MojAndroid

Priznáme sa, že sme Chromebook chceli otestovať už dávnejšie. Lacné notebooky s jednoduchým operačným systémom sú určené najmä pre študentov, no nepohrdnú nimi ani tí, ktorých práca sa odohráva väčšinu času v online priestore. Veľmi nás preto potešilo, keď sme získali na test Acer Chromebook 13. Ide o zariadenie, ktoré patrí do novej generácie Chromebookov, ktoré už netrpia nedostatkom pamäti či slabými procesormi. Naopak, voči konkurencii ponúkajú tieto zariadenia výbornú výdrž batérie a prívetivú cenovku. Niekde však kompromis bolo treba spraviť.

Konštrukcia | Pevný plast a výborná klávesnica

Acer Chromebook 13 sa vyznačuje veľmi dobrým spracovaním. Konštrukcia vyrobená z plastu nevŕzga a pevne drží na svojom mieste, aj keď po uchytení do ruky nadobudnete dojem lacnejšieho zariadenia. Na testovanie sme mali k dispozícii bielu verziu tohto počítača, ktorá sa nám páčila aj vďaka tomu, že na tele nezachytávala odtlačky. Pozor však na prípadné ušpinenie, ktoré na matnom bielom povrchu ihneď vidno.

acer-chromebook-11-cb3-111-white_01-100408927-orig

Displej má uhlopriečku 13 palcov a ponúka matné povrchové spracovanie. Hoci má Full HD rozlíšenie, matná úprava trochu dodáva na pocite neostrého obsahu. Jej výhodou je však práca v exteriéri a na priamom slnku, kde displej ponúka lepšiu čitateľnosť ako konkurenti. Pri plnom rozlíšení displeja sme si tiež všimli menšie ikony a tlačidlá systému. Mladým používateľom nebudú robiť problém a rýchlo si na zvyknú, no starší ľudia siahnu zrejme po menšom rozlíšení s väčším DPI, ktoré na displeji zobrazuje väčšie prvky systému.

Za obrovskú výhodu považujeme klávesnicu tohto Chromebooku. Tá sa v mnohom podobá na klávesnicu Macbook-ov, ponúka klávesy s väčšími medzerami a dobrou výškou aj odozvou. Písanie na nej nie je problémom ani pri dlhších textoch. Škoda, že nie je podsvietená. Plusom sú rozhodne aj reproduktory tohto Chromebooku. Tie síce zaostávajú v otázke basov, no so stredmi a výškami si poradia naozaj dobre. Ich hlasitosť aj čistota zvuku sú chválitebné a postačia vám určite aj pri pozeraní filmu či seriálu.

vyrez

Negatívne hodnotíme umiestnenie slotov a otvorov na novom Chromebooku. V ľavom boku sa nachádza čítačka SD kariet a USB 3.0, pričom druhý slot na pripojenie diskov a príslušenstva nájdete až v zadnej časti. Vzadu sa nachádza aj HDMI vstup na prídavný monitor. Pravý bok obsadzujú len slot na slúchadlá (3,5 mm jack) a otvor na kolíkovú nabíjačku. Tá je na konci zahnutá do tvaru písmena “L”, a tak sa používa pomerne pohodlne. Kolík s menším priemerom sa ale v priebehu rokov môže  vďaka vetchej konštrukcii zničiť. Notifikačné diódy si svoje miesto našli netradične na lište za displejom. Toto umiestnenie je pomerne netypické, no na notifikácie vidíte pri zavretom aj otvorenom kryte displeja, takže si stačí iba zvyknúť.

Parametre:

  • Procesor: 2,1 GHz Nvidia Tegra K1 CD570M-A1 (4-jadrový),
  • Grafika: Nvidia Keplar,
  • RAM: 2 GB DDR3 (1333 MHz),
  • Displej: 13.3-palcový, rozlíšenie 1920 x 1080 bodov,
  • Disk: 16 GB SSD,
  • Porty: 2 x USB 3.0, HDMI, čítačka SD kariet, slot na slúchadlá s mikrofónom,
  • Konektivita: 802.11 ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0,
  • Kamera: 720p HD webkamera,
  • Hmotnosť: 1,5 kg,
  • Rozmery: 327 x 228 x 18 mm.
  • Cena: 290 EUR

