MojAndroid

Telekomunikační podvodníci, ktorí najčastejšie zneužívajú dôveru dôchodcov, aby ich presvedčili ku kúpe nevýhodného produktu, neustále hľadajú nové sofistikovanejšie spôsoby. Podľa Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky to je tentokrát nový hoax, podľa ktorého vyšiel nový telekomunikačný zákon a do roku 2025 sa musia všetci povinne pripojiť k novej optickej sieti.

Podvodníci využívajú metódu naliehavosti

Tieto informácie sú samozrejme nepravdivé. Vyvolaním pocitu naliehavosti s blížiacim sa rokom 2025 sa snažia telekomunikační šmejdi lákať dôchodcov informáciou, že teraz je zriadenie optiky za 1 euro a potom to bude povinne 300 eur a viac. Žiaden zákon však nikomu neukladá kedy a k akej sieti sa má pripojiť a koho služby má využívať.

operátori titulka
Najväčší mobilní operátori na Slovensku | Zdroj: Barbora Murgačová

Podvodníci tiež často občanov uvedú do omylu tvrdením, že ich poskytovateľ telekomunikačných služieb končí a operátor, ktorého služby predávajú, prevzal zákazníkov ich pôvodného poskytovateľa služieb. Človek, ktorý naletí, má zrazu dve zmluvy na rovnaké služby. Z nevedomosti sa môže stať neplatičom a vzniknuté nedoplatky u svojho doterajšieho operátora si musí vysporiadať sám.

Ako sa chrániť?

Nikdy preto nekonajte v časovom strese a neuzatvárajte zmluvy okamžite. Vždy si overte ústne poskytnuté informácie, ktoré sú iba nezáväzné, a oboznámte sa so všetkými podmienkami písomnej zmluvy. Informácie súvisiace s vašim súčasným poskytovateľom telekomunikačných služieb si u svojho poskytovateľa overte.

Ten by vám mal nielen potvrdiť pravdivosť informácií, ale môže následne ponúknuť aj lepšie podmienky. Je tiež dobre vedieť, že ak niekto uzatvoril zmluvu s obchodným zástupcom operátora podomovým spôsobom a nie v priestoroch operátora, tak má podľa zákona možnosť odstúpiť od zmluvy do 14 dní bez sankcií, teda bez zmluvnej pokuty.

Náš tip
Toto je 50 najhodnotnejších firiem sveta. Ako sú na tom výrobcovia smartfónov?
24.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+