MojAndroid

V minulej časti nášho nového seriálu Prechod z iPhone na Android sme sa venovali základným rozdielom oboch platforiem, prešli sme si prvým spustením nového Android smartfónu a ukázali sme si ako preniesť vaše osobné dáta. Dnes sa pozrieme na najdôležitejšiu službu Androidu a to obchod s multimediálnym obsahom Google Play. Pozrieme sa aj na niekoľko základných aplikácií, ktoré vám budú veľmi nápomocné.

Náš tip
Prechod z iPhone na Android [1.časť]

Prechod z iPhone na Android

Google Play

Google Play Obchod Google Play je podobne ako iTunes, miesto kde sa zhromažďuje váš obľúbený obsah ako sú aplikácie, hudba, knihy, filmy a iné. Predtým poskytoval Google celú zbierku rôznych služieb, ako Google Music, Android Market a eBookstore Google, ale spoločnosť spojila všetky dohromady pod jedinou službou, ktorú nazvala Google Play. Podľa posledných štatistík stránky AppBrain, používatelia Androidu si môžu vychutnať až 653 075 aplikácií a hier, z ktorých je viac než 500 000 ponúkaných vývojármi zdarma. Samozrejme väčšina z nich má zabudovanú určitú formu vnútroherných nákupov alebo reklamu, no to je malá cena za to, že môžete využívať niečo zadarmo. V minulosti boli mnohé populárne aplikácie ako Instagram, Fruit Ninja alebo Flipboard exkluzívne dostupné len pre platformu iOS od spoločnosti Apple. Majitelia Androidu sa museli obísť bez ich pomoci alebo si vystačiť s napodobeninami. Odkedy sa Android rozrástol neuveriteľným tempom a už dlhú dobu vedie v počte aktivovaných zariadení, vývojári si už nemohli dovoliť ignorovať platformu takých rozmerov a teraz pravidelne ponúkajú svoje aplikácie pre oba systémy. Niektoré herné tituly sú výnimkou a sú stále dostupné len v AppStore, no ich počet nie je až taký veľký. Podobne ako v AppStore, skôr než sa rozhodnete pre niektorú aplikáciu, môžete si pozrieť hodnotenia, snímky obrazovky alebo prečítať recenzie od používateľov. Navyše sa zobrazujú videá, údaje o počte stiahnutí a oprávnenia, ktorým sa venujeme nižšie.

Google Play lidrom v pocte stiahnuti

Operačný systém Android ponúka množstvo možností pre prispôsobenie, ako sú napríklad miniaplikácie alebo inak widgety. V praxi ponúkajú priamy prístup k rôznym informáciám z domovskej obrazovky. V Google Play ich nájdete buď osobitne alebo pri inštalácii väčšiny aplikácií sa vám pridá aj widget. Ako príklad môžeme spomenúť náš katalóg slovenských a českých Android aplikácií. Jej nainštalovaním sa vám v miniaplikáciách pridá aj widget, ktorý bude zobrazovať najnovšiu pridanú aplikáciu do katalógu. Iným príkladom sú rôzne widgety, ktoré zobrazujú informácie o počasí, najnovšie e-maily, SMS správy, obľúbené kontakty, hodiny, aktuality a podobne.

Inou kategóriou prispôsobenia systému je tzv. Launcher. Podľa definície nášho MojAndroid slovníka je to samostatne bežiaci proces (aplikácia), ktorý má na vašom Android tablete či telefóne na starosti grafické zobrazenie domovských obrazoviek, zamykacej obrazovky, ako aj spodnej lišty spolu s tou hornou. Rovnako sa stará o zobrazenie šachovnice aplikácií, všetky zoznamy v menu a podobne. Okrem predvoleného Lauchera, ktorý ponúka Android od základu nájdete v obchode Google Play rôzne iné náhrady, ktorými si systém dokážete zmeniť na nepoznanie. Medzi tie najpopulárnejšie, ktoré si môžete pre začiatok vyskúšať patrí GO Launcher Ex, ADW Launcher alebo Nova Launcher.

