MojAndroid

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na nebezpečné e-maily, ktoré doslova zaplavili Slovensko. V e-mailoch údajne žiada Slovenská pošta o úhradu platby vo výške 4,99 eur za doručenie zásielky.

pošta podvod

E-maily nie sú od Slovenskej pošty

Je to samozrejme podvod a určite nič neplaťte. Je viacero indícií, ktoré trochu skúsenejším používateľom internetu ihneď evokujú, že toto určite nie je e-mail od Slovenskej pošty. Napríklad e-mailová adresa support@n3tzkun5t.de určite neznie dôveryhodne.

Polícia ešte uvádza aj ďalšie dôvody, ktoré dávajú vedieť, že ide o podvod:

  • Prepravný kód všetkých zásielok je rovnaký
  • Slovenská pošta nikdy neposiela link na zaplatenie určitej čiastky cez internet

pošta podvod

V komentároch v príspevku sa píše, že tieto e-maily chodia aj pod hlavičkou DHL. Nie je preto vylúčené, že takýto podvodný e-mail môžete dostať aj vy a nemusí sa tváriť, že je od Slovenskej pošty.

O vyjadrenie sme požiadali priamo aj Slovenskú poštu. Vyjadrenie doplníme do tohto článku.

Oficiálne stanovisko Slovenskej pošty

Slovenská pošta vyzýva klientov k opatrnosti pred falošnými e-mailami. Odosielateľ používa zdeformované logo Slovenskej pošty a od adresátov pýta poplatok za doručenie zásielky. Ich odosielateľom nie je Slovenská pošta, a preto by klienti nemali na takéto maily reagovať. Ide o podvod, kde je zneužité meno Slovenskej pošty.

Klienti môžu podľa viacerých faktorov rozpoznať, že ide o podvod: 

  • Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo eshopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky – a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatí za zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe. 
  • Slovenská pošta uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmena), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny) Príklad: EB 101809415 SK
  • V prípade, ak adresát dostane mail, odporúčame vždy kontrolovať aj odosielaciu adresu a aby na podozrivé e-maily nereagoval, obzvlášť, ak od neho žiadajú peniaze. 

V prípade, že klienti na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím im bola spôsobená škoda, odporúčame im obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. 

Náš tip
Telekom: Predplatenka je oddnes v predaji, Easy karty končia
14.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+