MojAndroid

Je zvykom každý rok priniesť nový technologický pokrok v nabíjaní mobilných zariadení. A Qualcomm samozrejme nie je výnimkou s novým Quick Charge 5.

Ako to celé začalo

Svoje prvé rýchlonabíjanie predstavili ešte v roku 2013 pod menom Quick Charge 1.0 a disponovalo maximálnym výkonom len 10 W.

Druhá generácia pod menom Quick Charge 2.0 bola predstavená v roku 2015 a mala maximálny výkon 18 W. V roku 2016 – 2017 boli predstavené Quick Charge 3.0 a 4.0, pri ktorých sa ale maximálny výkon nabíjania nezmenil.

Zmena výkonu nastala až pri verzii Quick Charge 4+. Táto posledná a aj aktuálna verzia podporuje až 45 W. Len nedávno spoločnosť Qualcomm predstavila ich piatu generáciu s menom Quick Charge 5. Tá by mala ponúknuť maximálny nabíjací výkon až 100 W pre budúce Android zariadenia – informuje web xda-developers.com

Neskoro

Bohužiaľ, spoločnosť Qualcomm prichádza s týmito číslami dosť neskoro, keďže konkurenčné systémy už dávno uvádzajú maximálny výkon od 100 W až po 125 W.

Jedným z nich je 125 W nabíjanie od spoločnosti Realme, ak vás zaujíma odporúčame náš članok, v ktorom je technológia od Realme popísaná podrobnejšie.

Quick Charge 5 prináša zmeny

Hlavnou zmenou má byť oveľa väčšia efektívnosť od predošlých verzií. Taktiež aj bezpečnosť, ktorú uvádzajú poistkami zariadenia spolu s nižšou operačnou teplotou.

Teplota je jeden z hlavných faktorov vysoko výkonnostného nabíjania.

Quick Charge 5 zmeny
Zdroj: Qualcomm

Quick Charge 5 by mal teda zariadenie s 4500 mAh batériou nabiť z úplnej nuly na 50 % len za 5 minút. Na 100 % to bude celkovo trvať len neuveriteľných 15 minút, zaujímavosťou má byť aj schopnosť udržiavať teplotu zariadenia na maximálnej hodnote 40 stupňov Celzia.

Tým pádom udávajú až 10-násobné zlepšenie v maximálnom výkone nabíjania od 4 generácie a 70 % zlepšenie v efektívnosti.

Na záver nezabudli dodať ani to, že táto technológia je už teraz podporovaná už na viac ako 250 zariadeniach a viac ako 1000 mobilných doplnkoch. Takisto ich najnovšia 5. generácia je kompatibilná aj spätne so staršími štandardmi.

Netreba zabudnúť, že taktiež aj spoločnosť Xiaomi už potvrdila používanie tohto nového štandardu na svojich nových zariadeniach, ktoré by sa v reklamách mali objaviť v Q3 roku 2020.

Momentálne bude táto technológia dostupná len pre zariadenia s procesormi Snapdragon 865 a 865 plus. Zariadenia s procesormi Snapdragon 690, 720G a 765G zatiaľ nebudú podporované.

31.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+