MojAndroid

Aktualizované 19. decembra o 09:25:

Po tom, čo sa podobné odporúčania a obavy z používania technológie čínskeho giganta objavili aj u našich západných susedov české zastúpenie spoločnosti Huawei na oficiálnej facebookovej stránke zverejnilo oficiálne vyhlásenie.

Milí fanoušci naší značky,v posledních dnech dostáváme velké množství dotazů, zpráv a komentářů týkajících se aktuální…

Zveřejnil(a) Huawei Mobile dne Úterý 18. prosince 2018

Huawei je jednou z najúspešnejších značiek smartfónov na svete. Okrem nich vyrába aj notebooky, príslušenstvo a iné. Dokonca to dotiahol do najväčšej trojky výrobcov a nehodlá zaspať na vavrínoch. Okolo úspešného giganta sa ale začínajú vynárať pochybnosti v oblasti bezpečnosti a dotkli sa aj Slovenskej informačnej služby. Mali by sme sa teda obávať?

Chcú zničiť Huawei, tvrdia v Číne

Situácia ohľadom populárneho čínskeho výrobcu sa vyhrotila v posledných dňoch, kedy bol zatknutá finančná riaditeľka Meng Wan-čou. Jedná sa o predaj vybavenia Iránu aj napriek americkým sankciám, konkrétne o prepojenie Huaweia s firmou, ktorá sa na tom podielala.

“Spojené štáty sa snažia zaútočiť na Huawei,” znelo vyjadrenie šéfredaktora Global Times, čínskeho spravodajstva v anglickom jazyku. “Snažia sa položiť Huawei. Preto tlačia na našich spojencov, aby nepoužívali výrobky Huawei. Snažia sa zničiť reputáciu Huaweia,” povedal Chu Si-ťin.

Samotný Huawei je považovaný za poklad čínskeho priemyslu. Vlaňajšie tržby sa vyšplhali na 92 miliárd dolárov. Výrobca sa pritom okrem smartfónov zameriava aj na umelú inteligenciu a cloudové služby. Ich používanie bolo v niektorých krajinách obmedzené. Vzniklo totiž podozrenie, že sú napojené na čínsku tajnú službu.

U nás sú opatrní

Slovenská informačná služba (SIS) povedala pre Denník N, že súčasťou ich pracovnej náplne je aj kyberšpionáž, ktorá spočíva v preverovaní zariadení a služieb. Počas bezpečnostného školenia bolo zamestnancom kancelárie prezidenta povedané, aby radšej nepoužívali Huawei.

Na Ministerstve vnútra bolo takisto povedané, aby sa ľudia vyhýbali tejto značke. Napriek tomu sa môže stať, že sa tam predsa len vyskytnú zariadenia od nej, hoci iba ako smartfóny dodané operátormi.

V Česku sa im tiež snažia vyhýbať

Zatiaľ, čo riaditeľ BIS (Bezpečnostná informačná služba) Dušan Navrátil povedal, že “osobne by radšej používal technické zariadenia z krajín, s ktorými sme spojenci v rámci NATO alebo EÚ”, realita je iná. Český prezident, súdy, ministerstvá a iné inštitúcie s obľubou používajú zariadenia Huawei.

Pražský hrad dokonca funguje na škále viacerých zariadení výmenou za reklamu a miesto prezentácie značky. Dokonca aj Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť používa Huawei produkty, jedno celé dátové centrum ČEZ je nimi tvorené.

Produkty Huawei sa tešia veľkej popularite nielen v Číne, ale aj v Českej a Slovenskej republike
Produkty Huawei sa tešia veľkej popularite nielen v Číne, ale aj v Českej a Slovenskej republike

Dôkazy na obavu?

Jedným z podozrivých faktov je aj to, aké lacné sú výrobky Huawei. Teraz sa nebavíme o ich (ne)kvalite, ale o cene. Tá je naozaj nízka vzhľadom na to, čo zariadenia ponúkajú. Hacker Tomáš Volný vo svojom vyjadrení čínskeho giganta porovnal s Apple. Dospel k záveru, že Huawei môže mať veľké zisky aj vďaka obchodovaniu s informáciami, zatiaľ čo vysokú cenu produktov Apple použil ako obhajobu toho, že v tomto je americký výrobca nevinný.

Podozreniam ohľadom Huaweia nahráva aj vypovedanie spolupráce niekoľkých operátorov ako AT&T alebo Verizon. Aj to, aký je Huawei rýchly s rozširovaním 5G pripojenia v niektorých ľuďoch vzbudzuje obavy. Pre Denník N sa vyjadrili aj slovenskí operátori:

„Používame viacero technológií, pričom všetky zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným štandardom. Všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti, výkonnosti, ale aj bezpečnosti. Zároveň nie sme závislí od technológií jedného výrobcu a spolupracujeme s viacerými dodávateľmi, ako je Nokia, Huawei, CISCO, vmware, a inými,“ napísalo O2.
„Naše mobilné siete a technológie sú dodávané od spoločnosti Ericsson, rovnako spolupracujeme s touto spoločnosťou aj pri teste nových nadstavieb sietí či rôznych pilotov budúcich technológií,“ píše Telekom.
Spoločnosť Orange odpovedala: „Naša spoločnosť od Huawei nevyužíva žiadnu strategickú technológiu.“

Naši operátori nevidia v produktoch čínskeho giganta žiadne riziko
Naši operátori nevidia v produktoch čínskeho giganta žiadne riziko

Zatiaľ zostávajú všetky tieto obavy len špekuláciami, hoci niektoré informácie tomu nasvedčujú. Stále platí, že si treba chrániť súkromie pri úplne všetkých výrobcoch, nielen pri Huawei. Aký máte názor na toto vy? Bojíte sa ako majteľ zariadenia Huawei o svoje súkromie? Napíšte nám to do diskusie pod článkom.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Verizon spúšťa celosvetovo prvú komerčnú 5G sieť

Náš tip
Výsledky predaja smartfónov za Q3 2018 ukazujú, že najviac sa darí čínskym výrobcom

19.12.2018
Zdroj: Denník N

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+