MojAndroid

Bezpečnosť na Bezpečnosť na internete je dnes často diskutovanou témou. Okrem počítačov sa to týka aj smartfónov a čoraz väčšieho množstva pripojených zariadení. Výskumníci na Newcastle University vo svojej práci demonštrovali, ako je možné z bežného smartfónu ukradnúť PIN kódy a iné osobné informácie iba za pomoci senzorov zariadenia.

Senzory môžu byť škodlivé

V súčasných verziách najväčších mobilných operačných systémov sa pri prvom použití konkrétnej funkcie zariadenia aplikáciou vždy objaví upozornenie a prístup k danej funkcii musíte najskôr schváliť. Teda to si aspoň myslíte. Vedci demonštrovali, že prístup k mnohým senzorom na zariadeniach je možné získať aj bez toho, aby o tom používateľ vedel.

V testovacom scenári bola vytvorená škodlivá internetová stránka, ktorá takto získala prístup k rôznym senzorom. Nešlo teda ani o nainštalovanú aplikáciu, ale o webovú stránku, ktorá dokázala spraviť množstvo škody.

Vedci dokázali pri prvom pokuse uhádnuť zadaný PIN kód so 70% presnosťou iba vďaka prístupu k niektorým senzorom zariadenia. Do piateho pokusu uhádli PIN kód vždy, čo je skutočne alarmujúce.

Veľké technologické spoločnosti o problémoch vedia

Líder výskumu, Dr. Maryam Mehrnezhad, už upozornil na problémy najväčších poskytovateľov softvéru pre mobilné operačné systémy. Výskumníci z Newcastle dokonca aktívne spolupracujú na odstránení týchto problémov.

Náš tip
Google Pixel bol hacknutý do 60 sekúnd. Podľahli aj iní

Technologická verejnosť si je teda týchto bezpečnostných dier vedomá. Zatiaľ ale nie je zrejmé, kedy bude problém vyriešený. Podľa Mehrnezhada nejde o banálny problém a chvíľu potrvá, kým mobilné platformy dokážu implementovať vhodné opravy.

To iba podčiarkuje staré známe pravidlo – vyhýbať sa neznámym a podozrivým stránkam a neinštalovať aplikácie z neoverených zdrojov. Najvážnejšie na tejto štúdii je pritom práve to, že škodlivý softvér môže byť použitý priamo z webovej stránky, ktorá ho obsahuje. Ostáva nám preto iba veriť, že riešenie bude dostupné už čoskoro.

Zdroj: TechCrunch

11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+