MojAndroid

Drony a hračky na diaľkové ovládanie sú už dlho súčasťou našej redakcie. Ako jedna z mála redakcií vám ponúkame tieto zábavky pre dospelých aj na našich akciách Android Roadshow. Tu si každý z vás môže prezrieť lietajúceho drona Parrot Rolling Spider či zaujímavého skákajúceho drona Parrot Sumo. Drona, ktorého sme testovali naposledy, ale s týmito hračkami porovnávať nemôžeme. Lietajúci Iris+ je totižto niekoľkonásobne väčší, drahší a prepracovanejší. Ide o lietajúceho drona v pravom zmysle slova, a jeho testovanie sme si patrične užili. Aj keď to už nebolo len o zábave, ale aj o zodpovednosti.

Konštrukcia a technické parametre

Iris+ je naozaj zaujímavým dronom s pomerne veľkým rozpätím ramien, viac ako pol metra. Hoci je jeho konštrukcia vyrobená prevažne z plastu, šasi tvorí kov, ktorý zabezpečuje potrebnú tuhosť. Na konci ramien sa nachádzajú dva typy vrtúľ, ktoré slúžia na ovládanie drona. Každá z vrtúľ má vlastný 950 kV motor. Telo tohto drona je duté a tento priestor slúži na umiestnenie vymeniteľnej a nabíjacej batérie s kapacitou 5100 mAh, ktorej výmena nezaberie viac ako jednu minútu. Hoci so zariadeniami tohto typu môžu pracovať iba dospelé osoby, jeho poskladanie a základné úkony spojené s jeho spojazdnením by zvládol aj tínedžer.

Iris+_dron_test-3

Jedným z najdôležitejších prvkov konštrukcie je predná dióda, ktorá slúži na indikáciu stavu drona. Inak svieti pri štarte, inak pri lete a inak v prípade, že sa vám vybíja batéria. Vďaka jej intenzite dokážete stav drona indikovať aj na vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov, čo si určite pochvaľujeme. V blízkosti LED diódy sa nachádza aj bezpečnostné tlačidlo, ktoré musíte stlačiť pri štarte vrtúľ. Toto tlačidlo obsahuje rovnako diódu, tentokrát červenej farby, ktorá indikuje štart drona.

Iris+_dron_test-4

Lietajúce drony sa využívajú najčastejšie na natáčanie videa zo vzduchu. Na túto činnosť je špeciálne upravený aj dron Iris+, ktorý ponúka samostatné príslušenstvo pre pripojenie GoPro kamery aj so stabilizátorom (gimbal), a priamo na konštrukcii drona sa nachádza aj pevný úchyt na odolné kamery, ktoré tu môžete použiť bez stabilizácie. Pozor však na správne natočenie a umiestnenie kamery, aby ste na záberoch nemali v rohoch vrtule. Presne túto chybu sme počas testovania urobili aj my.

Gimbal je voliteľné príslušenstvo, za ktoré budete musieť zaplatiť ďalších 219 dolárov. Ide o automatický stabilizátor GoPro Hero3 (+) kamery, ktorý kameru udrží v stabilizovanej polohe pri akomkoľvek pohybe drona. Výhodou je možnosť diaľkového nakláňania kamery priamo pomocou tlačidla na diaľkovom ovládači. Kameru môžete natočiť kolmo nadol, prípadne vodorovne, aby snímala horizont. Po troche cviku sa naučíte kameru nakláňať iba pomocou daného tlačidla, bez toho, aby ste jej polohu museli kontrolovať pohľadom.

Iris+_dron_test-8

Aby sme doplnili celkový obraz o tomto drone, napíšeme vám aj niečo o jeho technických špecifikáciách. Iris+ dokáže na jedno nabitie lietať približne 16-22 minút (potvrdzujeme po našom testovaní), pričom na nabitie batérie budete potrebovať zhruba 1 hodinu času. Dron dokáže lietať vo výške približne 50 metrov a s rádiovým diaľkovým ovládaním s ním môžete letieť tak ďaleko, pokiaľ ho vidíte. My sme s dronom dokázali zaletieť približne 200 metrov od ovládača. Vďaka zabudovanému GPS sa nemusíte báť, že by sa vák dron stratil.

