéru za to zrejme vďačí aj nenáročnému systému, ktorý zariadenie zbytočne nevyťažuje a dokonca mu ešte aj necháva nejakú výkonnostnú rezervu.

Systém – takmer čistý Android Lollipop

Alcatel OneTouch Idol 3 nám prišiel s predinštalovaným systémom Android 5.0.1, pričom k dispozícii bola aktualizácia na Android 5.0.2. Samozrejme, zmeny v týchto systémoch sú iba minimálne, no my sme od začiatku používali najaktuálnejšiu dostupnú verziu systému. Alcatel pridal iba niekoľko malých vylepšení oproti čistému Androidu, a tak si tu každý fanúšik originálneho androidového zážitku príde na svoje.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (13) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (36) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (37)

Najväčšie zmeny sú viditeľné na uzamykacej obrazovke. Okrem štandardného widgetu s hodinami a dátumom a prípadnými upozorneniami tu nájdete ešte niekoľko skratiek pre rýchle spustenie funkcií. Priamo z uzamykacej obrazovky môžete spustiť kalkulačku, prehrávač hudby, selfie fotoaparát, vytvoriť nový kontakt či spustiť čítačku QR kódov. Musíme uznať, že výber týchto funkcií je skutočne veľmi logický a niektoré z nich sme aj my sami využívali počas nášho testovania. Žiaľ, neobjavili sme možnosť zmeny týchto funkcií, čo by bola iba čerešnička na torte.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (6) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (7) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (8)

Po odblokovaní zariadenia sa naskytne pohľad na iba mierne upravený systém Android Lollipop. Výrazne pozmenený je základný widget s hodinami a počasím, ako aj ikony predinštalovaných systémových aplikácií. Menu s aplikáciami a notifikačná lišta sú však identické s tými, ktoré nájdeme v zariadeniach Nexus a iných zariadeniach s čistým Androidom Lollipop.

Najvýraznejším doplnkom systému je časť domovskej obrazovky s názvom OneTouch Stream. Ide o upravený widget, ktorý ponúka náhľad na aktuálne udalosti kalendára, predpoveď počasia a aktuálne informácie z domova a zo sveta. Tieto informácie tiež môžete zmeniť a prispôsobiť si ich podľa vlastných predstáv. Ak vám táto časť domovskej obrazovky prekáža, môžete ju aj úplne vypnúť.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (9) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (12) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (16)

Niekoľko zmien nájdeme aj v nastaveniach. Záložka s názvom Pohyby skrýva šikovnú možnosť aktivovať odomknutie a zamknutie zariadenia dvojitým poklepaním. V nastaveniach zvuku zasa nájdeme špeciálny hudobný režim, ktorý výborne spolupracuje so slúchadlami JBL. V nastaveniach nájdeme aj možnosť aktivovať funkcie flip krytu či aj samostatnú záložku pre aktiváciu/deaktiváciu notifikačnej LED diódy.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (10) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (26) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (40)

Okrem týchto noviniek nájdete v zariadení aj veľké množstvo predinštalovaných aplikácií. V čase, keď výrobcovia na čele s Googlom počet predinštalovaných aplikácií znižujú, nás slušná dávka bloatwareu veľmi prekvapila. Nejde pritom iba o aplikácie od Google a štandardné systémové nástroje. Nájdete tu plnú verziu aplikácií Shazam, Deezer, XE currency, WhatsApp, Flipboard, AVG Antivirus a Lite verziu aplikácie Facetune. V telefóne tiež nájdete až sedem predinštalovaných hier, no dobrou správou je, že všetky tieto tituly je možné odinštalovať a uvoľniť tak miesto v pamäti, ktorého pri kapacite 8 GB nie je nazvyš.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (41) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (42) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (27)

Okrem týchto funkcií a aplikácií sme už nenarazili na žiadne ďalšie zmeny v systéme. Samozrejme, systémové aplikácie sa od tých v čistom Androide výrazne odlišujú, čo nám ale neprekážalo. V konečnom dôsledku si každý užívateľ môže vybrať, ktoré aplikácie bude používať a žiaden výrobca nemôže vyhovieť každému. Nám sa páčiť jednotný dizajn týchto systémových aplikácií a fakt, že výrobca takmer vôbec nezmenil celkový vzhľad prostredia. Vďaka tomu sme si mohli naplno vychutnať animácie a vzhľad Material dizajnu tak, ako to mienil Google pri vyvíjaní tohto operačného systému.

