Každý mobilný telefón je konštruovaný tak, aby pri vyžarovaní rádiového signálu neprekročil maximálne povolené hodnoty SAR (Specific Absorption Rate). Tieto boli stanovené nezávislou vedeckou organizáciou ICNIRP a zahŕňajú bezpečnostné rezervy na zabezpečenie ochrany všetkých osôb nezávisle od veku a zdravotného stavu. V USA je maximálna hodnota SAR stanovená na 1,6 W/kg, zatiaľ čo v Európe sú povolené hodnoty do 2 W/kg. Väčšina smartfónov však spĺňa prísnejšiu normu, ktorá bola stanovená FCC (Federal Communications Commission) v Spojených štátoch amerických. Vplyv na zdravie takýmto vyžarovaním zatiaľ nebolo dokázané, no každopádne podľa meraní nejaký vplyv predsa má. Nižšie môžete vidieť termo snímok hlavy, ktorá bola vytvorená pred a po 15 minútovov telefónnom hovore. Teplota sa zvýšila, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie človeka.
Vyžarovanie v prípade iPhone 6 je na úrovni 0,97 W/kg (1,18 W/kg – US), Sony Xperia Z3 Compact dosahuje úrovne SAR 1,45 W/kg – US. Do porovnania sa dostal aj HTC One M8 (0,22 W/kg – EU, 1,29 W/kg – US), Galaxy Note 4 (1,2 W/kg – US), Samsung Galaxy S5 (0,41 W/kg – EU, 1,58 W/kg – US) a Samsung Galaxy Note 3 (0,36 W/kg -EU, 1,07 W/kg – US) a LG G3, ktorý má hodnoty SAR na úrovni 0,48 W/kg (0,99 W/kg – US).
Zdroj: phonearena
Below is a list of the top ten most popular phones and their corresponding SAR ratings.PositionDeviceSAR (in W/Kg)1Samsung Galaxy Note II0.171 W/Kg2Samsung Galaxy Nexus0.303 W/Kg3Samsung Galaxy S30.342 W/Kg4Google/LG Nexus 40.550 W/Kg5HTC One S0.687 W/Kg6Samsung Galaxy Ace0.840 W/Kg7Apple iPhone 50.901 W/Kg8Blackberry Z100.970 W/Kg9Nokia Lumia 9201.080 W/Kg10Sony Xperia S1.370 W/Kg
iPhone 6 + neobmedzeny pausal = upeceny mozog :D
no ale ako chcu preukazat korelaciu nejakeho mobilneho ziarenia so zvysenou teplotou? To mohlo byt sposobene tym, ze dotycny clovek mal pri uchu prilozeny teply telefon?
Dalej, zrejme zvysenu teplotu by termografom objavili aj keby clovek mal pri hlave prilozeny na 15 minut iny teply objekt. Je teda stopa po telefone a po inom objekte podobneho tvaru a teploty odlisna? Ak ano ako? Ohrozuje nas teda mat na uchu nieco teple??? napriklad fenovanie vlasov je tym padom pre telo nebezpecne?
Pride mi to ako dost stupidny vyskum s obrovskymi metodologickymi dierami. A takto to je s vacsinou tych vyskumov ktore hovoria o udajnej skodlivosti ziareni telefonom. Nehovorim, ze to nemoze nejako skodit (aj ked preco uz davno nemame jasne identifikovane priznaky? A nemame ziadne konkretne dokumentovane pripady zdravotnych problemov sposobenych mobilnym ziarenim), ale ked to chcem preukazat, ze to skodi, tak sa to robi uplne inak;
Priklad ako mali riesit tento konkretny vyskum som viacmenej otazkami uz ukazal, ale este dolezitejsi krok ktory mali spravit by bolo odmerat normalnym meracim zariadenim mnozstvo uniknuteho ziarenia a potom rovnaky typ ziarenia (lebo aj teply rozok vyzaruje von energiu, teplo sprevadza ziarenie) vysielat v danom mnozstve priamo na ludi, pripadne skor na zvierata, alebo mozno na uplne nezive latky s potrebnymi vlastnostami podobne ludskym tkanivam. A potom robit termografiu a dalsie testy……
Takto je to len dalsi bullshit. Nemam rad taketo uplne ocividne nespravne vedene vyskumy. Este som necheckoval zdroj tohto clanku, ale skoro sa stavim, ze tieto vysledky priniesla nejaka lobisticka skupina proti vyrobcom mobilnych telefonov…
Nemyslim si ze to treba brat tak radikalne, bud rakovina
alebo uplne nic. Prvym krokom je urcite zistenie iba toho ake vsetky vplyvy ma,
o tom ci je to pre kazdeho skodlive sa potom moze diskutovat.
