MojAndroid

Do pilotného ročníka ENTER Olympiády sa so svojimi projektmi prihlásilo množstvo základných a stredných škôl. Víťazné tímy, ktoré vybrala odborná porota zo semifinálovej desiatky, priniesli širokú škálu projektov: Od funkčného modelu Pinballovej konzoly, cez elektronického asistenta pre imobilných pacientov, po signalizáciu pre asistentov detí na špeciálnych školách. A teraz sme spoznali tých najlepších:

Stredné školy a gymnáziá

3. miesto: Incubaci – Incubio starostlivosť o rastliny
2. miesto: Bit games – Bit arcade
1. miesto: Oravskí junáci – Smart svetlo na bicykel

Základné školy

3. miesto: Pinball – hra Pinball
2. miesto: STEMFI tím – osobný asistent pacienta
1. miesto: Jakubovskí roboti – MICRO:BITY ako asistenti asistentov na špeciálnej škole

„Posledné dva roky sme do škôl dostávali hardvér, učiteľom sme poskytovali vzdelávacie materiály a dnes vidíme, ako tieto zdroje dokázali učitelia a žiaci s trochou zdravého zápalu a túžby po poznaní premeniť na zaujímavé a kreatívne projekty. Znie to možno ako fráza, no kvalita prihlásených projektov nás skutočne prekvapila. Študenti preukázali schopnosť pracovať v tíme, logicky uvažovať a na splnenie svojich predstáv využiť rôznorodé technológie a postupy od programovania po 3D tlač.“

Tatiana Švrčková, manažérka spoločenskej zodpovednosti Telekomu

Progamovaniu s micro:bitmi sa darí. Zapojilo sa už 570 škôl

23.3.2022

Program ENTER bol odštartovaný v septembri 2020 a mal jeden hlavný cieľ. Pomôcť naštartovať digitálne vzdelávanie detí na slovenských školách. Počas 18 mesiacov fungovania sa poradilo do programovania s micro:bitom zapojiť už takmer 570-tisíc škôl po celom Slovensku, informoval Telekom prostredníctvom tlačovej správy.

Toto všetko sa podarilo

Školám bolo v rámci dvoch grantových výziev prerozdelených viac ako 390-tisíc eur, za ktoré mohli získať sady micro:bitov, ktoré sú určené na praktické vzdelávanie detí. Súčasťou toho je samozrejme aj vzdelávanie učiteľov, Za posledný rok a pol sa podarilo vyškoliť 600 učiteľov, z ktorých každý priemerne odučil 90 žiakov. Spolu sa tak s micro:bitom mohlo učiť programovať až 54-tisíc žiakov základných a stredných škôl.

ENTER nepomáha rásť len študentom, ale aj učiteľom

V súvislosti s touto témou bol urobený aj prieskum, ktorý ukázal jasne. Až 97 % učiteľov v ňom uviedlo, že micro:bity dokážu žiakov motivovať k programovaniu a technológiám. Prieskum bol vypracovaný organizáciou Učíme s hardvérom na vzorke 149 učiteľov zapojených do programu ENTER.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prieskum ukázal aj ďalšie zaujímavé čísla. 85 % učiteľov uviedlo, že ich ENTER posunul po odbornej stránke a 77 % učiteľov skonštatovalo, že im ENTER pomohol posunúť sa pedagogicky. Zároveň až 82 percent učiteľov informatiky uviedlo, že si micro:bit všimli aj učitelia iných predmetov.

„Pri štarte programu ENTER sme mali veľké ambície, no realita prekonala akékoľvek naše očakávania. Samých nás prekvapilo, ako veľmi sa učitelia informatiky aj žiaci vedeli nadchnúť a ukázalo sa, že micro:bit dnes už nie je len o informatike, ale v rámci medzipredmetového vzdelávania pomáha napríklad na biológii učiť deti o potrebách rastlín.“

Tatiana Švrčková, manažérka projektov spoločenskej zodpovednosti Telekomu.

V roku 2022 je v pláne ďalších 65 micro:bit workshopov pre žiakov a v marci sa na STU uskutoční špeciálny bezplatný workshop zameraný na prácu s e-textíliami, ktorý vzniká v spolupráci organizácií Ajty v IT a Slovak Fashion Council.

ENTER Olympiáda

Akýmsi vrcoholom tohto roka má byť olympiáda v programovaní s micro:bitmi. Školy môžu projekty do olympiády registrovať do konca marca, vyhlásenie víťazov prebehne v júni. A nebude to len tak hocikde.

enter microbit
ENTER Olympiáda | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dejiskom vyhlasovania víťazov bude Zážitkové centrum Aurélium v Bratislave. Sú v ňom vystavené zaujímavé exponáty, ktoré vznikli práve vďaka micro:bit. Okrem iného budú tieto priestory hostiť počas tohto roka desiatky workshopov a školení. Odohrávala sa tu aj dnešná tlačová konferencia, ktorej sme sa zúčastnili aj my.

enter microbit
Jeden z mnohých vystavených exponátov | Zdroj: Miroslav Schwamberg
Náš tip
Opýtali sme sa operátorov: Ako podporujú digitálne vzdelávanie na Slovensku?
13.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+