MojAndroid

Polícia SR spúšťa v prvej fáze svoju aplikáciu Pomáham chrániť, ktorá bude slúžiť na pomoc obetiam trestného činu v prípade, ak nebudú môcť zavolať na číslo 158. Prvá fáza znamená to, že zatiaľ je aplikáciu možné stiahnuť a využívať len v Trenčianskom kraji. Zároveň je zatiaľ určená výhradne len pre obete domáceho násilia.

Polícia spúšťa aplikáciu pre Android a iOS

Aplikácia je dostupná v obchodoch Google Play a App Store od Apple a volá sa Pomáham chrániť. Zatiaľ funguje len pre Trenčiansky kraj, ako bolo spomenuté. Po stiahnutí je potrebné zaregistrovať sa, odporúča sa použitím reálnych údajov. Ďalej je potrebné zadať vaše telefónne číslo, na ktoré vám príde kód, ktorý zadáte do aplikácie. Okrem toho je potrebné udeliť povolenie na sledovanie polohy pre správne fungovanie aplikácie.

V prípade núdze potom stačí v aplikácii stlačiť tlačidlo “Privolať pomoc”, čím polícia dostane vašu žiadosť o pomoc a vyšle hliadku na vašu aktuálnu polohu. V ďalších krokoch zvolíte problém, ktorému čelíte (zatiaľ len domáce násilie), typ zbrane a doplnkové informácie, ktoré hliadke lepšie pomôžu vyhodnotiť situáciu a pripraviť sa na potrebný zásah. Žiadosť viete samozrejme odvolať, ale polícia preverí aj odvolané žiadosti.

Aplikácia ponúka aj skúšobnú (demo)verziu, kde môžete klikať na rôzne prvky a pozrieť si, ako vyzerá také zadanie žiadosti bez toho, aby o tom bola polícia reálne informovaná. Treba však povedať, aplikácia v žiadnom prípade nenahrádza telefónne číslo 158. Ide skôr o výborný doplnok pre špecifické prípady.

„V prvej fáze bude aplikácia Pomáham chrániť dostupná iba v rámci územia Trenčianskeho samosprávneho kraja, aby sme mohli zapracovať prípadné podnety na zlepšenie a rozšírenia funkcionalít ešte pred jej spustením v rámci celého územia Slovenskej republiky.

Do budúcnosti si predstavujem mobilnú aplikáciu, ktorá bude občanom ponúkať spojenie s operačným strediskom cez jedno tlačidlo pre viac kritických životných situácií, a taktiež bude poskytovať doplnkový servis v podobe informácií o najbližšom policajnom oddelení, o jeho agende, o nezvestných a hľadaných osobách, o dopravnej situácii a raď ďalších funkcií,“ povedal prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský.

Prípadné chyby alebo nové možnosti môžete hlásiť na stránke Polícia Slovenskej republiky na Facebooku.

Vyskúšali sme ju

Po prvotnej registrácii a overení telefónneho čísla a emailu som si aplikáciu vyskúšal aj ja. Samozrejme, keďže nie som z TN kraja tak mi napísala, že s ňou nie je možné privolať pomoc priamo, ale namiesto toho mi okamžite ponúkla tlačidlo Volať 158.

Polícia spúšťa aplikáciu Pomáham chrániť
Väčšinu z vás po registrácii privíta takéto okienko.

Prešiel som teda do skúšobného režimu, aby som vám ukázal, ako aplikácia vyzerá, a ako môžete nahlásiť zločin.

Prostredie aplikácie Pomáham chránim
Prostredie aplikácie Pomáham chrániť.

Nezľaknite sa aplikácie len preto lebo ukazuje vašu reálnu polohu. Na žltom výraznom paneli je správa, že ste v skúšobnom režime a tak políciu kontaktovať nebudete.

Polícia spomína aj svoj výber farieb – zelená reprezentuje Políciu SR a čiernu zvolila preto, lebo biela by príliš priťahovala pozornosť okolia. Útočník by si tak mohol ľahšie všimnúť, čo práve na mobile robíte. Nám sa aplikácia veľmi páči – jej vzhľad a jednoduchosť ukazujú, že je robená pre každého. V budúcnosti sa tešíme na jej rozšírenie a podporu, ktorej sa dočká. Veríme, že pomôže mnohým obetiam nielen domáceho násilia.

Náš tip
Polícia SR predstavila mobilnú aplikáciu na rýchle privolanie pomoci
21.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+