MojAndroid

Len dnes sa dostala na svetlo sveta správa o tom, že až 900 miliónov Android zariadení trpí bezpečnostnou chybou zvanou QuadRooter. Ide o zariadenia s Qualcomm procesorom, vrátane takých modelov ako Samsung Galaxy S7 a S7 Edge. QuadRooter je skupina 4 bezpečnostných dier, ktoré útočníkom umožňujú získať root práva na vašom zariadení po nainštalovaní infikovanej aplikácie. Tá je pritom veľmi nenápadná, pretože nevyžaduje žiadne špeciálne povolenia pre prístup k funkciám vášho zariadenia.

Samsung_Galaxy_S7-9

QuadRooter pritom nie je novým hráčom na poli bezpečnostných dier. Qualcommu bola táto chyba ohlásená už v apríli, pričom odvtedy pracoval aj na jej odstránení. CERT-CC (Computer Emergency Response Team Coordination Center) dal Qualcommu presne 90 dní na vytvorenie bezpečnostnej záplaty, ktorú mal následne poslať všetkým OEM výrobcom, aby tí mohli poskytnúť aktualizácie na svoje zariadenia. Google zobral situáciu inak ako ostatní a 3 zo 4 dier odstránil svojimi mesačnými bezpečnostnými aktualizáciami. Poslednú dieru “zapláta” septembrový update, ktorý získajú Nexus zariadenia a niekoľko ďalších modelov od iných výrobcov s čistým Androidom.

Náš tip
Androidy straší nový vírus Godless. Dokáže sám urobiť root na smartfóne

Touto nebezpečnou dierou nedisponujú všetky zariadenia s procesorom Qualcomm. Ak chcete zistiť, či ste v ohrození, nainštalujte si aplikáciu QuadRooter Scanner a oskenujte si svoje zariadenie. Odkaz na stiahnutie nájdete nižšie. Je možné, že väčšina ohrozených zariadení už touto chybou nedisponuje a výrobca ju opravil v jednej z posledných aktualizácií systému. Ak nie, tak na opravnú aktualizáciu budete musieť ešte počkať.

Zdroj: DefCon via SamMobile

8.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+