Výkon a pamäť | NVIDIA Tegra K1 s nízkym odberom energie

Chromebooky sú na prácu s internetom. Bodka. Preto má zmysel testovať aj výkon iba v rámci internetového prehliadača, v tomto prípade Google Chrome. Ten pracoval pomerne svižne, aj keď pri silnejšom multitaskingu začal mať problémy s rýchlosťou. Acer Chromebook 13 zvládne prehliadanie aj 15 tabov naraz, akonáhle však k tomu pridáte streamovanie hudby alebo videa, jeho reakcie sa spomalia. Pri sústredí sa iba na daný stream (napr. Full HD prenos videa a zvuku z majstrovstiev sveta v hokeji) Chromebook nemá žiadne problémy. K vyššiemu výkonu by mu pomohlo navýšenie RAM z aktuálnych 2 GB na 4 GB.

Procesor NVIDIA Tegra K1 má 4 jadrá taktované na 2,1 GHz. Keď treba, tak vie zabrať. Jeho obrovskou výhodou je nízka energetická náročnosť. Znamená to asi toľko, že pri bežnom prehliadaní internetu (sociálne siete, niekoľko otvorených webov) zvládnete na jedno nabitie fungovať naozaj dlho – aj celý pracovný deň. Vďaka 4-jadrovej architektúre si môžete dovoliť aj spustenie stredne náročnej hry v prehliadači, prípadne si pustiť film vo Full HD rozlíšení aj s vyšším snímkovaním. Pri 2K videách prehliadaných cez YouTube sme zaznamenali občasné zaseknutia.

Kapacita vnútornej pamäte je v tomto prípade iba 16 GB. Pri Chromebookoch ide o bežnú hodnotu. Táto pamäť slúži len na ukladanie dočasných súborov, prípadne na inštalovanie niekoľkých aplikácií a doplnkov pre Chrome. Všetko podstatné sa odohráva online. Pri kúpe Chromebooku vás Google odmení 100 GB priestoru v Google Drive, ktorý budete využívať ako online úložisko pre fotografie, video aj dokumenty. Ak chcete mať vaše dáta dostupné offline, musíte si ich uložiť na pamäťovú kartu, prípadne externý disk. Práca s online dátami si vyžaduje chvíľu zvyku a najmä neustále pripojenie k internetu, no to by už dnes nemalo byť absolútne žiadnym problémom.

Operačný systém | Klasický Chrome OS

Ako už z názvu operačného systému vyplýva, Chrome OS je zameraný najmä na prácu s internetom. Hlavným prvkom je jednoznačne internetový prehliadač Google Chrome, v ktorom ste odkázaní nielen na prehliadanie internetu, ale aj prácu s grafikou, videom a textom. Na samostatné grafické aplikácie zabudnite, jediným zdrojom aplikácií je pre vás Google Chrome Store.

acer-chromebook-13-1

Hľadanie tých správnych doplnkov či aplikácií na prácu s dokumentami a multimédiami vám síce dá trochu zabrať, no nakoniec sa dá vždy nájsť alternatívne riešenie. Na písanie textu, prácu s tabuľkami a prezentácie môžete využiť plnohodnotný Google Drive s Dokumentami Google, na prácu s fotografiami môžete využiť priamo online aplikácie dostupné ako samostatné webstránky a na jednoduché úpravy videa môžete použiť hoc aj YouTube.

Systém Chrome OS je veľmi jednoduchý a obsahuje iba základné nastavenia. Šikovnejší používatelia si ho dokážu vyladiť podľa seba, no skôr ide o nástroj určený pre študentov a tých, ktorí pracujú iba s internetom. Fanúšikov zláka najmä na jednoduchosť a dobrú cenu, za ktorou stojí menej výkonný hardvér a softvér nevyžadujúci si takmer žiadnu softvérovú licenciu. Veľké využitie Chromebookov vidíme napríklad v rozvojových krajinách, kde je prístup k internetu vzácny, prípadne v školách, ktoré by Chromebookmi mohli pokojne nahradiť staršie počítače.

