MojAndroid

Asi žiadny člen našej redakcie sa nemôže pochváliť tým, že namiesto mena ho volajú prezývkou. Tou výnimkou u nás je Alžbeta Gavendová, ktorú poznáte ako Harry. Pre MôjAndroid.sk začala pracovať od 1. januára 2015 a je s nami teda už 2 roky. Určite viete, že u nás sa stará najmä o tvorbu videí, cestuje za novinkami, ale keď jej ostáva čas, tak napíše aj nejakú tu novinku, či recenziu.

Môžeš sa na úvod čitateľom trochu predstaviť, uviesť o sebe nejaké základné údaje a fakty?

Ešte chvíľu budem mať 28 rokov a pochádzam z Opatovej pri Trenčíne. Chodila som na výšku do Banskej Bystrice (Akadémia umení – Filmová dokumentárna tvorba). Bavilo ma písať a točiť filmy, dokumenty, za ktoré som aj získala pár ocenení. Počas školy som letá trávila na zahraničných brigádach v oblasti turizmu (animátorka v hoteli, s deťmi, s tancom…) a v poslednom ročníku som študovala aj na Erazme v Portugalsku v Porte. Po výške som odišla najskôr do Rakúska a potom na rok na Malorku, kde sme si s kamoškou otvorili foto-filmové štúdio pre turistov (ale aj miestnych). Po návrate som začala špekulovať s viacerými vecami, ktoré vyústili do externej práce pre TA3 – robila som scenáristku a moderátorku pre Svet technológií.

Štáb z rozprávky O koliesko menej
Štáb z rozprávky O koliesko menej

Od koho a prečo si vlastne dostala prezývku Harry?

Na strednej som nosila krátke vlasy a guľaté okuliare… Bolo to ešte pred tým, než vošiel do kín Harry Potter. Je pravdou, že mám rada ten príbeh, no svoje krátke vlasy a guľaté rámiky okuliarov od bratranca som s postavou Harryho nespájala. Keď sa zjavili prvé plagáty, spolužiačka mi vraví – Ty si ako Harry Potter! Odvtedy sa na mňa začali dívať ľudia v autobuse a šepkať “To je Harry Potter!”. Tú prezývku som začala používať ako nickname. Na stužkovej som už dávno mala dlhé vlasy – no prezývka ostala. (Pritom sa mi páči aj meno Alžbeta :)

Alzbeta_harry_gavendova_potter
Pravý dôvod prečo je Harry Harry

Ako si sa dostala k práci pre MojAndroid.sk a prečo si si vybrala prácu práve tu?

Po roku a pol v jednej firme mi opäť začal chýbať ten adrenalínový život vonku, ľudia z celého sveta. Dala som výpoveď a chcela som ísť zase do zahraničia. V decembri 2014 som sa však stretla s tebou a šéfredaktorom Michalom na vianočnom večierku nemenovanej firmy – a nejak sme si tuším všetci padli do oka :) Pamätám si, ako som o pár dní nato vošla k vám do redakcie, kde bol vianočný stromček s Androidkami, piekla sa tam cigánska pečienka, a vy ste hrali ping-pong a skúšali Oculus Rift. Vravím si – not bad, vyskúšam to tu :D Ak odmyslím jedlo a zábavu, považujem tím MojAndroid.sk za snaživých ľudí, ktorí milujú technológie a neboja sa skúšať v rámci fachu nové veci a prinášať fajnové recenzie.

Čo všetko spadá do Tvojich povinností a ako vyzerá tvoj bežný pracovný týždeň?

Pracovný deň mi začína už večer, keď si pred spaním pozriem kalendár s úlohami na nasledujúci deň. Občas je tam totiž nejaká ranná tlačová konferencia alebo niečo podobné, na čo sa treba nachystať (mikrofón, kamera, notebook). Inak robím, čo mám zapísané v taskoch na deň. Väčšinou najskôr postrihám nejaké malé/väčšie video, chodím na spomínané tlačovky, spravím nejaký rozhovor, napíšem článok, sledujem novinky. Sem tam niečo testujem, takže venujem čas tomu (smartfóny, náramky, hračky a pod.)…

IFA 2015
IFA 2015

Kto ťa pozná vie, že sa rada nadchneš aj pre maličkosti. Čo ťa ale na tvojej práci baví najviac?

