MojAndroid

Škodlivý softvér obsahujúci malvér si používateľ nemusí do svojho Android zariadenia len nainštalovať sám. Môže v ňom byť nainštalovaný už od jeho kúpy. Príkladom sú necertifikované TV Boxy so systémom Android, na ktoré upozorňuje samotná spoločnosť Google. Informáciu priniesol portál 9to5Google.

Licencované TV Boxy majú označenie Android TV OS

Posledných pár mesiacov sa šírili články o TV boxoch so systémom Android, ktoré sú plné škodlivého softvéru. Často sa pritom ignoroval fakt, že ich označenie „Android TV“ nie je to isté ako „Android TV OS“ od spoločnosti Google. A práve na to upozorňuje aj spoločnosť Google a označuje to za pôvod problému týchto zariadení obsahujúcich malvér.

Android TV
Xiaomi Mi Tv Box S patrí k licencovaným TV Boxom | Zdroj:: Xiaomi

V komunitnom príspevku spoločnosť Google potvrdila, že sa na trhu predávajú televízne prijímače, ktoré sa označujú ako „Android TV“. V skutočnosti však používajú iba open source verziu systému v rámci projektu Android Open Source Project (AOSP). Zariadenia môžu dokonca obsahovať Google aplikácie a dokonca aj obchod Google Play bez toho, aby ich spoločnosť Google licencovala.

Spoločnosť Google preto odporúča navštíviť oficiálnu webovú stránku Android TV, kde si každý môže pozrieť produkty Android TV OS od oficiálnych partnerov projektov Android TV a Google TV. Google tiež pripomína certifikáciu Google Play Protect v obchode Google Play, ktorá pomôže zistiť, či je zariadenie oficiálne licencované spoločnosťou Google.

Náš tip
Test Bluetti AC200Max: Prenosná “powerbanka” so solárnym nabíjaním a 2 kWh batériou
30.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+