Veľkou výhodou tohto operačného systému je integrácia služieb Google, ktoré umožňujú nielen synchronizáciu dát medzi viacerými zariadeniami, ale aj využívanie pokročilých Google technológií napríklad na výučbu. Spôsobov, ako tieto “jednoduchšie notebooky” využiť, je naozaj veľa, a stačí sa len poriadne porozhliadať. Nečakajte však, že za takú nízku cenu dostanete plnohodnotne vybavený počítač. Pred kúpou Chromebooku si ho určite najprv vyskúšajte niekde v predajni.

Batéria | Malá kapacita, no obrovská výdrž

Li-Ion akumulátor v zariadení Acer Chromebook 13 má kapacitu 3220 mAh. Výrobca pri špecifikáciách udáva maximálnu výdrž batérie na úrovni 11 hodín a 50 minút, čo môžete dosiahnuť pri minimalizovaní jasu a aktivít, ktoré na Chromebooku robíte. Počas nášho testovania sme sa dostali na výdrž zhruba 9 hodín, počas ktorých sme zariadenie využívali zhruba 6 hodín na prácu v Chrome a 3 hodiny sme pozerali online stream videa v 720p rozlíšení. Výdrž batérie hodnotíme naozaj pozitívne a Acer Chromebook 13 odporúčame najmä tým, ktorí veľa cestujú, prípadne cez deň často odbiehajú zo svojho pracoviska na stretnutia a potrebujú notebook, ktorý im v polovici prezentácie nevypne kvôli vybitej batérii. Pozitívne hodnotíme aj čas nabitia batérie z 0 na 100%, ktorý sa pohybuje na úrovni zhruba 2 až dve a pol hodiny. Samozrejme, v závislosti od toho, čo počas nabíjania s Chromebookom robíte.

acer-chromebook-13-4

Výdrž batérie rapídne klesá pri práci s videom a náročnejšími aplikáciami, ktoré si vyžadujú zapojenie všetkých 4 procesorových jadier. Pri veľkom vyťažení sa ale môžete spoľahnúť na to, že vám Acer Chromebook 13 vydrží prinajmenšom 4-5 hodín. To je stále ešte nadštandard, ktorý budete pri notebookoch s Windowsom hľadať iba veľmi ťažko.

HODNOTENIE | Acer Chromebook 13

Testovanie Chromebooku nie je žiadna sranda a občas musíte hľadať ihlu v kope sena, aby ste pochopili, o čo Googlu pri tvorení týchto zariadení išlo. Po niekoľkých dňoch sme ale našli v tomto zariadení zmysel a dnes už vieme, kde by sme ho používali. Chromebooky sú jednoznačne určené najmä študentom a tým, čo pracujú cez internet, no rozhodne by nimi nepohrdli ani ľudia hľadajúci jednoduchý počítač na základné úkony. Obrovskou výhodou je cena a to, že celú platformu zastrešuje Google. Chromebook sa môže rýchlo stať aj druhým počítačom vo vašej domácnosti a je výborným doplnkom k plnohodnotnej pracovnej stanici s Windowsom, Linuxom či Mac OS.

acer-chromebook-13-3

Zástupca tejto kategórie, ktorý sa dostal na náš redakčný stôl, je jedným z najlepších Chromebookov, aké si dnes môžete kúpiť. Ponúka pomerne dobrý výkon a najmä veľkú výdrž batérie, z ktorej sme ostali príjemne prekvapení aj my. Displej má jemné rozlíšenie a pracuje sa s ním dobre aj v exteriéri. Nevýhodou je nelogické usporiadanie slotov na konštrukcii tohto zariadenia a systém Chrome OS, ktorý je určený takmer výhradne na prácu online. Keď si ale kupujete Chromebook, viete, do čoho idete, a tak systém nemožno priamo označiť za negatívum. Acer Chromebook 13 sme si po niekoľkých dňoch testovania pomerne obľúbili a veríme, že v budúcnosti sa platforma Chromebookov ešte bude pýtať o slovo. Acer Chromebook 13 si momentálne môžete zakúpiť za sumu približne 290 EUR.

Tento článok nájdete v druhom  čísle časopisu Android Magazín.

kup predplatne a vyhraj

Zakúpením predplatného sa zaraďujete aj do súťaže o množstvo zaujímavých vecných cien v Predplatiteľskej súťaži.

22.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+