Zverejnenie tohto
clanku ma urcite hodnotu pre ludi ktory maju alergicke reakcie na teplo,
pripadne problem s prilisnym prekrvovanim pokozky. Ked maju zakaz chodit do
solarka, sauny a sprchovat sa teplou vodou. Nikdy by im nenapadlo si prikladat na tvar kulmu alebo zehlicku, ale mobil im to zohreje aj bez toho aby bol sam horuci. Teraz si uz musia byt vedomi ze ajked
to tak nevyzera, mohol by im zhorsovat alergie.
Pre vecsinu ludi to prakticky asi
nic neznamena, ale pre nich je to ako by si ju sprchovali niekolkokrat denne teplou
vodou tym skor ak oblubuju dlhe telefonaty :-)
neda sa dost dobre vyjadrit k tej teme skodlivosti a vplyvov ziarenia, lebo na to neexistuju dost dobre data a vyskumy. A ani som sa o to vo svojom prispevku nesnazil. Snazil som sa poukazat na to, ze ten vyskum je uplne mimo. Napokon som zistil(a uviedol v komentaroch potom neskor), ze je to zastaraly ‘vyskum’ nejakej organizacie, ktora predavala ‘ochranu’ proti ziareniu.
Samsung Galaxy S4 Mini, ofic stranka samsungu: The highest SAR values under the ICNIRP guidelines for this device model are:
Head SAR : 0.332 W/Kg
Body SAR : 0.323 W/Kg
Dokázané by to aj bolo, no mobilný operátori a výrobcovia mobilných telefónov sa snažia výskumy zamiesť pod koberec. Telefonát by mal trvať maximálne 2 minúty a potom 15 minút prestávka. Približne po 2 minútach začnú bunky v mozgu odumierať. Dlhšie telefonovanie má za následok aj pomalšie reakcie, preto by sa nemalo volať v aute. Žiarenie SAR je veľmi nebezpečné. Odporúčam pozrieť dokument PLNÝ SIGNÁL na youtube. Ak nosíte telefón vo vrecku, je vhodné nosiť ho displejom otočeným ku telu, lebo anténa je z druhej strany telefónu. Taktiež je vhodné dávať telefón v noci do režimu lietadlo. Ak máte počas spánku zapnutý telefón vo svojej blízkosti, môže to mať za následok nespavosť.
keby ti zacali v mozgu odumierat bunky, tak by si mal po case dost silne poruchy, take viditelne, poruchy reci, poruchy chodenia, vnimania atd ;o) never vsetkemu, co precitas na nete…
V mozgu je veľa centier a každé má za úlohu niečo iné. Záleží od toho v ktorom centre sú bunky poškodené a v akej miere a podľa toho vzniknú nejaké následky. To, že by niekto z telefonovania nemohol chodiť alebo mal poruchy reči je veľmi nepravdepodobné, no pravdepodobné sú napríklad poruchy sústredenia, horšia pamäť, prípadne bujnenie buniek a následná tvorba nádoru na mieste kde bol telefón prikladaný. Každý človek má slobodnú voľbu a je na ňom ako sa rozhodne a čomu bude veriť, no potom musí niesť aj dôsledky za svoje konanie. Možno si za pár rokov na mňa spomenieš.
Máš pravdu ale v jednej veci ťa opravím, SAR žiarenie nebežpečné nie je – to je len hodnota ohrevu tkanív, ale škodlivé je množstvo samotného EMF, ktorý na 100% narušuje procesy v mozgu. Samozrejme od EMF sa ovýja SAR…
Omg páni z redakcie by si mali uvedomiť, že žijeme na Slovensku = v Európe!! a nie v Amerike!!
V Amerike je limit SAR 1.6W/kg a všetky telefóny tam aj žiara viac, kvoli inej konštrukcii sietí!
Nie je umenie len tak bezhlavo okopírovať americký článok…
PRAVDIVÉ hodnoty pre Slovensko:
iPhone 6 – 0,98W/kg
iPhone 6 Plus – 0.99W/kg
Z3 Compact – 0.89 W/kg
LG G2 – 0.41W/kg
LG G3 – len 0.29W/kg !!!
HTC M8 – nenašiel som
Note 4 – ešte sa nepredáva, takže to nikto nevie
Galaxy S5 – 0.56W/kg
Note 3 – 0.36W/kg
Takže ešte raz prosím aby ste si nabudúce overili, kde žijeme a tak podobne :D Ďakujem za pochopenie
Zabudol som dodať, že Slovenký (EÚ) limit je 2W, čo je síce veľa už len nad 1W tu dosahuje menej telefónov ako v Amerike.
Vďaka za upozornenie Lamka, toto ma pri pisaní článku nenapadlo. Doplnil som hodnoty SAR pre EU, ktoré som našiel na GSMarene.
HA! Tak ja som vedel, ze ten ‘vyskum’ musi byt nejaky podvod. Nasiel som original zdroj tych obrazkov (aspon myslim, ze je to original zdroj).
