MojAndroid

Acer má na trhu viacero smartfónov, ktoré koncového zákazníka lákajú najmä na nízke ceny a zaujímavý pomer ceny a výkonu. Patrí medzi ne aj Acer Liquid Z410, ktorý sa v našich obchodoch predáva približne od 130 eur. Za túto sumu získate zariadenie, ktoré sa síce nemôže chváliť tými najmodernejšími komponentami, či rýchlosťou, no dokáže už fungovať v LTE sieti mobilných operátorov a bezproblémovo fungovať vo väčšine situácií, v ktorých by ste mohli tento smartfón používať.

Konštrukcia

V tejto cenovej kategórii je konštrukcia už tradične vyrobená z plastu. Telo je trochu hrubšie, no vďaka tomu ho je možné lepšie uchopiť do ruky. Zadný kryt je odnímateľný a jeho povrch zdobí pekná textúra, ktorá zároveň bráni zachytávaniu odtlačkov prstov a nečistôt. Jej výhodou je aj to, že pri držaní v ruke je príjemnejšia na dotyk a nespôsobuje nadmerne potenie rúk, ktoré potom prispieva k šmýkaniu telefónu.

Recenzia Acer Liquid Z410-2

Prednú stranu vypĺňa 4,5″ displej, ktorý je chránený neznámym materiálom. Jeho povrch pomerne účinne zachytáva odtlačky prstov a mastnotu, ktorá sa však dá pomerne ľahko a rýchlo vyčistiť, napríklad pomocou handričky alebo oblečenia. Nad a pod displejom sa nachádza mriežka telefónneho a hlavného reproduktora. Nejde teda o stereoreproduktory, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prednú stranu ešte dopĺňa trojica kapacitných tlačidiel, 2 Mpix kamera, notifikačná LED dióda a štandardná dávka senzorov.

Recenzia Acer Liquid Z410-5

Boky smartfónu lemuje strieborný rámik, ktorý svojim tvarom navodzuje pocit ohnutého zariadenia. Na pravom boku sa nachádza tlačidlo zapnutia a ovládanie hlasitosti. Navrchu nájdete 3,5 mm audio jack a microUSB konektor. Zadná strana Liquidu Z410 zaujme potom svojim fotoaparátom s LED bleskom a malým tlačidlom, ktoré slúži na rýchle spustenie funkcií. Dlhé podržanie spustí napríklad fotoaparát, krátke stlačenie zas niektorú z aplikácií.

Po odňatí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na vymeniteľnú batériu a sloty, ktoré slúžia na vloženie dvoch SIM kariet vo formáte nano, či pamäťových kariet microSD.

Recenzia Acer Liquid Z410-3

Konštrukcia Aceru pôsobila pri mojom používaní celkom robustne a pevne, neozývali sa z nej žiadne nepríjemné zvuky. Poteší pekným zadným krytom a dobre pôsobí aj imitácia použitia stereoreproduktorov. Nevýhodami je najmä zachytávanie odtlačkov na displeji, či nepodsvietené kapacitné tlačidlá.

Recenzia Acer Liquid Z410-9 Recenzia Acer Liquid Z410-10

Nadpriemerný výkon

Asi nebude prekvapením, že tento model poháňa ďalší z procesorov Mediateku. Konkrétne tu nájdete Mediatek MT6732, ktorý je vybavený štvoricou jadier s taktovaním 1,5 GHz. To všetko doplnené o 1 GB operačnej pamäte RAM, ktorej kapacita síce nie je najvyššia, no v tejto cenovej kategórii úplne bežná. Aj napriek nižšej cene si Acer Liquid Z410 dobre poradí s väčšinou bežných úkonov, ktoré s ním budete robiť. Na podnety používateľa reaguje operačný systém vo väčšine prípadov rýchlo, niekedy som ale nejaké to výraznejšie spomalenie pozoroval, čo má však nijako neznepokojovalo, keďže pri menej výkonných zariadeniach to nie je nezvyčajný jav. Spokojný som bol aj s prehliadaním internetových stránok. Tie sa načítavali rýchlo a pohyb po nich bol plynulý. Z410-tka zvláda aj prehrávanie Full HD videí, aj keď nie vždy sa stretnete len s videami, ktoré budú zobrazované plynulo bez sekania. Celkovo teda platí, že smartfón je na svoju cenu dostatočne výkonný, no svojimi reakciami sa s drahšími zariadeniami nemôže porovnávať. Je však výkonnejší ako nami nedávno testovaný BenQ T3, či drahší BenQ F5. S istými obmedzeniami si zahráte dokonca aj Modern Combat 5.

