MojAndroid

MP3 je fenoménom, na ktorý sa len tak nedá zabudnúť. V posledných desaťročiach sa stal natoľko rozšíreným, že názov hudobných súborov s touto príponou pozná už asi každý, kto sa aspoň trochu stretol s výdobytkami modernej civilizácie. MP3 prehrávače boli svojho času veľmi rozšírené, čo sa však zmenilo s príchodom smartfónov. Tie zastúpili ich funkciu a dnes ich už takmer úplne nahradili. Ako čas ale plynie, aj MP3 sa pomaly ale isto stáva zastaraným a nahrádzajú ho novšie a vyspelejšie formáty. Aj z tohto dôvodu sa jeho tvorcovia rozhodli, že ukončia licenčný program a MP3 sprístupnia pre všetkých úplne zadarmo.

Nedajte sa zmiasť. Samotné MP3 súbory boli a vždy aj budú dostupné zadarmo. Licencie však museli platiť vývojári, ktorí chceli MP3 použiť vo svojich konvertoroch alebo hudobných prehrávačoch. Po novom je však licenciám koniec a developeri môžu MP3 vo svojich aplikáciách používať bez akýchkoľvek obmedzení a poplatkov.

“Aj napriek tomu, že dnes je k dispozícii mnoho audio formátov, ktoré ponúkajú množstvo pokročilých funkcií, MP3 je stále veľmi populárne. Väčšina médií a streamovacích služieb však dnes používa modernejšie kodeky, ako sú napríklad tie z rodiny AAC, prípadne v budúcnosti MPEG-H. Tieto v porovnaní s MP3 dokážu poskytnúť vyššiu kvalitu zvuku, a to pri oveľa nižších dátových tokoch.”

Samozrejme, za MP3 pravdepodobne nebude nikto smútiť a pravdepodobne súbory v tomto formáte nezačnete v budúcnosti počúvať ani z nostalgie. Každopádne, MP3 si zaslúži náš obdiv, pretože vytrval tak dlho a priniesol revolúciu v audio priemysle. Nehovoriac o tom, že nakopol aj spoločnosť Apple, ktorá vďaka svojim MP3 prehrávačom zažila obrovský boom, ktorý nakoniec viedol aj k predstaveniu prvého iPhonu a teda k takým smartfónom, tak ako ich poznáme aj dnes.

Zdroj: fraunhofer.de

 

 

15.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+