Povolenia

Systém Android, narozdiel od iOS, poskytuje úplnú voľnosť pri inštalácii aplikácií z rôznych iných zdrojov. Hoci výhod tohto modelu je skutočne mnoho, je to aj jednoduchý spôsob ako prísť k škodlivému softvéru. Všeobecne povedané, vaše osobné údaje sú v bezpečí keď inštalujete aplikácie a hry z obchodu Google Play. Občas sa síce objaví malware aj tu, no spoločnosť Google reaguje rýchlo a takéto aplikácie odstráni. Avšak, akonáhle začnete inštalovať balíky z akéhokoľvek webu, riskujete odhalenie vašich osobných údajov. Každá aplikácia žiada pri inštalácii o povolenie prístupu k určitému obsahu a funkciám smartfónu, ako napr. povolenie na úpravu/ odstránenie obsahu ukladacieho priestoru, úplný prístup na Internet, čítanie kontaktných údajov a podobne. V Google Play sa zoznam povolení vždy zobrazí po kliknutí na tlačidlo “inštalovať” a vy, ako používateľ musíte s nimi súhlasiť. Ak vás aplikácia nezmyselne žiada napr. o prístup k GPS súradniciam, aj keď to nemá v popise činnosti, niečo nie je v poriadku. Preto odporúčame inštalovať aplikácie, ktoré majú pozitívne hodnotenia od používateľov a pochádzajú od overených developerov.

Prvé aplikácie

Všetky aplikácie závisia od toho, na aké účely používa majiteľ svoj smartfón. Preto je veľmi náročné vybrať aplikácie, ktoré by uspokojili každého čitateľa. Rozhodli sme sa vybrať len tie, ktoré sú univerzálne a mohli by byť užitočné pre kohokoľvek. Aplikácie sociálnych sietí Facebook, Twitter, Google+, Foursquare, ďalej Skype, Viber, prípadne Whatsapp si určite stiahnete automaticky a nie je nutné ich uvádzať.

Ako prvú aplikáciu rozhodne odporúčame SwiftKey, ktorá zmení celý zážitok z písania na vašom telefóne. Ide o klávesnicu, ktorá nahradí predvolenú v systéme Android a ponúka mnoho užitočných funkcií. Automaticky dokáže detekovať, ako ste písali v minulosti (z textových správ, sociálnych sietí, e-mailov a iných služieb) a dokáže dopredu predpovedať čo chcete napísať, pričom návrhy sú pozoruhodne presné.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Vaše Android zariadenia prichádzajú s predinštalovaným prehliadačom internetu, no odporúčame vám nainštalovať Google Chrome. Patrí totižto medzi najrýchlejšie a najlepšie prehliadače a podporuje mnoho zaujímavých funkcií. Okrem toho je vytvorený pre používanie gestami a po prihlásení dokáže synchronizovať otvorené záložky s vaším počítačom, podobne ako Safari.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

V prípade, že sa predsa rozhodnete inštalovať aplikácie z iného zdroja, ako obchod Google Play, odporúčame vám nainštalovať niektorý z mobilných antivírusových riešení, akým je napr. avast! Mobile Security. Okrem toho, že je dostupný zdarma a ponúka účinnú ochranu proti malware, obsahuje aj funkcie pre lokalizáciu prípadne vzdialené zmazanie obsahu strateného alebo ukradnutého smartfónu.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Hudba je nepochybne neodlúčiteľnou stránkou každého smartfónu a preto je dobré mať nainštalovaný aj dobrý prehrávač. Jedným z najpopulárnejších je PowerAmp, ktorý len pred nedávnom dostal aktualizáciu so slovenským prekladom. Ponúka veľké množstvo funkcií vrátane pokročilého ekvalizéra, podpory lyrics, playlistov, prehrávania skladieb z adresárov a mnoho iných.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Systém Android ponúka prístup k súborom vnútorného úložiska zariadenia a preto sa vám hodí poriadny správca súborov, akým je napr. bezplatný ES File Explorer. Okrem správy súborov umožňuje správu aplikácií a poskytuje prístup ku cloudovým službám ako Google Drive, Dropbox, SkyDrive, Box.net a iných.

Verzia: 4.1.7.1.22
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.1.7.1.22
Aktuálna cena: Zdarma

Ďalšou aplikáciou je SnapPea, ktorá je síce určená pre vaše počítače, no určite príde vhod. Jedná sa o podobný software pre správu obsahu smartfónu ako iTunes, len pre Android. Zariadenie jednoducho pripojíte pomocou kábla alebo prostredníctvom bezdrôtovej technológie Wi-Fi a môžete synchronizovať SMS správy, kontakty, hudbu, fotografie, videá, či aplikácie. Aplikáciu si bezplatne stiahnete na domovskej stránke www. snappea.com.

Článok bol publikovaný v marcovom čísle mesačníka Android Magazín. Stiahnite si zadarmo aplikáciu pre tablety alebo PDF verziu.

>>> Stiahnite tretie číslo v PDF <<<

19.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+