Acer Liquid Z410-screen2 Acer Liquid Z410-screen1

Čo sa týka pamäťových možností, Acer ponúka interné úložisko s kapacitou 8 GB, z ktorých je pre používateľa dostupných 3,93 GB, čo je približne polovica. Bude to stačiť na inštaláciu desiatok aplikácií a dátovo nenáročných hier, čo by malo vyhovovať väčšine používateľov. Rozšíriť ju môžete aj o pamäťové karty microSD, a to do kapacity 32 GB. Navyše, zvoliť si môžete, do ktorého úložiska sa bude natívne zapisovať, či do pamäte telefónu alebo na pamäťovku. Ak by ste si k telefónu chceli pripojiť nejaké externé úložisko, budeme vás musieť sklamať, USB Host Acer v tomto modeli nepodporuje.

Displej a multimédiá

Podobne ako viaceré zariadenia v tejto cenovej kategórii, aj Acer Liquid Z410 je vybavený 4,5-palcovým IPS displejom s rozlíšením 540 x 960 px. Zobrazenie je vďaka nemu dostatočne jemné a farebné verné, pekne sa zobrazuje aj biela farba. Pozorovacie uhly samozrejme nie sú úplne dokonalé, no pri bežnom používaní, nech sa už pozriete z akéhokoľvek uhla, zabezpečujú dobrú čitateľnosť. Podsvietenie je regulované automaticky alebo manuálne, pričom jeho intenzita postačuje aj na ovládanie vo vonkajších prostrediach. Na priamom slnku je však ovládanie už značne sťažené. Zobrazenie čiernej tiež nie je práve najideálnejšie a viditeľný je aj nepriaznivý efekt presvitania podsvietenia. Celkovo ide teda o štandardný displej, ktorý vás nesklame no v žiadnom smere ani vyslovene nenadchne. Pre nenáročného používateľa však ponúka všetko, čo by ste od zariadenia za 130 eur očakávali.

Recenzia Acer Liquid Z410-12

Reproduktor zariadenia je umiestnený za mriežkou pod displejom a ponúka priemernú zvukovú kvalitu aj hlasitosť. Počúvanie hudby cez vstavaný reproduktor si asi veľmi neužijete, no cez 3,5 mm audio jack dáva už počúvanie hudby väčší zmysel. Zvukový výstup je výkonný a ponúka aj dostatočnú rezervu, pričom kvalitatívne sa vyrovná aj drahším zariadeniam zo strednej triedy. Výhodou je aj podpora efektov DTS Studio sound, ktoré pridávajú priestorový zvuk a možnosť nastaviť ekvalizér samostatne pre video a hudbu.

Acer Liquid Z410-screen4 Acer Liquid Z410-screen3

Operačný systém

Acer ako jeden z mála výrobcov v tejto cenovej kategórii ponúka zaujímavé softvérové doplnky. Nehľadajte teda štandardný operačný systém Android. Ten je doplnený o používateľské prostredie, aplikácie a funkcie od Aceru. Nájdete tu napríklad možnosť nastavenia prechodového efektu medzi plochami, funkciu Acer Rapid, ktorú sme už spomínali aj v úvode, a ktorá slúži na rýchle spustenie fotoaparátu alebo aplikácie. Zaujímavosťou je aj podpora ovládania pomocou gest z vypnutej obrazovky. Pomocou nich môžete nakreslením symbolu spustiť prehrávanie hudby, spustiť fotoaparát, dialer alebo odomknúť zariadenie.

Acer Liquid Z410-screen6 Acer Liquid Z410-screen7 Acer Liquid Z410-screen8 Acer Liquid Z410-screen10

Launcher sa dočkal tiež niektorých zmien v podobe nových ikon, farebného prevedenia a notifikačnej lišty s rýchlymi nastaveniami funkcií. Kozmetickými zmenami prešiel aj dialer a správa kontaktov. Úplnou novinkou oproti čistému Androidu je potom tzv. Float Caller, ktorý sa zobrazí pri prichádzajúcom hovore navrchu obrazovky, vďaka čomu môžete pokračovať v predchádzajúcej činnosti a na hovor reagovať priamo z aplikácie, v ktorej sa práve nachádzate.

Acer Liquid Z410-screen15 Acer Liquid Z410-screen5 Acer Liquid Z410-screen9 Screenshot_2015-03-23-16-58-00

Acer Liquid Z410 ponúka používateľom aj plávajúce aplikácie, ktoré sa zobrazujú vo forme akýchsi widgetov vždy nad všetkými ostatnými aplikáciami. Nájdete tu napríklad poznámkový blok, fotoaparát, mapy, kalkulačku, stopky, či internetový prehliadač. Uzamykacia obrazovka pozostáva z widgetu hodín a ikon aplikácií, ktoré je možné posunutím prsta spustiť. K dispozícii sú aj ďalšie zaujímavé aplikácie a nástroje:

