MojAndroid

Polícia v Severnej Dakote bude prvým bezpečnostným orgánom v USA, ktorý bude využívať lietajúce drony ozbrojené zbraňami, ktoré nie sú smrtelné. To zahŕňa elektrické paralyzéry, gumové projektily, slzný plyn alebo iné látky. Umožňuje to nový návrh zákona HB 1328, ktorý bol pôvodne určený k limitovaniu ozbrojovania dronov a zamedzenia ich využitia bez súdneho príkazu. To bolo predtým, než sa do situácie pustila lobingová firma, ktorá zákon pozmenila.

Bruceovi Burkettovi sa podarilo zákon upraviť tak, že namiesto zákazu ozbrojovania, zakazuje len použitie smrteľných zbraní. Problémom je, že aj takéto zbrane majú vo výnimočných prípadoch smrteľný účinok. Napríklad policajným paralyzérom bolo v tomto roku zabitých už 39 Američanov.

Lobingové firmy však neboli jediné, ktoré nesúhlasili so schválením pôvodných právnych predpisov. Proti návrhu zákona svedčilo podľa portálu thedailybeast Ministerstvo obchodu Severnej Dakoty, viceprezident nemenovanej ekonomickej skupiny, zakladateľ spoločnosti, ktorá sa zaoberá vývojom a predajom dronov, či iní ekonomickí činitelia. Podľa zainteresovaných je dôvod veľmi jednoduchý. Ak chcú ľudia z biznisu stimulovať nový druh priemyslu v krajine, všetky stimuly, ktoré majú neblahý vplyv na výrobcov musia zamedziť.

Ak bol zákon presadený v jednom zo štátov USA, určite sa časom rozšíri aj do tých ďalších.
Čo si myslíte o ozbrojovaní dronov? 

Zdroj: Daily Beast

28.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+