Vždy, keď zaletí mimo dosah diaľkového ovládania, aktivuje sa systém s GPS súradnicami, na ktorých dron vzlietol a Iris+ sa sám dopraví priamo na miesto vzletu. Podobných inteligentných funkcií ponúka tento dron ešte viac. Napríklad pri vybíjaní batérie dron sám zostúpi zo vzduchu na zem a spustí hlasný alarm, aby ste ho našli aj v prípade, že dosadol ďalej od vašej pozície. Vynikajúcou možnosťou je aj GPS náramok, ktorý si môžete dať na ruku a nechať drona, aby vás sledoval. Túto možnosť, nazývanú Follow Me, využijú najmú aktívni či extrémni športovci, ktorí sa môžu nechať natáčať napríklad pri zjazde kopca na bicykli, pri splavovaní rieky alebo pri akejkoľvek inej činnosti.

Iris+_dron_test-10

Veľmi zaujímavým je aj sprievodný program DroidPlanner 2. Pomocou neho môžete na akomkoľvek spárovanom Android zariadení nakresliť trasu na mape, po ktorej má dron letieť, a na ovládanie nepotrebujete ani diaľkový ovládač. Takýmto spôsobom si môžete natočiť ťažko dostupný terén, prípadne miesto, ktoré nemôžete osobne navštíviť, aby ste odtiaľ ovládali drona. Treba však myslieť na to, že v meste je takýto spôsob ovládania drona naozaj nemožným. Dron totižto nedokáže rozpoznať prekážky vo svojej dráhe, a tak bude iba sledovať dráhu, ktorú mu navolíte.

Ovládanie

Na ovládanie drona Iris+ slúži rádiový ovládač s množstvom tlačidiel a joystickov. Bolo by zbytočné opisovať funkciu každého ovládacieho prvku, a tak vám opíšeme len to, čo všetko s týmto ovládačom môžete na drone Iris+ ovládať. Základom sú dva joysticky, ktorými môžete ovládať pohyb drona dopredu, dozadu a do strán, prípadne jeho výšku. Pomocou týchto joystickov drona aj naštartujete.

Jedným z ovládacích prvkov je aj menič režimu, ktorý vám umožňuje drona ovládať s poloautomatickou stabilizáciou, prípadne v plne manuálnom režime pre pokročilých pilotov. Otočný ovládač v ľavom hornom rohu zas ovláda GoPro kameru v gimbale. Na ovládači sa nachádza aj monochromatický displej, ktorý informuje o stave drona, úrovne jeho batérie či o úrovni batérie v ovládači. Menu na displeji môžete ovládať pomocou štvorice tlačidiel po jeho ľavej strane, dôležitými sú aj dve tlačidlá Menu a Exit vpravo.

Iris+_dron_test-7

Ostatné ovládacie prvky sú pre bežných používateľov nepotrebné. Pokročilí piloti s nimi môžu korigovať ovládanie drona, no priznáme sa, že kvôli ich zložitosti sme sa ostatných tlačidiel radšej nedotýkali. Je to však ako jazda na aute – spočiatku viete, kde sa nachádzajú pedále a volant, a až neskôr prichádzate na ďalšie funkcie a možnosti vášho auta, v našom prípade drona. Čím viac s ním budete lietať, tým viac vecí vás naučí.

Hodnotenie | 3DR Iris+

Lietajúci dron 3DR Iris+ bol našou prvou skúsenosťou s naozaj veľkými dronmi s rádiovým ovládaním. Rozhodne nie je určený pre úplných začiatočníkov, no na druhej strane je ideálnym riešením aj pre náročných používateľov, ktorí ho dokážu ovládať s ľahkosťou už po niekoľkých letoch. Pozitívne hodnotíme jeho ľahkú konštrukciu, jednoduchú montáž a demontáž, či ovládanie, na ktoré sa dá rýchlo zvyknúť. Praktickým je aj napevno zabudovaný držiak pre odolné kamery priamo na konštrukcii.

irisplus

Samostatnou kategóriou je gimbal pre GoPro kameru, ktorý dokáže stabilizovať obraz počas letu. S jeho pomocou môžete natočiť naozaj úchvatné zábery okolia bez väčších obmedzení. Iris+ dokáže lietať naozaj vysoko a dosah rádiového ovládača je dostatočný na to, aby ste s dronom lietali aj stovky metrov. Nedostatkom je však i naďalej menšia výdrž na batériu, ktorá sa však dá jednoducho vymeniť.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

V neposlednom rade tu je cena, za ktorú si môžete tohto drona kúpiť. Pri pohľade na jeho možnosti by sme ho mohli prirovnať k známym dronom DJI Phantom, ktoré sú v tomto prípade drahšie aj o niekoľko stoviek eur. Drona 3DR Iris+ si totižto môžete (bez gimbalu) kúpiť za $750, s gimbalom za $969.

android-magazin-4-titulka

Tento článok vyšiel pôvodne v 4. čísle Android magazínu.

Dron nám na test zapožičala spoločnosť Uavonic.

19.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+