MojAndroid

Spoločnosť TrendMicro, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou ako takou, odhalila na Androide nový typ vírusu. Nesie označenie Godless a nebezpečný je najmä tým, že v sebe nesie exploity, ktoré dokážu bez vášho vedomia vykonať root na vašom zariadení. TrendMicro na svojom blogu urobilo okolo nového malvéru naozaj veľký ošiaľ a ľudia sa samozrejme začali báť o svoje zariadenia. Nie všetko, čo TrendMicro zverejnilo, je však pravdivé a niektoré vyjadrenia sú mierne pritiahnuté za vlasy. Tu je celé znenie ich správy na blogu spoločnosti:

Natrafili sme na rodinu vírusov známu ako Godless (v zariadeniach prítomná ako ANDROIDOS_GODLESS.HRX), ktorá v sebe obsahuje rootovacie exploity. Nakoľko má tento vírus hneď niekoľko druhov exploitov, dokáže napadnúť virtuálne všetky zariadenia s Androidom 5.1 Lollipop a starším. V tomto momente to predstavuje 90% všetkých Android zariadení. Na základe dát, ktoré sme zozbierali z našej aplikácie Trend Micro Mobile App Reputation Service, aplikácie s týmto vírusom sú dostupné aj na prominentných obchodoch s aplikáciami, akým je napríklad aj obchod Play, pričom tieto aplikácie používa viac ako 850 000 zariadení na svete.

Veci však treba uviesť na pravú mieru. To, že máte zariadenie s Androidom 5.1 Lollipop a starším automaticky neznamená, že máte v smartfóne aj samotný vírus, alebo že existuje reálna šanca, že by ste ho do zariadenia nejakým spôsobom preniesli inštalovaním aplikácií. Google tiež automaticky skenuje všetky aplikácie v obchode Play aj v samotnom zariadení pri ich inštalácii, a tak je takmer nemožné nakaziť sa dnes týmto vírusom. Google ho totižto zaradil do databázy nebezpečných “kódov” a je takmer isté, že aplikácia, ktorá ho obsahuje, sa nenainštaluje do zariadenia a Google vás na to upozorní varovaním, že obsahuje vírus. Samozrejme, aplikáciu si môžete nainštalovať manuálne a kontrolu Googlu preskočiť.

Náš tip
TÉMA | Je antivírus pre Android nevyhnutnosťou?

Zo všetkých 850 000 zariadení, ktoré sú týmto vírusom nakazené, je 400 000 zariadení z Indie, 100 000 zariadení z Indonézie a na Slovensku sa môžeme baviť o desiatkach, maximálne stovkách potenciálne napadnuteľných zariadení. Navyše, náchylných je iba 200 modelov smartfónov (na svete je viac ako 14 000 druhov Android zariadení). Google tiež každý mesiac uvoľňuje bezpečnostné aktualizácie a pokiaľ si svoje zariadenie pravidelne aktualizujete, mali by ste tak úplne eliminovať riziko nakazenia. Aktuálne je v obchode Play iba jedna Android aplikácia obsahujúca Godless vírus. Jej názov je Summer Flashlight a pokiaľ ju v zariadení nemáte nainštalovanú, na 99,99% ste pred týmto vírusom v bezpečí. Ak ju máte nainštalovanú, tak ju okamžite odinštalujte a uistite sa, že vírus v zariadení neurobil žiadne škody.

Ako predísť nakazeniu akýmkoľvek vírusom?

Najlepšou ochranou je aj v tomto prípade prevencia, a najmä zdravý rozum. Nikdy si neinštalujte aplikácie z obchodov, ktoré nepoznáte, prípadne z warez fór, kde sú platené tituly dostupné zadarmo. Jediný bezpečný zdroj APK súborov, ktorý vám odporúčame a zaručujeme sa za jeho bezpečnosť, je web APKMirror.com. Dobre urobíte aj vtedy, keď nebudete klikať na reklamy v emailoch a internetovom prehliadači, pretože aj tie môžu byť zdrojom vírusov pre váš smartfón. V neposlednom rade môže pomôcť aj antivírusový program, ktorý dokáže detegovať nebezpečné aplikácie ešte predtým, ako si ich nainštalujete. Stretli ste aj aj vy niekedy v živote s vírusom v smartfóne alebo tablete? Ak áno, dajte nám vedieť, s akým.

Zdroj: AndroidCentral

27.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+