 • AcerExtend – umožňuje prezerať a ovládať obrazovku smartfónu z počítača cez USB alebo WiFi.
 • abDocs, abFiles, abMusic, abPhoto, abVideo – cloudové aplikácie pre zdieľanie dokumentov, súborov, hudby, fotografií a videa.
 • Acer SnapNote – po odfotení dokáže vybrať zo snímky obrázky a uložiť ich do vnútornej pamäte zariadenia.
 • Quick Mode – zmena domovskej obrazovky na jednoduchšiu verziu, ktorá je vhodná napríklad pre deti alebo seniorov

Fotoaparát: Zlá kvalita dobré funkcie

Fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpix, no keď ho prepnete do režimu fotenia s pomerom strán 16:9, tak sa zmenší na 4 Mpix. Nie je to vôbec veľa a nie je preto prekvapením, že výsledným fotografiám chýbajú detaily. No nie len to. Zábery vytvorené smartfónom Acer Liquid Z410 sú farebné nepresné, neostré a plné šumu, ktorý je prítomný aj pri dobrých svetelných podmienkach. Fotoaparát je tak určený skôr pre fotenie z núdze a určite ho neodporúčam nikomu, kto aspoň trochu rád fotí s mobilom. V podstate to isté platí aj o natáčaní videa, ktoré sa dá vytvoriť v rozlíšení až Full HD.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Na druhej strane má Acer prekvapivo dobre zvládnuté používateľské prostredie fotoaparátu. Nájdete tu rôzne nastavenia, vrátane možnosti aktivácie režimu HDR, Panorámy, obrázku so zvukom alebo Dual Shotu. Nechýbajú ani farebné efekty. Liquid Z410 prekvapí aj podporou hlasového ovládania fotoaparátu. Pomocou príkazov “Nasnímať”, “Úsmev” a “Cheese” spustíte spúšť, môžete sa však prepínať aj medzi predným a zadným fotoaparátom, prípadne rýchlo zmeniť režim.

Acer Liquid Z410-screen13 Acer Liquid Z410-screen14 Acer Liquid Z410-screen11

Konektivita

Nenájdete tu žiadne NFC ani podporu pre rýchle WiFi, no Acer Liquid Z410 poteší minimálne podporou LTE a prítomnosťou dvoch slotov pre SIM karty. Ide teda o Dual SIM smartfón, ktorý využijete napríklad na hovory a posielanie SMS v jednej sieti operátora a internetové pripojenie v inej. Keďže ide o lacné zariadenie, pracuje v režime Dual Standby. Samozrejmosťou je inak aj prítomnosť Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.0, FM rádia, či GPS. To bolo dostatočne rýchle a presné, orientáciu v teréne vám však môže sťažiť absencia digitálneho kompasu. Výhrady má ale ku kvalite telefónneho reproduktora, ktorý nemá až takú dobru hlasitosť a kvalitu reprodukcie a tak sa môže stať, že v hlučnejších prostrediach budete mať problém.

Recenzia Acer Liquid Z410-11

Batéria

Batéria má kapacitu 2000 mAh, čo je viac ako ponúkajú viaceré konkurenčné zariadenia. Na výdrži sa tento parameter samozrejme tiež podpísal a Z410-tka tak toho vydrží skutočne dosť. Ak ju budete využívať naplno tak bez problémov vydrží 24 hodín prevádzky, počas ktorých môžete byť nonstop pripojený do internetu a mať displej aktívny po dobu 4 hodín. K dispozícii je aj aplikácia pre šetrenie energie, ktorá môže obmedziť niektoré funkcie zariadenia, prípadne úplne vypnúť dátové pripojenie. Výdrž ma teda príjemne prekvapila a patrí k nadpriemeru triedy. Ak by ste Acer využívali menej a obmedzovali by ste aj dátové pripojenia, môže sa výdrž vyšplhať až na 2-3 dni výdrže.

Acer Liquid Z410-screen16 Acer Liquid Z410-screen17

Záverečné hodnotenie

Acer Liquid Z410 je smartfón, ktorý ponúka predovšetkým zaujímavý pomer ceny a výkonu. Za približne 130 eur získate na svoju kategóriu výkonné zariadenie, ktoré ponúka dobrý používateľský zážitok z používania Androidu. Z410-tka sa vám odvďačí rýchlymi reakciami, dobrým konštrukčným spracovaním a podporou Dual SIM a rýchlych dátových prenosov LTE. Najväčším mínusom je použitý fotoaparát, ktorý nefotí dobre ani v dobrých svetelných podmienkach, a displej, ktorý je zle čitateľný na priamom slnku. Zaujímavou alternatívou k tomuto zariadeniu je napríklad už spomínaný BenQ T3 alebo Alcatel One Touch Pop 2.

Plusy Mínusy
 • Plynulý chod a dostatočne rýchle reakcie
 • Výkon
 • 4G
 • Výdrž na batériu
 • Cena
 • Fotoaparát
 • Na slnku slabo čitateľný displej
 • Horšia kvalita telefonného reproduktora
24.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+