MojAndroid

V decembri minulého roka oznámila Polícia Slovenskej republiky zámer predstaviť začiatkom roka vlastnú mobilnú aplikáciu. Na včerajšej tlačovej konferencii sa tak za účasti ministerky vnútra Denisy Sakovej a prezidenta Policajného zboru Milana Lučanského skutočne stalo. Mobilná aplikácia by mala byť dostupná pre operačné systémy Android a iOS v najbližších týždňoch.

LIVE: NOVÁ APLIKÁCIA POLÍCIE SR

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Pondělí 10. února 2020

Účelom aplikácie je privolanie pomoci bez väčšej pozornosti

Aplikácia má byť užitočná pre účastníkov alebo svedkov trestného činu, ktorí nechcú byť z dôvodu ohrozenia útočníkom videní. Takto vďaka pár kliknutiam nenápadne upozorní políciu na trestný čin vyslaním svojich GPS súradníc. Zapnuté GPS v smartfóne bude teda nutnosťou. V opačnom prípade aplikácia používateľa iba presmeruje na telefónne číslo 158. Aplikácia tiež vyžaduje, aby používateľ vyplnil meno, priezvisko, dátum narodenia a telefónne číslo. Telefónne číslo je nutné pre overenie registrácie do aplikácie. Nepovinne môže byť zadaná aj e-mailová adresa. Polícia odporúča s aplikáciou sa oboznámiť skôr, ako bude potrebné jej použitie.

K nahlásenému trestnému činu môžete pridať aj doplňujúce informácie

Pokiaľ niekto uvidí páchaný trestný čin alebo bude jeho obeťou a následne zašle správu o pomoc, môže pomôcť privolanej hliadke vyplnením ďalších informácií. To znamená určiť typ udalosti (bitka, domáce násilie, obťažovanie, iná nebezpečná situácia), typ použitej zbrane pri útoku alebo počet útočníkov. Ďalšie informácie môže používateľ pridať vo forme textovej správy. Aplikácia má čierne pozadie s prvkami a písmom v bielej, respektíve zelenej farbe, aby pri použití v tme nevzbudzovala pozornosť. Používatelia si tiež budú môcť najprv vyskúšať aplikáciu nanečisto. V pilotnej fáze bude aplikácia fungovať len na území Bratislavy. Neskôr sa rozšíri na územie celej Slovenskej republiky. Rozšíri sa tiež o ďalšie funkcie, aj o anglickú verziu.

Náš tip
Najlepšie aplikácie pre každého cestovateľa | Redakčný výber

Polícia bude mať vlastnú aplikáciu, už začiatkom roka 2020

19.12.2019

Polícia Slovenskej republiky informovala na svojom Facebooku o pripravovanej mobilnej aplikácii. V statuse sa píše, že policajný zbor je najsledovanejšou štátnou inštitúciou v prostredí sociálnych médií. 10 facebookových stránok spolu s instagramovým účtom hlási vyše pol milióna sledovateľov.

Polícia chce držať krok s dobou. Dnes už máme aplikáciu prakticky na všetko, polícia nebude výnimkou. Mobilná aplikácie polície Slovenskej republiky by mala vyjsť v roku 2020, konkrétnejšie v prvých týždňoch roka.

„Pripravovaná mobilná aplikácia ponúkne občanom bezpečnostné tlačidlo, prostredníctvom ktorého budú môcť privolať hliadku na miesto trestného činu v prípadoch, ak by ústny telefonát na linku číslo 158 predstavoval riziko pre ich bezpečnosť. Využitie aplikácie si viem predstaviť pri opakovaných incidentoch v centre Bratislavy, ale aj v prípadoch, keď je obeťou domáceho násilia žena a pred agresívnym mužom sa schová v inej miestnosti. Aplikácia taktiež otvorí možnosti pre nás veľmi dôležitým osobám – svedkom trestnej činnosti. Občania sa budú môcť takýmto spôsobom aktívne podieľať na nahlasovaní jednotlivých prípadov a sami si budú môcť povedať naše heslo – Pomáham a chránim“

prezident Policajného zboru Milan Lučanský

Plán predstaviť mobilnú aplikáciu nevznikol teraz. Policajný zbor na nej pracuje už od leta 2019. Začiatkom roka 2020 by sme sa tak mali dočkať oficiálneho predstavenia, avšak najskôr v pilotnej prevádzke len pre Bratislavu. Po prebehnutí všetkých testov sa rozšíri pre všetkých obyvateľov Slovenska.

Do budúcna je plánované aj rozširovanie funkcií. Základom by malo byť atraktívne a prehľadné používateľské rozhranie. Aplikácia bude dostupná pre systémy Android a iOS.

11.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+