V portfóliu značky Xiaomi funguje okrem nám už dobre známeho modelu Mi 9 aj jeho súrodenec Mi 9T. Zatiaľ čo by sme mohli polemizovať o význame písmenka “T” prevzatého od OnePlus, mohli by sme sa radšej pozrieť, ako obstojí popri svojom súrodencovi. Pri pohľade na cenu sa môže zdať súboj rozhodnutý, ale v skutočnosti je to celkom inak.
O kráse rozhodne vkus majiteľa
Xiaomi Mi 9 a Mi 9T sa dajú odlíšiť už na prvý pohľad. Zatiaľ čo Mi 9 má na prednej strane výrez a fotoaparát je vzadu hneď v rohu, Mi 9T ponúka nerušený bezrámikový displej a fotoaparáty sú vzadu centrované. Čo sa týka farieb, Mi 9 je konzervatívnejšie, Mi 9T skúsil experimentovať s odleskami. Obe riešenia lákajú pohľady ľudí a ťažko určiť, ktoré z nich je krajšie. Nám sa však viac páči extravagantnejší Mi 9T.

Displej ale jednoznačne lepšie zvládlo Mi 9T. Naozaj ničím nerušený displej s minimálnymi rámikmi vyzerá bez diskusie lepšie než výrezom poznačený displej Mi 9-tky. Uhlopriečkou, rozlíšením aj technológiou sú úplne totožné: 6,39-palcový Full HD+ Super AMOLED. Obe v ňom ukrývajú aj čítačku odtlačkov prstov.
Konštrukčne sú na tom takmer totožne. Sklenené sendviče s hliníkovým rámikom sú síce odolné, ale zároveň krehké. Škoda, že klasické Mi 9 nemá žiadny stupeň vodeodolnosti. Pri Mi 9T to možné nie je, keďže v hornej časti ukrýva vysúvací selfie fotoaparát. Pod sklenenou zadnou stenou sa dalo ukryť aj bezdrôtové nabíjanie, nakoniec ho dostala len klasická Mi 9-tka.

Výkonu majú oba smartfóny na rozdávanie
Ak sa bavíme o výkone, obe Xiaomi majú čo ponúknuť. Mi 9T ponúka 6 GB operačnej pamäte, ktorá pomáha procesoru Qualcomm Snapdragon 730. Na papieri možno tento procesor nevyzerá nijako úžasne, ale bez hanby sa môže porovnávať so Snapdragonom 835. Úložisko môže mať kapacitu 64 alebo 128 GB bez možnosti rozšírenia pamäťovou kartou.

Víťazom tejto kategórie ale bude klasické Xiaomi Mi 9. Qualcomm Snapdragon 855, 6, 8, alebo 12 GB RAM, 128, alebo 256 GB úložiska, to sú špecifikácie pravej vlajkovej lode. Všeobecne patrí Mi 9 medzi špičku čo sa týka výkonu, takže Mi 9T je v tomto prípade voľbou pre skromnejších.

Fotoaparáty sú si navzájom podobné
Nielen parametre displeja sú spoločnou črtou Mi 9 a Mi 9T. Fotoaparáty sú tiež takmer totožné, hlavne čo sa týka rozlíšenia. Vzadu sa nachádza trojica snímačov. Pre Mi 9 sú to: hlavný, 48-megapixelový, širokouhlý, 16-megapixelový a teleobjektív s rozlíšením 12 megapixelov. Pre Mi 9T zvolil výrobca rovnaké rozlíšenie s výnimkou teleobjektívu. Ten má len 8 megapixelov.

Vpredu oba smartfóny ponúkajú 20 Mpix snímače na fotenie selfies. Mi 9 ho má vo výreze displeja, zatiaľ čo Mi 9T ho šikovne schovalo do vysúvacieho mechanizmu. Ten mimochodom vydrží až 300 tisíc vysunutí a zasunutí, o jeho kvalitu sa báť nemusíte.

Vo výsledku ale fotí lepšie Mi 9. O tom svedčí aj umiestnenie v DxOMark rebríčku. Megapixely nie sú všetko a hoci je Mi 9 opäť a raz víťazom, Mi 9T vôbec nefotí zle. Práve naopak, aj na jeho trojicu snímačov sa môžete spoľahnúť rovnako ako na ten predný. Len to jednoducho nebude kvalita vlajkových lodí.
Ostatnou výbavou sa nešetrilo
Obe Xiaomi si môžete veľmi rýchlo nabiť. Mi 9T podporuje 18 W rýchle nabíjanie pre svoju 4000 mAh batériu. Oproti klasickému Mi 9 ponúka aj nostalgický konektor – dnes už vymretý audiojack. Mi 9 to kompenzuje rýchlejším, 27 W nabíjaním (nabíjačka nie je v balení) a 20-wattovým bezdrôtovým nabíjaním. Batéria ale stráca kapacitou, 3300 mAh je proste menej ako štyri tisíc.

Oba telefóny prichádzajú s podporou NFC, takže s nimi bez menších problémov zaplatíte aj v obchode. Spoločnú majú aj technológiu Game Turbo 2.0 pre hráčov, Android 9.0 Pie, alebo nadstavbu MIUI 10. Rozdielom na záver je cena. Xiaomi Mi 9T môžete mať už za 340 eur, za Mi 9 si zaplatíte minimálne 459 eur. Ktorý by ste si vybrali vy? Napíšte nám o tom do diskusie a zahlasujte v našej ankete.

Recenziu vlajkového Xiaomi Mi 9 sme vám už priniesli a momentálne pracujeme aj na recenzii Mi 9T, ktorá vyjde v najbližších dňoch.