MojAndroid

Predaje na trhu tabletov v posledných rokoch skôr stagnovali až klesali, takže určite prekvapí správa, že v prvom štvrťroku naopak stúpli až o 53 %. Podľa portálu GizmoChina bola dôvodom aj pandémia koronavírusu.

Predajom pomohla práca z domu a online štúdium

Dopyt po tabletoch v posledných rokoch klesal hlavne kvôli stále sa zvyšujúcim uhlopriečkam displejov smartfónov. Tie dnes už bežne dosahujú až takmer 7 palcov, čím sa zmenšuje rozdiel medzi smartfónmi a menšími tabletmi. A pretože je smartfón mobilnejším zariadením, tak býva väčšinou zákazníkmi uprednostňovaný s tým, že na plnohodnotnú prácu preferujú notebook.

Samsung Galaxy Tab S7+
Samsung Galaxy Tab S7+ | Foto: Redakcia


Počas pandémie koronavírusu však veľa ľudí zostalo doma, pracovalo formou home office a pre študentov platila online forma štúdia. Vo všetkých prípadoch stúplo využívanie videohovorov a tým pádom aj dopyt po tabletoch. Z pohľadu pomeru veľkosti displeja a mobility sú v domácnosti totiž pre videohovory pohodlnejším zariadením než smartfóny a notebooky.

Trhu tabletov naďalej dominuje Apple

Potvrdzuje to aj najnovšia štatistika analytickej spoločnosti Counterpoint Research. Už v roku 2020 sa predalo medziročne o 19 % viac tabletov než v roku 2019. Ešte výraznejšie rástli predaje v prvom štvrťroku 2021, a to až o 53 % v porovnaní s prvým štvrťrokom 2020. Oproti poslednému štvrťroku 2020 predaje klesli o 22 %, čo však nie je nič prekvapivé, pretože posledný štvrťrok býva kvôli vianočným sviatkom v predajoch vždy najsilnejší.

Z výrobcov má na trhu tabletov naďalej dominantné postavenie spoločnosť Apple, iPady tvorili 37 % všetkých predajov. Počas prvého štvrťroku 2020 mali pritom 30 % podiel. Americkému gigantovi sa výrazne darilo už minulý rok, keď za rok celý rok 2020 zaznamenal nárast predajov iPadov až o 33 %. Darilo sa aj juhokórejskému Samsungu. ktorého tablety Galaxy Tab tvorili 20 % všetkých predaných tabletov.

Predaje tabletov v Q1 2021 | Foto: GizmoChina.com

O tretie miesto sa delia Lenovo a Amazon s rovnakým podielom 9 %.Nedarilo sa však čínskej spoločnosti Huawei. Ešte pred rokom bol jej podiel na trhu 11 % a v poslednom štvrťroku len 5 %..Portál GizmoChina pripomína, že veľa veľkých spoločnosti prestalo s výrobou tabletov už pred rokmi kvôli nízkemu dopytu. Príkladom je spoločnosť Xiaomi, ktorej posledný tablet Xiaomi Mi Pad 4 vyšiel ešte v roku 2018.

Náš tip
Android sa dočkal viacerých vylepšení. Google hlási 6 noviniek
17.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+