Tu:
http://www.emfnews.org/thermoimaging.html
Ked si stranku clovek trosku preklika, tak zisti ze predavaju akusi “ochranu” proti tomuto ziareniu(podvod). Tie ‘vyskumy’ su stare roky rokuce, cele je to totalne neaktualne. A samozrejme so SAR to nema nic spolocne, to zas phonearena ktovie odkial naklikala… Samozrejme phonearena zdroj neuvadza…
Takze sa tu siria bludy a hoaxy po internete, ako obvykle.
Kedze mi vcelku zalezi na tom, aby sa nesirili bludy po internete, chcel by som Fera Chovnaka poziadat, aby nalezite upravil clanok, najlepsie ten obrazok uplne vymazal a informaciu o tom zvyseni teploty atd tiez, lebo je to cele podvod.
Ak aj clanok redakcia neupravi, dufam, ze si aspon dost ludi bude moct precitat tento komentar.
do kedy ti ho nevymazu… :D
určitý vplyv na ludský mozog tam určite je, aj ked len minimalny. A ty mas tiez len domienku o tom, že si našiel nejakú stranku, ktorá vyzerá nedôveryhodne a pouziva dany obrazok. Skús si prečítať ešte toto, či nezmenis názor : http://www.electroschematics.com/5200/mobile-phone-radiation/
okej takze niekolko pozorovani k tomu clanku, ktore si clovek moze vsimnut aj bez precitania;
Ked si porovnas obrazok z “mojho” a “tvojho” odkazu, zistis, ze ten obrazok z tvojho odkazu je oproti obrazku z mojho odkazu orezany (aj ten na phonearena je orezany). To automaticky privadza ku zaveru, ze tvoj odkaz nie je originalnym zdrojom obrazku. Netvrdim, ze ten “moj” odkaz je nutne originalny zdroj obrazku, to takto urcit neviem. Ale je to pravdepodobnejsie, resp ma blizsie k zdroju.
Dalsie pozorovanie: Tvoj odkaz je z roku cca 2011, moj odkaz z roku cca 2006. To len dalej preukazuje, ze obrazok pochadza z omnoho starsieho obdobia ako tebou predlozeny clanok.
Dalsie pozorovanie: Clanok sa neodkazuje vobec na ziadne zdroje;
Po precitani: Nielen ze sa neodkazuje na ziadne zdroje, on iba uvadza informacie, nie ziaden vyskum. Odkial dotycny autor ma informacie o zdravotnych dopadoch? Neuvadza sa. Aky vyskum a akou metodologiou bol vedeny? Neuvadza sa.
Opat, mozno si si neprecital moj predosly komentar poriadne, mozno si nie celkom sa zamyslal nad obsahom mojho predosleho komentara (este toho, kde som neuviedol odkaz). Tato dvojica obrazkov ukazuje ze sa zvysi teplota okolo ucha ked clovek telefonuje 15 minut. Aj ked sa len tazko da dokazat, ze toto je pravdiva informacia a ziadalo by si to overenie nezavislych stran (nenasiel som nic k tomu a to som hladal), cize je dost mozne, ze cely ten obrazok je fake, nemozeme tiez vylucit, ze sposob merania teploty bol korektny.. Co ak proste clovek vosiel do miestnosti s vacsou teplotou? A kopec dalsich zjavnych problemov -> preco nevidime aj termografiu zvyska tela, co ak cele telo sa zohrialo? (a to by uz zavanalo podvodom).
Dalsi problem je, ze takyto efekt by mohlo mat, kebyze mam 15 minut pri hlave prilozenu inu teplu vec. Overili ci to tak skutocne je? Na zaklade materialov, ktore som doteraz nasiel (ten jeden odkaz) to tak nie je.
Inymi slovami, ten vyskum bol vedeny uplne nespravnou nevedeckou metodologiou a dosadene adhoc vysledky, ktore kludne mozu byt nasimulovane. A zrejme aj su, pretoze “moj” odkaz ukazuje ze oni predavaju proti tomu ziareniu ochranu.
Dalej, vsimni si, ze moj odkaz nehovori vobec o SAR a je tam ten obrazok pouzity. Tvoj odkaz hovori o SAR a tiez je tam pouzity. Tvoj odkaz ziaden vyskum nepredklada, ten moj aspon nejaky predklada, aj ked je to proste cele zle. Tak to vyzera tak, ze ten obrazok je k tomu textu totalne irelevantny -> nemozu oba weby mat pravdu, lebo kazdy ten isty material priklada k inemu kontextu.
