MojAndroid

2 neexistujúce osoby, 1 spoločná adresa, 15 falošných obchodov a zástup podvedených zákazníkov bez tovaru a peňazí. Takto by sa v skratke dala zhrnúť obrovská podvodná sieť, ktorá operuje na Slovensku. Pavučinu podvodu sa pokúsil rozpliesť portál Fontech, ktorý prináša zaujímavé zistenia a vysvetľuje, ako to celé približne funguje.

Na začiatku podvodu stojí takzvaná internetová nákupná galéria, teda stránka, ktorá sa navonok prezentuje ako e-shop, no v skutočnosti funguje ako prostý sprostredkovateľ. Kompletnú objednávku posunie skutočnému predajcovi, ktorý by ju mal vybaviť, a za túto službu sa “internetovej nákupnej galérii” ujde podiel zo zisku.

Na tom by v princípe nemuselo byť nič zlé, keby to skutočne fungovalo tak ako má. Fontech však upozorňuje, že v slovenskom internete funguje celý rad podvodných internetových galérií, ktoré zinkasujú peniaze, no žiaden tovar nedodajú. Navyše v ojedinelých prípadoch, kedy k dodaniu dôjde, často ide o iný tovar nižšej hodnoty alebo pochybnej kvality.

15 falošných obchodov, jedna osoba?

Portálu sa podarilo identifikovať 15 podvodných “obchodov”, z ktorých mnohé majú byť rôznymi okľukami a cestičkami v konečnom dôsledku napojené na jednu osobu a jednu spoločnosť. Zoznam podvodných obchodov, ako ho zverejnil Fontech:

  • eleganceshop.sk (doména platná do 3.12.2020)
  • bundyakabaty.sk/bundyakabaty.cz (už nie je prístupné, doména bola platná do 20.5.2020)
  • lauralondi.sk (už nie je prístupné, doména bola platná do 18.4.2020)
  • aboutmy.sk (doména platná do 13.11.2020)
  • geneva.sk (doména platná do 29.7.2020)
  • glamishop.sk (doména platná do 22.1.2021)
  • glo-story.sk (už nie je prístupné
  • klookai.sk (doména platná do 4.5.2021)
  • legalsolution.sk (doména platná do 2.3.2021)
  • sunsea.sk (už nie je prístupné – presmerované na FonTech.sk z neznámych dôvodov, doména platná do 4.2.2021)
  • satyshop.sk (už nie je prístupné, doména bola platná to 25.5.2020)
  • senidermal.sk (už nie je prístupné, doména je platná do 25.3.2021)
  • servispresov.sk (doména platná do 2.8.2020)
  • zavychodniarov.sk (už nie je prístupné, doména bola platná do 24.6.2020)
  • designelle.sk/designelle.cz (už nie je prístupné, doména platná do 25.8.2020)

Neúplné obchodné podmienky, podobný dizajn a totožné fotky

Podvodné e-shopy využívajú podobný dizajn, podobné alebo totožné produktové fotografie a podobne neúplné obchodné podmienky. Fontech v článku upozornil aj na ďalšiu nekalú praktiku, kedy falošný obchod zneužíva značku etablovaných obchodov. Zámerne zvolí podobný názov (AboutYou – AboutMy; GlamiShop – Glami), ako aj podobný dizajn, aby koncového zákazníka zmiatol.

Pri pátraní po majiteľoch obchodov portál narazil na dva falošné mená (Luis Lawrenc a Michael Brennerfield), dvojicu organizácií (GLO-Story Limited a ECEVI) a jednu spoločnú adresu v Spojenom kráľovstve. Identifikované “osoby” a organizácie si pritom vybrané obchody medzi sebou bežne prehadzovali. Zaujímavé je aj to, že viaceré domény mali byť registrované na rovnakej adrese v Bratislave. Nakoľko však išlo o virtuálne sídlo, stopa tu vychladla.

Premyslený podvod

Zákazník v tomto prípade ťahá za kratší koniec. Podvod je to pomerne jednoduchý, no dobre premyslený. Vágne obchodné podmienky bez kľúčových informácií, neznáma osoba v pozadí a virtuálne sídla sa prakticky postarali o to, že podvedení nemajú šancu reklamovať či stornovať objednávku alebo sa inak domáhať svojich spotrebiteľských práv.

Fontech upozorňuje, že ruky má prakticky zviazané aj Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá môže kontrolnú činnosť vykonávať len pri subjektoch so sídlom v SR. Podvodné obchody však v konečnom dôsledku sídlia v zahraničí. Podvedení zákazníci sa tak môžu obrátiť na Európske spotrebiteľské centrum a na políciu.

Nedôveruj, rovno overuj

Aj tieto prípady ukazujú, že pri online nákupoch z nových obchodov musí byť človek obzvlášť obozretný. Podozrivo nízke ceny, nepresné obchodné podmienky či názov a dizajn podobný etablovaným obchodom by mali predstavovať jasnú výstrahu, že niečo nemusí byť úplne v poriadku. Pomôcť by mohli aj recenzie či upozornenia na sociálnych sieťach, weboch alebo priamo varovania od SOI.

Portál Fontech pri svojom pátraní využíval verejne dostupné databázy, preto sa napriek krvopotnej snahe mohol pohybovať len v určitých vopred vytýčených mantineloch. Napriek tomu sa mu čiastočne podarilo rozpliesť komplikovanú pavučinu, a hoci je momentálne otázne, čo bude nasledovať ďalej, zostáva aspoň dúfať, že počet obetí vďaka masívnej medializácii nebude narastať.

Náš tip
Pozor na podvodný e-shop HUGLO: Predáva rúška, ktoré nikdy nedorazia

PÍSALI SME O HUGLO.SK ČI LUNZO.SK: TU SÚ ĎALŠIE POCHYBNÉ INTERNETOVÉ GALÉRIEInternetová nákupná galéria pôsobí ako…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Pondělí 6. července 2020

6.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+