MojAndroid

Inštitút hospodárskej politiky si nechal urobiť prieskum na vzorke 1040 respondentov, v ktorom sa pýtal na najdôležitejšie faktory pri výbere smartfónu a operátora. Najviac používateľov si svoj nový telefón vyberá na základe hardvérovej a softvérovej výbavy. Tieto parametre sú kľúčové pre 47 % respondentov. Dôležitá je aj cena, no tá je až na druhom mieste (42 %). Zaujímavé je, že čím je respondent starší, tým viac preferuje nižšiu cenu pred výbavou. V prípade mladších generácií vyhráva výbava výraznejšie.

Ďalšími menej dôležitými rozhodujúcimi faktormi pri výbere nového zariadenia sú zákaznícka starostlivosť a servis (6 %), dostupnosť príslušenstva (3 %) a pôvod výrobku (2 %). Prieskum pre Inštitút hospodárskej politiky vykonala agentúra MMS Market Research.

“Cenová senzitivita je pri kúpe mobilných zariadení vyššia u žien ako u mužov. Cena zariadenia zohráva vyššiu úlohu aj u starších vekových kategógií obyvateľstva. Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá,” komentoval výsledky prieskumu riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky, František Palko.

Hardvérová a softvérová výbava47 %
Cena 42 %
Zákaznícka starostlivosť a servis 6 %
Dostupnosť príslušenstva3 %
Pôvod výrobku2 %

Aký je kľúčový parameter výberu vášho nového telefónu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

V prípade operátorov je najdôležitejšia cena služieb

Nový smartfón u operátora si Slováci vyberajú hlavne na základe ceny za volania, SMS a dáta. Tento aspekt je najdôležitejší až pre 51 percent opýtaných. Nasleduje spoľahlivosť siete a pokrytie (33 %). Zmluvné podmienky a viazanosť sú najdôležitejšie len pre 8 % Slovákov, zákaznícka starostlivosť pre 6 % a najmenej dôležitým faktorom pri výbere operátora je bezpečnosť (1 %).

Cena za volania, SMS a dáta51 %
Spoľahlivosť siete a pokrytie33 %
Zmluvné podmienky a viazanosť8 %
Zákaznícka starostlivosť6 %
Bezpečnosť1 %

“Dôraz na cenu pri výbere mobilného zariadenia kládli najmä mladšie vekové skupiny. Čím sa vek opýtaných zvyšoval, rástla dôležitosť spoľahlivosti siete a pokrytia. V najstaršej vekovej skupine až 12 % respondentov akcentovalo ako najdôležitejší faktor zmluvné podmienky a viazanosť,” uviedol František Palko.

40 % opýtaných nemá dostatok informácií o 5G sieťach

V prieskume nechýbali ani otázky ohľadom sietí 5G. O výhodách 5G sietí nemá dostatok informácií až 40 % opýtaných. Vymeniť operátora, ktorý by ako prvý uviedol na trh 5G sieť, by sa rozhodlo 17 % respondentov. Najväčšiu skupinu tvorila najmladšia veková kategória.

“Výhody 5G sa ani zďaleka nekončia len pri vyšších rýchlostiach a plynulejšom načítaní videa na smartfónoch. Už dnes vidíme, akou ohromnou príležitosťou je 5G technológia napríklad z pohľadu počtu zariadení pripojených na internet,” zdôraznil František Palko.

5G sieť dokáže obslúžiť až milión zariadení pripojených na jeden kilometer štvorcový, čo vytvorí priestor pre nástup novej éry Internet of Things. V praxi sa dočkáme pripojenia nespočetného množstva malých zariadení a senzorov, ktoré skvalitnia naše životy, zvýšia komfort či urýchlia a zautomatizujú pracovné procesy a podobne. František Palko hovorí aj o tom, že je nevyhnutné, aby Slovensko nezostalo pozadu. “Slovensko je malá a exportne orientovaná ekonomika,ktorá sa musí zapojiť do ďalšej vlny digitálnej revolúcie bez predsudkov.”

11.4.2019
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+