MojAndroid

Modulárne smartfóny, ktoré poznáme pod názvami Projekt Ara alebo PuzzlePhone dovolia používateľom vyskladať zariadenie z častí, pričom neskôr môžete vymeniť tie moduly, ktoré pre vás už nie sú postačujúce. Ďalším dôvodom, ktorý viedol autorov nápadu k jeho reálizácii je zníženie množstva odpadu, no len veľmi málo bolo povedané o tom, čo sa bude s náhradnými dielmi diať. Fínska spoločnosť Circular Devices prišla s unikátnym riešením, ktoré nazvala Puzzlecluster. Ide o škálovateľný počítač, ktorý využíva modulárne časti zo smartfónov.

Koncept Puzzleclustera je veľmi jednoduchý. Keď sa majiteľ modulárneho smartfónu rozhodne vylepšiť smartfón novou procesorovou jednotkou, starý modul, ktorý mu zostane je použitý, ako “mozog” všestranného počítača. Tento môže byť použitý na analýzu dát, výskum, poháňanie cloudových služieb domácnosti, ale aj v iných prípadoch.

Počiatočné návrhy ukazujú drobnú kocku, ktorá dokáže naraz poňať obmedzený počet modulov. Autori však uvádzajú, je jednotky je možné kombinovať a vytvoriť tak ešte výkonnejší počítač. Puzzlecluster je zatiaľ len konceptom, ale ide o zaujímavý nápad. Budúcnosť projektu však vo veľkej miere závisí od úspechu modulárnych smartfónov.

PuzzleCluster-A4-rev3-flatten_lr.0

Zdroj: The Verge

26.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+