MojAndroid

Project Ara od Googlu nie je jediným projektom modulárneho smartfónu na svete. Svoj koncept ukázala aj fínska spoločnosť Circular Devices, ktorá vyvíja vlastnú alternatívu nazývanú PuzzlePhone. Smartfón s týmto označením sa skladá z troch častí, z ktorých jedna je základňou pre zvyšné dve a tvorí tzv. chrbticu celého zariadenia, ponúkajúc vlastný LCD displej, reproduktory a základnú elektroniku. Zvyšné časti, ktoré sa zasúvajú do základne sú tvorené batériou a sekundárnou elektronikou, či procesorom a fotoaparátom. V budúcnosti by tak bolo možné tieto časti jednoducho vymeniť, čo by malo viesť k dlhšej životnosti samotných smartfónov. Predstavte si, že ste so svojím smartfónom spokojní, má výborný displej a reproduktory,  no časom ste už nie celkom spokojní s výdržou batérie alebo kvalitou fotoaparátu. Nie je nič jednoduchšie ako vymeniť len tie komponenty, ktoré skutočne chceme. Práve to má riešiť projekt Ara, PuzzlePhone a im podobné projekty.

frontview backview

Oficiálne bol PuzzlePhone založený v septembri tohto roka, spoločnosť so sídlom v Espoo vo Fínsku však na jeho realizácii pracuje už od roku 2013. Momentálne sa dostala do štádia, kedy je schopná vyrobiť prvé funkčné prototypy a oznámila, že prvé zariadenia by sa do predaja mohli dostať ešte v prvej polovici roka 2015, a to za cenú smartfónu strednej triedy. Ako operačný systém by PuzzlePhone mal používať oklieštenú verziu Androidu, no smartfón bude podporovať aj ďalšie alternatívy a tak nie je vylúčené, že na pultoch obchodov sa objaví aj vo verzii napríklad s Windows Phone, či Ubuntu. Ide nepochybne o veľmi ambiciózny projekt, ktorý by podobne ako Ara od Googlu mohol zmeniť to, ako pracujeme so smartfónmi a ako často ich nakupujeme. Vďaka vymeniteľným komponentom by sa ich životný cyklus mal výrazne predĺžiť, čím by sme ušetrili veľa prírodných zdrojov, ktorých zásoby sa pomaly ale isto míňajú.

Zdroj: theverge

1.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+