MojAndroid

Hoci v naších končinách zatiaľ nie je pri vysielaní bežné ani 4K rozlíšenie, v Japonsku už teraz testujú technológiu, ktorá umožní cez satelitné vysielanie prenášať obraz v rozlíšení 8K. Japonská spoločnosť NHK už spustila prvé testy Super Hi-Vision vysielania, ktorým skúša 4K a 8K video prenášané cez satelity. Momentálne je vysielanie v takto vysokom rozlíšení dostupné len v niektorých verejne dostupných lokalitách v Tokiu a Osake. Komerčného spustenia sa dočká až o niekoľko rokov.

NHK bude testovať live prenosy priamo z podujatia letných olympijských hier z Ria. Má to byť príprava na olympijské hry v roku 2020, ktoré sa budú konať práve v Japonsku. V tom čase, by už vysielanie v 8K rozlíšení malo byť dostupné pre väčšinu obyvateľov. Letné olympijské hry v Riu sú teda akousi prípravou na to, čo má prísť v roku 2020.

Samozrejme, na to, aby ste si mohli užiť prenos v takto vysokej kvalite, budete potrebovať aj kompatibilné zariadenia. Tých je momentálne na trhu len niekoľko, pričom nie všetci si ich budú môcť aj dovoliť. Cena TV s podporou Super Hi-Vision sa šplhá nad hranicu 100-tisíc dolárov a lacné nebudú ani zariadenia pre príjem 8K vysielania. Je to však len vecou niekoľkých rokov, kedy by sme si vyššie 4K a 8K rozlíšenie mohli plnými dúškami užívať aj u nás v Európe a na Slovensku.

Zdroj: engadget

3.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+