MojAndroid

Pred koncom roka vrcholila aj v našich končinách technologická dráma ohľadom čínskeho giganta Huawei. Padlo totiž podozrenie, že výrobca pomocou svojich zariadení zhromažďuje informácie pre čínsku tajnú službu a jej vládu. Ku koncu roka 2018 dráma síce utíchla, no zdá sa, že nabrala druhý dych a tak skoro asi neskončí.

Bývalý dôstojník rozviedky a čínsky obchodník Stanislaw

“Jeden Poliak a jeden Číňan boli zadržaní pre podozrenie zo špionáže,” povedal poľskej agentúre PAP Maciej Wonsik, zástupca šéfa poľských tajných služieb. “V prípade Číňana ide o obchodníka pracujúceho v jednom veľkom elektronickom koncerne,” dodal.

Zatknutý Poliak Piotr D. je odborníkom na kybernetickú bezpečnosť a zamestnanec operátora Orange. Počas svojho pôsobenia v ABW, čiže poľskej rozviedke, mal prístup do systému, ktorý používali na predávanie informácií najdôležitejší ľudia v krajine. ABW opustil v roku 2011 po korupčnej afére okolo vládnych tendrov na informačné technológie.

Číňan opísaný zástupcom šéfa rozviedky ako “obchodník veľkého elektronického koncernu” sa volá Wej-ťing W. a študoval na Pekingskej univerzite zahraničných štúdií. Po absolvovaní štúdia polonistiky pracoval od roku 2006 na generálnom čínskom konzuláte v Gdaňsku. Vo firme Huawei pôsobil od roku 2011 ako riaditeľ predaja pod menom Stanislaw. Na poľskom ministerstve zahraničných vecí bol žiadať o súhlas s pomocou ambasády pre zatknutého Číňana aj zástupca čínskeho veľvyslanca.

“Tajná služba ich podozrieva zo špionáže, konkrétne zo spolupráce s čínskymi tajnými službami, za čo im hrozí až desať rokov väzenia. Teraz sú obaja vo väzbe, súd ju uvalil najmenej na tri mesiace,”uviedla spravodajkyňa ČT v Poľsku Dana Zlatohlávková.

Vyjadrenie českého prezidenta zamietlo podozrenia zo strany NÚKIB

Český úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) už pred Vianocami upozornil, že používanie softvéru a hardvéru spoločnosti Huawei môže viezť k narušeniu kybernetickej bezpečnosti v krajine. Vo výročnej správe varovala pred čínskymi špiónmi aj Bezpečnostná informačná služba (BIS).

Prezident Miloš Zeman odmieta tvrdenia štátnych úradov, že Huawei znamená hrozbu
Prezident Miloš Zeman odmieta tvrdenia štátnych úradov, že Huawei znamená hrozbu

Český prezident Miloš Zeman závery oboch úradov zamietol a vo štvrtkovom vyjadrení pre televíziu Barrandov obvinil riaditeľov BIS a NÚKIB z ohrozenia ekonomických záujmov Česka v Číne. Čína totiž predstavuje pre českú značku automobilov Škoda kľúčový trh. V hre je aj investícia spoločnosti Huawei do 5G sietí v Česku.

Kto bojuje proti Huawei?

Veľkým otáznikom nad celou situáciou je to, kto za týmto bojom proti Huaweiu stojí. Zdá sa, že posledné obvinenia, ktoré padli na hlavu čínskeho giganta môžu mať na svedomí americké spoločnosti. Už len to, že prvý impulz prišiel z Ameriky, kde bola zatknutá finančná riaditeľka Huawei, môže byť stopou ku zdroju nepokoja.

Apple zaznamenal veľký pokles predaja a teoreticky môže mať spoluúčasť v boji proti čínskym spoločnostiam
Apple zaznamenal veľký pokles predaja a teoreticky môže mať spoluúčasť v boji proti čínskym spoločnostiam

Práve Apple totiž za uplynulý rok veľa stratil. Predajné čísla klesajú. Na druhej strane spoločnosť Huawei každým rokom rastie. Apple navyše po roku 2018 prišiel aj o vzácne percentá na trhu s akciami a mnohí akcionári s nimi ukončili obchody. Takéto špekulácie sa však nikdy nepotvrdili.

Ďalšie články k téme Huawei:

Náš tip
SIS prestáva používať zariadenia Huawei. Sú obavy oprávnené? [VYJADRENIE HUAWEI CZ/SK]
Náš tip
Huawei napriek afére s bezpečnosťou dodal na trh tento rok cez 200 miliónov smartfónov
Náš tip
Je skutočne čínsky Huawei bezpečnostným rizikom a máme ho prestať kupovať?
12.1.2019
Zdroj: ČT24

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+