Multimédiá – fantastické reproduktory

Ak by skvelé slúchadlá neboli dostatočným náznakom toho, že Idol 3 sa multimédií nebojí, potvrdia to skvelé predné stereo reproduktory. Tie na prvý pohľad pôsobia až minimalistickými rozmermi a mriežku pod a nad displejom ani nezbadáte. Akonáhle si ale pustíte video či hudobnú skladbu, ostanete prekvapení. Objektívne usudzujeme, že po sérii HTC One ide o najhlasnejšie reproduktory, s akými sme sa na smartfóne stretli. Možno neponúknu až také dobré basy, no poteší fakt, že aj pri najvyššej hlasitosti je zvuk čistý bez akýchkoľvek rušivých elementov.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (43) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (35)

Čo sa týka softvérovej výbavy, nájdete tu všetko potrebné. Šikovná galéria, prehrávač hudby či predinštalovaná aplikácia Deezer sa postarajú o to, že už po prvom vybalení máte k dispozícii plnohodnotné multimediálne zariadenie. Ako to už v takomto prípade býva, pri kombinácii pekného displeju a vynikajúcich reproduktorov si prácu s multimédiami vyslovene užijete a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, Idol 3 skutočne ponúka všetko potrebné, čo potrebujete pre dokonalý zážitok z hudby, videí či filmov.

Kontektivita – všetko potrebné pod jednou strechou

Alcatel OneTouch Idol 3 nezaostáva za drahšími zariadeniami ani po stránke konektivity. Okrem štandardných spôsobov pripojenia (HSPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.0) tu nájdeme aj ďalšie možnosti spojenia s inými zariadeniami. Idol 3 podporuje LTE s rýchlosťami 150/50 Mbps a nájdeme tu aj čip NFC. V podstate tak ide o plnú výbavu rôznych pripojení a antén, s ktorými si poradíte všade.

Počas nášho testovania sme s pripojením nemali žiadne problémy. Plastová konštrukcia nebránila spoľahlivému pripojeniu a postarala sa o silný mobilný signál v každom prostredí. Problémy sme nemali ani s Wi-Fi signálom a bez problémov prebehli aj všetky hlasové telefonáty.

Fotoaparát – vo väčšine prípadov priemerný

Alcatel OneTouch Idol 3 ponúka 13 MP fotoaparát a 5 MP prednú kameru. Pre dostupné zariadenie je to na prvý pohľad celkom dobrá výbava a hoci v testoch nás Alcatel úplne nesklamal, predsa len by nás potešila trošku lepšia kvalita výsledných fotografií. V štandardnom osvetlení boli fotografie veľmi pekné a plné farieb. Telefón ponúka pomerne šikovný automatický mód, ktorý vo väčšine prípadov zvolí nastavenia veľmi dobre a umožní vám tak zhotoviť fotografie ihneď po spustení aplikácie bez toho, aby ste sa museli ešte zaoberať správnymi nastaveniami.

Alcatel_OneTouch_Idol3_recenzia-10

V dobrom osvetlení sa tak okrem pomerne dobre reprodukovaných farieb môžete tešiť aj na veľmi dobrú úroveň detailov. V niektorých svetelných podmienkach sa nám zdalo, že úroveň kontrastu je trochu nízka, ale v žiadnom prípade nejde o tragický problém. Telefón dokáže bez problémov nahradiť lacnejší kompaktný fotoaparát a určite spĺňa všetky nároky užívateľov, ktorí 90 % svojich fotografií používajú iba pre zdieľanie na sociálnych sieťach.

V horších svetelných podmienkach to už nie je také ružové a stretnete sa s pomerne vysokou úrovňou šumu. Napriek tomu ale zvládne Alcatel OneTouch Idol 3 aj pekné fotografie v zlých svetelných podmienkach, no tu už možno budete potrebovať trochu viac trpezlivosti. To isté platí aj o prednej kamere, ktorá je schopná v dobrých svetelných podmienkach, no už aj slabšie umelé svetlo jej robí výrazné problémy.

Video zhotovené telefónom Alcatel OneTouch Idol 3 nie je v žiadnom prípade dokonalé, ale pre občasné natáčanie momentiek vám tento telefón postačí. Optickú stabilizáciu by sme tu hľadali ťažko, no v testovacích videách sa nám zdalo, že elektronická stabilizácia funguje prekvapivo dobre a podpíše sa aj na výslednej kvalite videa. Predinštalovaná aplikácia fotoaparátu je veľmi jednoduchá a nenájdete tu žiadne výstredné funkcie či efekty. Poteší tak každého, kto má rád jednoduché fotografovanie a ostatní užívatelia, ktorí hľadajú čosi viac, majú zasa k dispozícii množstvo titulov v obchode Play.

