MojAndroid

Pri nástupe do lietadla je už notoricky známe, že pasažieri budú požiadaní o aktiváciu letového režimu na svojej elektronike. Prečo sa to však vôbec robí? Je príčinou práve zamedzenie rušenia komunikácie lietadla so zemou? Nie tak úplne, dôvodov sa dá nájsť viacero. Téme sa venoval portál edition.cnn.com.

Spôsobujú telefóny počas letu elektromagnetické rušenie?

Už od roku 1920 sa inžinieri zaoberali minimalizovaním vplyvu externých zdrojov rušenia na leteckú telekomunikačnú techniku. Dnes sú už telekomunikácie neporovnateľne pokročilejšie v porovnaní s bývalou analógovou technikou. Výskumy dokázali, že osobné elektronické zariadenia sú schopné vysielať signál s rovnakou frekvenciou, akú používajú piloti na komunikáciu s pozemnými stanicami. Reálne tak môže vznikať elektromagnetické rušenie. Nezávislé štúdie však na praktických pokusoch dokázali, že v skutočnosti používanie smartfónov a počítačov na palube lietadla nijak nezasahuje do komunikácie medzi pilotmi a zemou. V Európskej únii je dokonca od roku 2014 povolené nechať elektroniku počas letu zapnutú.

Samsung Galaxy S21 plus
Zdroj: Radovan Hlôška

Keď elektronika nenarušuje komunikáciu lietadla, prečo musíme mať počas letu zapnutý letový režim? Ten pravdepodobne najaktuálnejší dôvod vás prekvapí. Je ním zamedzenie zaťažovania telekomunikačných veží a antén na zemi. Keď nad niekoľkými vysielačmi preletí lietadlo plné ľudí, pričom všetci by mali zapnutý mobil bez aktivovaného letového režimu, veľmi by to zaťažovalo pozemskú sieť. Niektoré aerolinky ponúkajú svojim pasažierom prístup k internetu vďaka Wi-Fi na palube. V niektorých lietadlách je teda možné vykonávať hovory cez internet. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že keby pasažieri lietadla počas letu telefonovali, bolo by to pomerne otravné pre ostatných cestujúcich a aj pre samotných zamestnancov leteckej spoločnosti.

5G siete
Zdroj: taiadaweb.com.br

S rozširovaním 5G siete však prichádza aj vyššie riziko, že naozaj nastane elektromagnetické rušenie. Najmodernejšie mobilné siete 5G totiž využívajú frekvencie blízke tým využívaným v letectve. V takom prípade už je významnejší dôvod zapínať letový režim pre zamedzenie rušenia komunikácie vedenia lietadla. Kritická je hlavne fáza pristávania a samozrejme aj fáza odletu.

Náš tip
Google úplne prekope fungovanie letového režimu v smartfónoch. Čo sa zmení?

27.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+