MojAndroid

Prednedávnom gigantický producent mobilných čipsetov Qualcomm potichu uviedol, že ich niektoré nové procesory podporujú fotografické senzory s maximálnym rozlíšením až 192 MP. Nejednalo sa však o nič iné ako doplnenie tabuľky špecifikácií niektorých modelov. Ak máte pomerne nové zariadenie, je veľmi pravdepodobné, že patríte k skupine ľudí, ktorých procesor zvládne spracovať fotografie v takom obrovskom rozlíšení.

Pridaná podpora nereálneho rozlíšenia?

Prvé informácie o natívnej podpore tak šialene vysokého rozlíšenia určitých čipsetov sa objavili na weboch XDA Developers. Tam boli aktualizované výpisy špecifikácií procesorov Snapdragon. Čipsety, ktoré podporujú fotografie do veľkosti 192 MP sú:

  • Qualcomm Snapdragon 670
  • Qualcomm Snapdragon 675
  • Qualcomm Snapdragon 710
  • Qualcomm Snapdragon 845
  • Qualcomm Snapdragon 855

Z pohľadu na to, že tieto vyššie uvedené čipsety musia byť schopné vytvoriť fotografie takýchto kvalít, tak je požadované od nich hneď niekoľko funkcionalít, ako Multi-frame Noise ReductionMFNR (technológia, ktorá znižuje množstvo digitálneho šumu na fotografiách) či Zero Shutter Lag (zabezpečuje bleskurýchle tvorenie fotografií bez čakania). Tieto funkcie sú zakomponované priamo do samotného čipu.

Pravdupovediac si však nevieme v smartfóne predstaviť senzor, ktorý je schopný snímať fotografie s rozlíšením nad 100 MP. Nižšie rozlíšenie má za následok poňatie viac svetla, čo sa berie pri senzoroch tak malých rozmerov za podstatne väčšiu výhodu ako vyššie rozlíšenie. Samozrejme, zodpovedajú tomu aj ďalšie parametre, ako fyzická veľkosť pixelov či celková svetelnosť. Jednoducho povedané je enormne veľké rozlíšenie na snímačoch v smartfónoch zbytočné.

Pozmenený bol aj Snapdragon 660

Zmeny v parametroch sa dotkli aj procesoru Snapdragon 660, ktorý odteraz oficiálne podporuje zachytávanie fotografií v rozlíšení 48 MP. Večná dilema o tom, prečo sa v smartfóne Redmi Note 7 nachádza snímač s rozlíšením 48 MP a vo vnútri je prítomný čipset Snapdragon 660 je tak finálne vyriešená. Procesor totiž tak veľké rozlíšenie podporoval od počiatku, len vo výpise parametrov (doposiaľ z neznámych dôvodov) ukazoval nižšie hodnoty rozlíšenia.

Redmi Note 7 disponuje 48 MP kamerou

Pravdou však ostáva, že výsledné fotografie vyhotovené týmto telefónom boli v rozlíšení 12 MP a snímač (respektíve softvér, ktorý sa staral o spracovanie fotografie) pracoval prakticky na rovnakom princípe, ako fotoaparáty na smartfónoch značky HTC (technológia známa ako UltraPixel). Jednoducho povedané jeden veľký pixel bol tvorený štyrmi menšími pre dosiahnutie čo najlepšej fotografie s nasnímaním viac svetla. Jedná sa o veľmi šikovný spôsob, ako vytvoriť krajšie fotografie za cenu nižšieho rozlíšenia 12 MP, ktoré je inak kompletne dostatočné.

Nachádza sa procesor, ktorý máte vo svojom vlastnom smartfóne v tomto zozname?

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
MediaTek chce predstaviť čipset, ktorý bude konkurovať Snapdragonu 855 5G

Náš tip
Google možno bude dávať do Pixelov svoje vlastné čipsety

Náš tip
Redmi Note 7 predstavený: 48 MP fotoaparát, veľký displej a nízka cena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+