Cize nazor nezmenim, lebo nemam nazor na co zmenit. Ja ti mozem poslat odkaz na stranku, kde ti bude niekto tvrdit ze vyskumy preukazuju, ze zem je plocha. Ale pokial nepreukazuju metodologiu (a v danom pripade dokonca existuje evidencia proti tomu tvrdeniu), tak taky clanok je irelevantny. Rovnako tak tebou predlozeny odkaz vela tvrdi, nicim nepodklada a preto je irelevantny.
Venujem sa “lovu” pseudovedy uz dost dlho. Nie vzdy je to lahke vediet, ze ci je nejaka informacia pravdiva, obzvlast o to je to horsie, ked velakrat sa v clankoch pise, ze vedci spravili taky a taky vyskum. Bohuzial velakrat je takato informacia mylna -> ci uz umyselne, alebo neumyselne. Velakrat sa ziaden experiment ani neudial, tie mena su vymyslene, materialy vymyslene. Stava sa to casto. Dokonca aj ked su materialy peer reviewnute -> co musia byt, casto sa stane, ze taketo zjavne omyly ujdu aj reviewerovi, na jednom z channelov Bradyho Harana (numberphile, SixtySymbols, periodicvideos atd), myslim, ze na SixtySymbols na presne taky jeden vyskum upozornovali, ze autor to len v dakom photoshope obrazky zbastlil (velmi nekvalitne), preslo to aj reviewom a nevsimlo si to par ludi.
V kazdom pripade ku kazdemu clanku treba overovat ZDROJE. Ty si pisal clanok z phoneareny, ktory sa na ziaden zdroj neodkazuje a potom si mi tu oponoval dalsim clankom, takisto bez zdroja. To nie je spravny pristup. Zdroje treba VZDY a VZDY ked preberam informaciu, overujem ju aj u zdroja, pretoze zdroj moze byt nejaka uplna hlupost, alebo ten, od koho preberam informaciu, zdroj nepochopil a dezinterpretuje.
A nad kazdou vecou sa treba trochu zamysliet. Aj nad tymto obrazkom sa trochu zamysli. A aj nad tym clankom. Sa tam pisalo, v tvojom odkaze, ze Burning sensation in the Scalp and Ear pinna, tak to si akoze po 15minutovom hovore zazil? Alebo po dlhsom for that matter? Ja som teda mal uz aj hodinovy, dvojhodinovy telefonicky rozhovor a jediny symptom, ktory som teda citil bolo, ze po nejakej dobe uz ma bolela ruka, tak som musel vymenit ruku (co nesuvisi so zariadenim samotnym, kebyze si pri uchu polhodinu drzim inu vec, tak by to takisto prestalo byt pohodlne).
Verim, ze nabuduce si na ZDROJE das pozor. Podobne som tu raz uz takto upozornil na problem s overovanim zdrojov ale v uplne inom kontexte Matusa Kapustu, on vtedy v clanku na phonearene alebo kde to bolo, to uz neviem, precital o nejakom zariadeni s aplikaciou na android ze sharuje obsah na facebook, pritom na stranke toho zariadenia pisali, ze to shareovalo na Twitter a aj v zdrojovom kode projektu ziadna zmienka o Facebooku, len Twitter.
Pozor chlapi na to :)
that said… Ja netvrdim, ze mobily na nas nemozu mat zdravotne dopady. Ale tento obrazok co je tu pouzity, ani odkazy ktore tu boli odprezentovane nic take nepotvrdzuju. A toto ako som spominal je cely problem tych vyskumoch o zdravotnych dopadoch mobilov. Nie su to dobre vedene vyskumy, nic jednoznacne este nepreukazali
Ok Lukáš, dáme na to väčší pozor :)
Lukas paradne pozorovanie, klobuk dole.
Asi ozaj treba odmocnovat media, maju moc sily a nas blbych dostanu kam chcu… :-(
Dik
Andrej
A nebude mať náhodou to ucho teplejšie už len z toho dôvodu, ze telefón sa zahrieva sám, tlačí si ten mobilek na to ucho a ešte aj ruka trochu zahrieva… podľa mňa po 15 minútach, keby si na ucho položím len ruku, dostanem rovnaký alebo aj horší výsledok (či sex bol, alebo nie…) :-D :-D :-D
Osobne si myslim, ze za jeden prechlastany piatok nam odumrie viac mozgovych buniek ako za 1 rok bezneho pouzivania mobilu :))
Môj ZTE Blade má 1,350 :D Sa bojím či neumriem z toho :D
Dlhšie telefonáty treba robiť na handsfree alebo sluchátkach a je to. Či to má alebo nemá vplyv na zdravie, to neviem a nebudem tu ani múdrovať, pretože som to neskúmal. Ale už sú tu mobily dosť dlho a myslím si, že aj nejaké dlhodobejšie výskumy prebiehajú(li), takže hádam to nebude také hrozné. Skôr ma štve ten hnoj, čo predávajú v obchodoch ako jedlo.
LG G3 jednička!!!