MojAndroid

Minulý týždeň sme sa vás v našej diskusii pýtali, či ešte stále používate na svojom zariadení ROOT. Výsledky hlasovania boli jednoznačné a až 67 % všetkých zapojených používateľov na svojom zariadení ROOT nemá. Výsledky sú radikálne odlišné od tých z podobnej ankety z roku 2016, keď ešte 56 % našich čitateľov používalo ROOT aspoň na jednom zo svojich zariadení. To nás doviedlo k otázke – prečo je to tak? Prečo už nepoužívame ROOT?

Android je jednoducho lepší ako bol

Dôvodov je určite viac a každý používateľ má tie svoje. Jedným z najdôležitejších faktorov je však určite to, že samotný Android teraz ponúka funkcie, ktoré sme inak museli hľadať práve vo svete ROOT-u. Jednou z najčastejšie inštalovaných aplikácií na zariadeniach s ROOT-om je do dnešného dňa aplikácia Titanium Backup, ktorá v súčasných verziách systému Android takmer úplne stratila svoje opodstatnenie.

Aj samotný Android ponúka skvelé zálohovanie aplikácií a údajov do cloudu a pri nastavení nového zariadenia si jednoducho všetko stiahnete a automaticky nainštalujete. Podobne je to aj s ďalšími funkciami v systéme. V neposlednom rade je Android oveľa lepšie odladený ako kedysi a nepotrebujeme si tak inštalovať alternatívne ROM-ky či kernely.

Výrobcovia nám to neuľahčujú

Nie je to tak dávno, čo mnohí výrobcovia nemali nič proti tomu, že sme si zariadenia ROOT-ovali. Napríklad spoločnosť Sony aktívne spolupracovala s komunitou vývojárov a umožňovala upravovať systém vo svojich zariadeniach bez väčších obštrukcií. Bez problémov to bolo možné aj s množstvom ďalších zariadení. Napríklad smartfóny Nexus boli ideálne na ROOT-ovanie a takmer žiaden majiteľ Nexusu ho nepoužíval s čistým Androidom.

To všetko sa ale teraz zmenilo. Majitelia Pixelov si ich kupujú často práve kvôli tomu, že majú istotu najčistejšieho zážitku zo systému Android a podporu najrýchlejších možných aktualizácií. Samozrejme, ak neberieme do úvahy fantastické fotoaparáty, no to je na inú debatu. V každom prípade, mnohí výrobcovia zamykajú bootloader na svojich zariadeniach a robia všetko pre to, aby nebolo možné predinštalovaný systém vymeniť či nejako dramaticky upravovať.

ROOT prináša aj nevýhody

Dôležitým faktom je aj to, že ROOT síce prináša obrovské množstvo možností, no nesie so sebou aj niekoľko nevýhod. Tou najväčšou je, že ak si spravíte na svojom zariadení ROOT, ani Google a ani výrobca zariadenia vám nedokáže garantovať bezpečnosť a zodpovednosť preberáte na seba. Aj preto je možné, že vám zrazu na telefóne prestanú fungovať súčasti, na ktoré ste boli zvyknutí.

Často ide o bankové či platobné aplikácie, ktoré na zariadení s ROOT-om fungovať nebudú. Napríklad aplikácia Google Pay nefunguje ani v niektorých beta verziách systému Android, aj keď ide o oficiálny systém priamo od výrobcu smartfónu.

Nevýhody prevážia výhody

Tým najdôležitejším faktorom, prečo dnes mnohí z nás už nepoužívajú ROOT, je zrejme kombinácia všetkých vyššie spomenutých dôvodov. Výhody, ktoré so sebou ROOT prináša, jednoducho už pre väčšinu z nás neprevýšia nevýhody, ktoré so sebou nesie ROOT-nutie telefónu. Ak prídete o schopnosť platiť prostredníctvom NFC, stratíte možnosť získavať aktualizácie od výrobcu a až tak veľa toho nezískate, jednoducho sa to neoplatí.

31.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+