MojAndroid

V posledných dňoch sme sa dočkali ďalšieho konca jedného úspešného technologického príbehu. Na myslí máme hudobný formát MP3, ktorý je zrejme drvivej väčšine z vás dobre známy a ktorý bol používaný viac ako dvadsať rokov. Pred niekoľkými dňami sme sa ale dozvedeli, že podpora pre tento legendárny formát bude oficiálne ukončená.

Legenda je teraz dostupná zdarma

V praxi to znamená to, že výrobcovia MP3 prehrávačov či vývojári rôznych konvertorov nebudú musieť platiť licenčné poplatky za prístup k zdrojovému kódu tohto formátu. Je ale veľmi pravdepodobné, že popularita tohto formátu bude naďalej klesať. Už teraz ho nahradili oveľa modernejšie formáty typu AAC a v budúcnosti sa očakáva popularizácia kodekov MPEG-H. Tie ponúknu vyššiu kvalitu zvuku a zároveň sú oveľa menej náročné na dáta.

Pre mnohých z nás majú ale MP3-ky aj nostalgickú hodnotu. Po kazetách a CD šlo o prvý digitálny hudobný formát, s ktorým sme sa stretli. Okrem toho svoj čas slávy zažili aj drobné MP3 prehrávače, ktoré veľmi rýchlo predbehli v popularite “discmany” a na dlhý čas sa stali štandardom počúvania hudby.

Ako počúvate hudbu vy?

Neskôr ich ale vystriedali smartfóny, ktoré používame dodnes. Po klasickom uploadovaní MP3 súborov sme začali používať streamovacie služby, ktoré zrejme budú ešte dlho štandardom. Aj preto sa vás pýtame – používate klasické MP3 prehrávače? Ak áno, používate popri tom na prehrávanie hudby aj nejaké iné zariadenie alebo službu? Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii vedieť ako počúvate hudbu vy.

Ako počúvate hudbu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+