Haha :D Áno, viem sa nadchnúť pre maličkosti, teším sa z konskej hlavy vo videu a tak… No – čo ma baví na práci? Baví ma rôznorodosť. Hoci sedím v jednej redakcii, behom týždňa sa vždy nájdu nejaké tlačovky alebo produkty na testy, kedy sa môžem vyvetrať a zmeniť prostredie. Každý deň tiež sa venujem množstvu rôznych tém – vždy čítam niečo nové, nie je to len o smartfónoch. OS Android je v najrôznejších zariadeniach a súvisí s milión vecami. Rovnako ma baví aj cestovanie po výstavách a konferenciách, kedy som fakt šťastná. A teším sa z videí, ktoré majú aspoň nad 1000 pozretí :D OK, Pozrite, nechcem tvrdiť, že práca v MojAndroid je najzaujímavejšia na svete, ale našla som si tu “to svoje” a celkom som s tým spokojná.

Mimo prácu máš určite aj ďalšie záľuby, čomu sa venuješ vo voľnom čase a aké sú tvoje koníčky?

Vždy si hľadám prácu, ktorá ma vie baviť – a tak ju nepovažujem za niečo obťažujúce, ale za svoj koníček. Keď točíme video, baví ma aj strihanie a mám radosť aj z toho, že som na obraze :D (#narcis) . Už od školy som vo voľnom čase točila s kamerou na pásky všetko možné a dokázala som to celé hodiny voľného času strihať a robiť krátke videá (before it was cool). Ale ak sa pýtaš na relax, tak sa len jednoducho rada rozprávam s ľuďmi. Či už pri jedle, v krčme, vonku, na chodníku, alebo pri prechádzke. A rada sa smejem, chodím na výlety. Super sa však vždy odreagujem pri tanci s dychovkou v mojej rodnej dedinke, kde máme aj hasičov, kroje, futbalistov… Rada sa zapájam do vecí, som dobrovoľníčka v nemocnici, milujem cosplay – teda nie že by som mala nejaké namakané kostýmy, ale rada sa tu zúčastňujem a občas aj obliekam do nejakých handier (StarWars, Socialistický Zombie Mord, Gangy Prešporku). Niekto hrá počítačové hry – a ja hrám tieto veci v realite. Človek vtedy úplne vypne.

Gangy_presporku_alzbeta_harry_gavendova

Aký smartfón aktuálne používaš ako primárny a aká je Tvoja „mobilná“ história, aké telefóny si používala v minulosti?

Počas zahraničných liet som zásadne používala niečo lacné, len so SIMkou, aby som sa mala ako dohovoriť s ľuďmi. A aby som nemusela riešiť, keď mi dakde na pláži potiahnu telefón. Dlho som teda mala klasický Siemens (taký, čo ste dostali na Vianoce aj s vestou), a potom som mala Sagem. Prvý ozajstný smartfón bol Sony Xperia Miro, neskôr Sony Xperia M, ktorá mi capla na zem a zažila som svoju prvú “pavučinu” na displeji. Potom som používala Samsung Galaxy Alpha a posledný rok som strávila so Samsung Galaxy S5, ktorý mi prirástol k srdcu. Doba si ale vzhľadom na prácu vyžadoval aupgrade, takže som šťastný používateľ Samsung Galaxy S6 edge Plus. Lopata, ale dobrá.

Aké ďalšie zariadenia používaš pri práci a vo voľnom čase?

Mám veľmi rada inteligentné hodinky, mojou srdcovkou sú zatiaľ Moto 360 prvej generácie. Meriam tu prejdené kroky a sledujem notifikácie. Smartfón tak môžem mať v kľude v taške či v bunde. Ďalej využívam smartfón, ktorým fotím a točím veci pri práci. Zvykla som si aj na powerbanku. Z času na čas využijem rýchlovarnú kanvicu či strúhadlo :)

Ktoré aplikácie nemôžu chýbať v tvojom telefóne a ktoré využívaš najčastejšie?

Priznám sa, že hoci pracujem v oblasti Androidu (a-k-a- smartfón a appky), nepotrebujem k životu veľa aplikácií. Využívam tie najznámejšie komunikačné ako Facebook, Messenger, WhatsApp, je to niečo vyše roka čo mám Instagram. ďalej už asi využívam len Google Mapy, Android Wear na pripojenie k hodinkám, kvôli práci využívam Asanu. Som hejter neustáleho držania smartfónu v rukách a nemám rada, keď mi nejaká osoba nevenuje dostatok pozornosti kvôli smartfónom. Telefón držím neustále len vtedy, keď niečo točím, alebo si nevezmem kabelku.

Na čo sa v novom roku 2017 tešíš naviac?

Ťažsiu otázku si nevymyslel? :D Čo ja viem, pracovne sa teším na veľa vecí – ale skôr takých abstraktných – kto bude hlavným inovátorom v technických oblastiach, ako sa bude vyvíjať virtuálna realita, umelá inteligencia, pohonné hmoty, elektrické autá… Neviem odpovedať konktérnejšie… nechajem sa prekvapiť. A osobne? Na leto :)

13.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+