Celkovo tak musíme zhodnotiť, že s fotoaparátom sme nemali žiadne problémy. Nešlo o jeden z tých telefónov, ktorý by sme vyťahovali pri každej príležitosti iba preto, lebo má geniálny fotoaparát. Na druhej strane, ak sme chceli spraviť fotografiu, Alcatel nás vo väčšine prípadov nesklamal a v podstate vo všetkom naplnil naše očakávania.

Batéria – nízka kapacita nepoteší

Alcatel OneTouch Idol 3 ponúka batériu s kapacitou 2000 mAh. To je na dnešné pomery skutočne veľmi málo a hoci telefón obsahuje skutočne menej náročný hardvér, niekoľko stoviek mAh navyše by vôbec nezaškodilo, čo potvrdilo aj naše testovanie.

Idol 3 rozhodne nie je žiadnym maratóncom. Počas dní, kedy sme telefón aktívne používali a nenechali sme ho zbytočne dlho oddychovať, sme ho museli na konci dňa vždy pripojiť k elektrine s minimom zostávajúcej energie. Nikdy sme sa pritom nedostali cez hodnotu 3 hodín zapnutého displeja a na konci dňa nám zostávalo skutočne iba niekoľko percent batérie.

Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (29) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (31) Alcatel OneTouch Idol 3 Screenshot (32)

Ak sme s telefónom počas dňa pracovali menej, večer nám ešte batéria ukazovala niekoľko desiatok percent výdrže. To by nám ale v žiadnom prípade nestačilo na ďalší, čo i len menej náročný deň používania, a tak sme aj v tomto prípade museli telefón pripojiť do zásuvky. Pozitívne ale je, že ani raz sme počas používania nemuseli telefón pripájať k zásuvke ešte pred tým, ako sme šli do postele. Vďaka nízkej kapacite batérie sa tiež môžete tešiť na pomerne rýchle nabíjanie, no to nevynahradí slabú výdrž batérie.

Ak teda patríte medzi náročných užívateľov, mali by ste sa pripraviť na to, že Idol 3 vám nevydrží 4-5 hodín používania denne tak, ako niektoré iné modely. Chápeme, že výrobca mal pri takýchto malých rozmeroch obmedzené možnosti použitia veľkokapacitnej batérie. Na druhej strane, určite by sme vymenili trochu hrubší profil za batériu s vyššou kapacitou. Telo hrubé 7,6 mm je síce elegantné, ale ani o dva milimetre hrubší smartfón by sa nemusel ovládať a používať horšie.

Čo sa týka režimov šetrenia batérie, nájdeme tu iba klasický režim šetrenia známy zo systému Android Lollipop. Nejde o žiadne doplnkové riešenie od výrobcu a ide skôr o pomôcku, ktorá vám pomôže prežiť posledných niekoľko hodín kým sa dostanete k elektrickej zásuvke.

Záver

Alcatel OneTouch Idol 3 je ďalším z radu zariadení, ktoré dokazuje, že užitočnosť dostupných smartfónov každým dňom rastie. Ide o telefón, ktorý si budú môcť dovoliť aj tí užívatelia, ktorí nechcú zaplatiť plnú sumu za prémiové modely, resp. môže ísť o vhodné zariadenie pre deti, ktorým by ste sa báli kúpiť drahší telefón. Poteší pekným spracovaním a vydareným displejom. Hoci vnútorné komponenty nepatria medzi najvýkonnejšie, bez problémov si poradia aj s hrami a inými náročnejšími operáciami. Dobrý fotoaparát zhotoví fotografie, ktoré budú bez problémov použiteľné na sociálnych sieťach a prípadne aj v rodinnej kolekcii. Bonusom sú fantastické reproduktory, ktoré patria skutočne medzi špičku na mobilných zariadeniach. Naopak, trochu nás sklamala výdrž batérie či veľké množstvo predinštalovaných aplikácií. V súčasnosti sa ale cena zariadenia v slovenských e-shopoch pohybuje na úrovni 200 EUR, za čo získate naozaj veľmi atraktívne zariadenie.

Plusy

+ Displej

+ Takmer čistý Android Lollipop

+ Výkon

+ Reproduktory

Mínusy

– Výdrž batérie

– Množstvo bloatware

29.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+