MojAndroid

Pozná to každý z vás. Výber nového smartfónu môže byť naozaj veľmi ťažký. Trh so smartfónmi je obrovský a vyberie si určite každý. Ideálne či dokonalé zariadenie stále bohužiaľ neexistuje. Úplným základom pri výbere nového telefónu je cena. Od nej sa musíte v prvom rade odraziť. Pokiaľ plánujete kúpiť to najlepšie, čo trh ponúka, pripravte si určite okolo 1000 eur, niekedy aj viac.

Ale aj v lacnejších cenových kategóriách sa nájdu zariadenia, ktoré stoja za zmienku. Pri každom jednom, aj tom najdrahšom, sa musíte pripraviť na nejaké ústupky. Každý sme iný a každý máme iné nároky na svoj smartfón. Preto sa vždy snažíme vyberať taký, ktorý vyhovuje najviac práve nám.

Podľa čoho si vyberáme nové zariadenia my v redakcii?

Miroslav Schwamberg, redaktor

“Ja som fanúšikom smartfónov už poriadne dlhú dobu. Vystriedal som ich už nespočetné množstvo a žiadny sa u mňa extra dlho neohreje. To mi ale dáva aj lepší prehľad. Viem, čo môžem od akej značky približne očakávať. Ale späť k otázke. 

Považujem sa za náročného používateľa a tomu prispôsobujem aj svoje požiadavky. Ak by som mal povedať jednu funkciu, ktorá je najdôležitejšia, nevedel by som odpovedať. Pre mňa je dôležitá zmes viacerých funkcií. Smartfón potrebujem mať stále pri sebe a na jednom z prvých miest je jeho výdrž. Ak s ním nezvládnem celý náročný deň, má jednoducho smolu. Ide preč. Dôležitý je aj fotoaparát. Nemusí byť najlepší na trhu, ale určitý štandard tam byť jednoducho musí.

Výkon musí byť taký, aby som bol spokojný. To znamená, že nepotrebujem najnovší a najvýkonnejší procesor, ale zariadenie musí bez problémov zvládať moje požiadavky. Na sekanie som veľmi náchylný. Hry na telefóne nehrám. V neposlednom rade je dôležitá aj nadstavba od výrobcu, ideálne čo najčistejšia. Skener odtlačkov v displejoch nemám rád, pretože je pomalý. Počkám, kým bude rovnako rýchly, ako klasický. Prekáža mi aj výrez v displeji, takže ideálny smartfón je bez výrezu. No a nakoniec, telefón, ktorý má menšie úložisko, ako 64 GB by som už nekúpil. Cena veľmi úlohu nehrá, avšak čím lacnejší, tým lepšie.

Aktuálne používam Huawei Mate 20 Pro” 

Patrik Tarics, redaktor

“Osobne si myslím, že dnes si väčšina ľudí vyberá svoj smartfón podľa jedného a toho istého hlavného kritéria. Tým kritériom je hlavný fotoaparát. Ten je teda aj u mňa na prvom mieste. Za foťákom je v tesnom závese výkon, keďže svojmu telefónu občas dávam poriadne zabrať. Dôležitá je však z môjho pohľadu aj veľkosť batérie či nadstavba systému. No a nakoniec sa pozerám na displej a dizajn. Také bezdrôtové nabíjanie pre mňa napríklad nie je dôležité vôbec.

Aktuálne používam OnePlus 6

Tomáš Kanálik, externý redaktor

“Kúpu nového smartfónu zvažujem pomerne dlhú dobu. Vždy si chcem byť istý, že nájdem to najlepšie za čo najnižšiu cenu. Na čo však pozerám najviac, sú fotoaparáty. Keby som si teraz vyberal smartfón, požadoval by som primárny fotoaparát vlajkových kvalít. Vedľa neho by som najradšej uvítal sekundárny, širokouhlý snímač. Fotoaparát je komponent, ktorý sa časom síce nezhorší, avšak nedá sa nijakým spôsobom vylepšiť, ako napríklad výdrž batérie alebo čiastočne aj výkon.

Ďalší faktor, na ktorý si dávam pozor je displej. Keď pracujete so smartfónom, neustále sa dívate práve naň. Sem som ochotný obetovať výdrž batérie (ktorú požadujem minimálne jednodňovú) za väčší displej s vysokým rozlíšením. Nekúpil by som fón, ktorý nemá aspoň 4 GB RAM a 64 GB interného úložiska. Osobne mi nevadí absencia 3,5 mm jack konektora, zamrzel by ma však chýbajúci slot pre pamäťovú kartu a chýbajúca notifikačná LED dióda. Ako skvelý bonus vždy beriem stereo reproduktory a peknú konštrukciu, prinajlepšom v modrej farbe.

Aktuálne používam HTC U Ultra

Martin Minka, externý redaktor

“Priority pri výbere smartfónu? Tak v prvom rade asi fotoaparát a výkon. Potrebujem mať istotu, že ak uvidím čokoľvek pekné a chcem si to odfotiť, do troch sekúnd je to kvalitne zvečnené. Výkon nielen preto, že by som bol hráč PUBG, ale aj pre svižnosť pri bežnej práci s mobilom ako napríklad odpisovanie 4 spolužiakom naraz cez 2 aplikácie.

No a ďalej plná konektivita, nejaká pekná nadstavba a dobrá výdrž. Nemám rád čistý Android, radšej siahnem po nadstavbe. Dizajn smartfónu je pre mňa až druhoradý, ale ak sa niečomu naozaj chcem vyhnúť, potom je to výrez :) 

Momentálne používam Samsung Galaxy Note 8

Miloš Debnár, marketingový manažér

“Pri výbere nového smartfónu ma v prvom rade zaujíma kvalita hlavného fotoaparátu, pretože vo svojom voľnom čase sa rád venujem fotografovaniu a videu. S tým súvisia aj moje zvýšené nároky na interné úložisko smartfónu. Preferujem modely s väčším úložiskom, minimálne 128 GB.

Keďže smartfón využívam denne aj ako pracovný nástroj, ocením kvalitný veľký displej s vysokým rozlíšením, na ktorom si môžem zobraziť viac informácií. Aby som sa na smartfón vedel spoľahnúť počas celého dňa, dôležitým parametrom je tiež výdrž batérie.

Aktuálne používam Huawei Mate 10 Pro

Ako ste si určite všimli, každý z nás má iné priority pri výbere smartfónu. Všeobecne by sa dalo povedať, že dôležitá je pre nás cena, fotoaparát a výkon. Aké sú vaše najdôležitejšie parametre pri výbere nového smartfónu?

25.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+