MojAndroid

Rok 2020 v mnohých z nás zanechal najmä negatívne spomienky, ktoré sú prepojené hlavne s príchodom globálnej pandémie. Ľudia sa rozhodli šetriť peniaze a nekupovať niečo, čo nutne nepotrebujú. Odtrpel si to aj globálny trh so smartfónmi.

Náš tip
Xiaomi Mi 11: Globálna verzia je už za dverami

COVID-19 je hlavným dôvodom poklesov

Počas už uplynulého roka 2020 boli zaznamenané poklesy predajov smartfónov, a to o vcelku citeľných 8,8 percent. Predalo sa tak “len” 1,24 miliárd kusov zariadení. Dôvod je jasný zrejme každému – koronavírus. Ľudia sa rozhodli počas ekonomicky náročnejšieho obdobia šetriť peniazmi. Svoje úspory tak buď nemíňali vôbec, alebo sa zrejme rozhodli investovať do potrebnejších vecí.

Huawei P Smart 2021
Smartfón na obrázku: Huawei P Smart 2021

Pozitívom však podľa webu GizmoChina na druhú stranu je fakt, že sa darilo predaju mobilných telefónov s podporou najmodernejších sietí piatej generácie, alebo aj skrátene 5G. Presnejšie sa v minulom roku podarilo predať v rozmedzí od 280 miliónov do 300 miliónov 5G smartfónov. V porovnaní s obdobím roka 2019 ide o extrémne markantný skok, pretože v spomínanom roku sa predajcom podarilo dodať oveľa menšie množstvo týchto prístrojov. Konkrétnejšie išlo o približne 20 miliónov kusov.

Počas prvej štvrtiny 2020, celosvetový predaj smartfónov zažil veľmi radikálny pád predajov, a to až o 20 percent medziročne. Dvojciferné poklesy sa vyskytli aj v druhej štvrtine roka. Situácia sa začala lepšiť až počiatkom tretieho kvartálu 2020.

Predaje smartfónov síce poklesli, no niektorým značkám sa darilo

Pokiaľ ide o tie najpoprednejšie svetové značky, najviac sa darilo juhokórejskému Samsungu. Za ním nasleduje americký gigant Apple, spolu s Huawei Technologies. Peknú štvrtú priečku má Xiaomi. Najlepšie šestku uzatvára dvojica z Číny Oppo a Vivo. Apple a Xiaomi pritom vnímajú medziročný nárast predajov, takže rok 2020 nemusí byť pre každú spoločnosť priam negatívnym.

predaje smartfónov Huawei 5G

Sme veľmi radi, že tu môžeme vidieť aj Huawei, ktorý si toho kvôli nezhodami s Amerikou odtrpel mnoho ťažkých rán, ktoré sa iba tak ľahko nezahoja. Aj preto táto firma zaznamenala dvojciferný percentuálny pokles, pokiaľ ide o predaje smartfónov. Podobne je na tom s predajmi koniec koncov aj Samsung, no aj napriek tomu si udržal prvú priečku v tejto listine. Ostáva nám už iba veriť, že rok 2021 bude nielen pre ekonomiku, ale pre celý svet vo všeobecnosti lepším.

Náš tip
Už zajtra: Sledujte naživo predstavenie Samsung noviniek a rovno ich vyhrajte | SÚŤAŽ

14.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+