MojAndroid

Každý mobilný telefón je konštruovaný tak, aby pri vyžarovaní rádiového signálu neprekročil maximálne povolené hodnoty SAR (Specific Absorption Rate). Tieto boli stanovené nezávislou vedeckou organizáciou ICNIRP a zahŕňajú bezpečnostné rezervy na zabezpečenie ochrany všetkých osôb nezávisle od veku a zdravotného stavu. V USA je maximálna hodnota SAR stanovená na 1,6 W/kg, zatiaľ čo v Európe sú povolené hodnoty do 2 W/kg. Väčšina smartfónov však spĺňa prísnejšiu normu, ktorá bola stanovená FCC (Federal Communications Commission) v Spojených štátoch amerických. Vplyv na zdravie takýmto vyžarovaním zatiaľ nebolo dokázané, no každopádne podľa meraní nejaký vplyv predsa má. Nižšie môžete vidieť termo snímok hlavy, ktorá bola vytvorená pred a po 15 minútovov telefónnom hovore. Teplota sa zvýšila, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie človeka.

mobile-phone-radiation

Vyžarovanie v prípade iPhone 6 je na úrovni 0,97 W/kg (1,18 W/kg – US), Sony Xperia Z3 Compact dosahuje úrovne SAR 1,45 W/kg – US.  Do porovnania sa dostal aj HTC One M8 (0,22 W/kg – EU, 1,29 W/kg – US), Galaxy Note 4 (1,2 W/kg – US), Samsung Galaxy S5 (0,41 W/kg – EU, 1,58 W/kg – US) a Samsung Galaxy Note 3 (0,36 W/kg -EU, 1,07 W/kg – US) a LG G3, ktorý má hodnoty SAR na úrovni 0,48 W/kg (0,99 W/kg – US).

Zdroj: phonearena

6.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+